Britský lekársky časopis „The Lancet“ zverejnil výsledky prvého výskumu o rozšírení drog vo svete. Vedci z USA a Austrálie skúmali štyri hlavné kategórie drog: amfetamíny, marihuana, kokaín a opiáty (heroín). Výskum potvrdil, že najsilnejšiu drogovú závislosť a najzávažnejšie zdravotné dôsledky spôsobuje heroín.
Zo 78 000 úmrtí v dôsledku užívania drog v roku 2010 viac ako polovica – 55 %, to znamená 43 000, bola spojená s opiátmi. Opiáty spôsobujú najzávažnejší stupeň postihnutia spojený s ťažkou drogovou závislosťou.
Marihuana bola najviac rozšírená droga a najmenej nebezpečná pre zdravie vo svete. Celkom je na Zemi 13 miliónov ľudí závislých na marihuane, 17,2 milióna závislých na amfetamínoch a 15,5 miliónov závislých na opiátoch.
V rokoch 1990 až 2010 vo svete vzrástol o 50 % počet osôb so zdravotným postihnutím a chorôb spôsobených štyrmi hlavnými kategóriami drog, rovnako ako počet ľudí, ktorí užívajú drogy.
Avšak zdravotné dôsledky spôsobené užívaním drog nie sú tak veľké ako zdravotné dôsledky od konzumácie alkoholu, zdôrazňuje výskum. Tabak a alkohol sú zodpovedné za 10 % celkových úmrtí na Zemi, zatiaľ čo drogy iba za 1 %.
Počet závislých na drogách vo svete je omnoho menej ako počet ľudí závislých na alkohole a tabaku.
Vedci zdôrazňujú, že užívanie drog prináša väčšie škody na individuálnej úrovni.
Výskum bol vykonaný v rámci projektu „Global Burden of Disease Study 2010“ pod vedením austrálskeho vedca Louisi Degenhardt z Univerzity v Južnom Walese.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Projetkt: Triezvosť ako norma života