Spomínam si, že v mojom vzdialenom detstve som pozoroval, ako môj dedo zbieral celoročne v lese a do krmiva kravám pridával smrekové a borovicové vetvičky. Vtedy som tomu neprikladal žiaden význam a považoval som to za samozrejmosť.
Ukazuje sa, že naši predkovia už v 17. storočí pridávali ihličie do krmiva pre zvieratá. Pozorovaním zistili, že kravy, ktoré sa živia aj ihličím, prinášajú viac mlieka a jeho kvalita sa zvyšuje.
Dnes sa vedci vrátili k dobre zabudnutej starej metóde a začali vyrábať doplnky výživy pre zvieratá z ihličia. Na rozdiel od bylín ihličie vyživuje mlieko vitamínmi ako B, C, K a ihličie borovice a smreku obsahuje zinok, meď, mangán, draslík a železo. Kravské mlieko sa tým všetkým obohacuje. Ihličie má tiež dobrý vplyv na zdravie hospodárskych zvierat, normalizuje fungovanie ich čriev a zlepšuje zloženie krvi zvierat. Prvky obsiahnuté v ihličí a skŕmené dobytkom umožňujú teliatkam narodiť sa zdravými a menej podliehať chorobám.
Vedci z Krasnojarska, ktorí navrhli pridávať ihličie do krmiva pre zvieratá, zaznamenali po zavedení nových prísad zvýšenie produkcie mlieka dojníc. Pre nás spotrebiteľov je táto skutočnosť tiež príjemná, pretože zvýšenie výnosu mlieka znižuje náklady na mliečne výrobky.
Vedci začínajú zavádzať ihličie do krmiva pre zvieratá namiesto umelých prísad. Na výrobu kŕmnych doplnkových látok z ihličia sa používajú nielen vetvy stromov, ale aj kôra, ba dokonca spracovávajú drevný odpad.
Podľa výsledkov výskumu je zrejmé, že kravy, ktoré denne po dobu desať dní dostávali ihličie, dávali mlieka o 2 kg viac ako tie, ktoré zostali pri spotrebe syntetických prísad. Mesiac po konzumácii ihličia kravami sa tiež výrazne zvyšuje obsah vitamínu A v mlieku.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info