U tých, ktorí sa v dospievaní venujú popíjaniu alkoholu sa znižuje objem šedej hmoty v niektorých oblastiach mozgu. Výsledky vedeckej štúdie fínskych vedcov boli uverejnené vo vedeckom časopise Addiction.
Vedci porovnali údaje o štruktúre mozgu 62 mladých ľudí, z ktorých 35 pravidelne konzumovalo alkohol v priebehu dospievania. Účastníkov pozorovali po dobu desiatich rokov, od veku 13 rokov. Magnetická rezonancia mozgu účastníkov odhalila významné rozdiely medzi skupinami. U tých, ktorí konzumovali alkohol v čase dospievania bol významne znížený objem šedej hmoty v dvoch oblastiach – v prednom cingulate kortexe a v ostrove (vklesnutá časť kôry) – lobus insularis, alebo jednoducho insula.
Predná cigulárna kôra hrá dôležitú úlohu pri kontrole impulzívneho správania a jej zredukovanie môže mať vplyv na rozvoj rôznych závislostí v dospelosti – tvrdia vedci. Štrukturálne zmeny v insule v mozgu odrážajú pokles citlivosti k negatívnym účinkom alkoholu a preto zvyšujú riziko vzniku závislosti.
„Dozrievanie mozgu pokračuje v priebehu celého dospievania až do 20 roku a viac. Náš výskum ukazuje, že konzumácia alkoholu počas tohto obdobia môže narušiť proces dozrievania mozgu,“ vysvetlila autorka štúdie Noora Heikkinen.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info