Aby sa evolučný vývoj človeka uberal správnym smerom a rýchlym tempom, je nutné pochopiť určité veci. Naučiť sa vplývať na vonkajšie procesy a udalosti je podmienené tým, aby človek „nehrabal len pod seba“, ale dával! To znamená, že jeho konanie nemôže byť smerované na neho, ale na okolie.
Pokiaľ sa človek stará len o svoje telo, svoj žalúdok, nie je schopný významne ovplyvniť vonkajšie procesy. Pokiaľ sa ale človek snaží pracovať smerom von, aj efekt sa prejaví tam, kde je nasmerované jeho úsilie!
Aby sa v človeku niečo výrazne zmenilo v priebehu jedného života, musí pracovať „na plnú paru“. Musí neustále pracovať na sebe, bojovať so svojimi nedostatkami, zbavovať sa vžitých inštinktov, chybného pohľadu na svet, negatívnych závislostí a nesprávnej výchovy.
Človek musí jasne poznať a chápať vyššiu mieru zodpovednosti, ktorú nutne sprevádza vyššia úroveň schopností.
Ešte by sme mali pochopiť a pamätať si, že pomáhať by sme nemali každému, kto požiada o našu pomoc, ale len tým, ktorí si ju zaslúžia. Vážiť a ľúbiť by sme nemali všetkých, ale iba tých, ktorí sú dôstojní rešpektu a lásky. Veľa duchovných a religióznych smerov nás programuje, že ľúbiť je potrebné všetkých a tiež pomáhať všetkým, čo spôsobuje viac zla ako dobra a navyše to využívajú paraziti, ktorí parazitujú na iných.
Tí, ktorí sa rozhodnú znovu cítiť Človekom Rozumným, si musia uvedomiť, že v súčasnosti žijeme obklopení malým počtom nepriateľov a veľkým počtom nevedomých ľudí, ktorí sú zámerne nepriateľmi držaní na úrovni skoro rozumného zvieraťa. Preto vyššie uvedené zásady a pochopenie tohto nám vždy umožní mať správne kritérium pre pochopenie toho, čo stretneme na svojej životnej ceste, pri našich skutkoch, slovách a myšlienkach nášho boja o náš život.
Je potrebné začať s jednoduchými vecami. Začať trénovať seba napríklad tým, aby sme nerobili iným to, čo by sme nechceli zažiť sami. Je to jednoduché, ale správne pravidlo, ktoré nám umožní ľahko rozlíšiť kvalitu svojich a cudzích skutkov a vďaka tomu rýchlo zistiť, s kým máme tú česť. S kolegom, s nevedomým, alebo s nepriateľom.
Toto jednoduché pravidlo je nám známe už z detstva, ale klamstvom nás naučili nachádzať veľa výhovoriek, aby sme ho nedodržiavali dôsledne. Toto pravidlo neznamená, aby sme boli bez vôle, ale naopak. To znamená, že je potrebné rýchlo a kvalitne myslieť predtým, ako prijmeme rozhodnutie, hlavne vo vzťahu k ostatným ľuďom. Väčšina z nich nie sú nepriatelia, ale oklamaní, zmätení a znepokojení ľudia…
Viac v knihách Nikolaja Levašova