Choroby rezistentné na antibiotiká nie sú jediným nebezpečenstvom spojeným s nevhodným používaním týchto liekov. Nadmerná expozícia antibiotík má tiež mimoriadne negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt, čo vás môže predisponovať k takmer akejkoľvek chorobe.
Abnormálna črevná flóra môže byť hlavným faktorom prispievajúcim k rastu širokej škály detských chorôb a ochorení. Napríklad nedávna štúdia z Dánska ukazuje, že u detí, ktorých matky užívali antibiotiká počas tehotenstva, bola vyššia pravdepodobnosť vzniku astmy ako u matiek, ktoré ich neužívali.
Ak vezmeme do úvahy ďalšie rizikové faktory, vedci odhadujú, že u detí vystavených antibiotikám je o 17 percent vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie na astmu pred dosiahnutím veku päť rokov.
U detí, ktoré už mali predispozíciu na astmu (ak ju mala aj ich matka), bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť vzniku astmy, ak matka užívala antibiotiká počas tretieho trimestra tehotenstva, v porovnaní so žiadnym príjmom antibiotík.
Aj keď výskum nemôže povedať, či bola astma výsledkom antibiotík alebo samotnej infekcie, jej zvýšené riziko podporuje teóriu, že probiotiká (prospešné baktérie usadené v čreve, ktoré sú eliminované antibiotikami) majú pri astme svoju úlohu.
Spoluautor Dr. Hans Bisgard pre agentúru Reuters Health uviedol:
„Veríme, že užívanie antibiotík matkami mení rovnováhu prírodných baktérií prenášaných na novorodenca a že tieto nevyvážené baktérie v ranom veku majú vplyv na vývoj imunitného systému novorodenca.“
Jedným z najdôležitejších predpokladov pre novorodenca je vytvorenie zdravého gastrointestinálneho traktu. Bez ohľadu na vek sú črevá z hľadiska imunity prvou obrannou líniou.
Dieťa dostáva svoju prvú „vakcínu“ proti črevnej flóre z pôrodných ciest matky počas pôrodu, takže užívanie antibiotík počas tehotenstva môže dieťa predisponovať k astme a množstvu ďalších chorôb, pretože vážne narúšajú prirodzenú mikroflóru v črevách a pošve matky. .
Je dôležité si uvedomiť, že ak sa flóra matky líši od normy, bude tiež abnormálna flóra dieťaťa, pretože organizmy, ktoré žijú v jej vagíne, nakoniec pokrývajú telo dieťaťa a končia v sliznici jeho črevného traktu.
Užívanie antibiotík môže mať predispozíciu na GAPS.
Zavedenie nepriateľskej flóry môže dieťa predisponovať ku GAPS (syndróm čreva a psychológie, a syndróm fyziológie čriev). GAPS môže mať veľmi nepriaznivé dlhodobé účinky na zdravie dieťaťa, a to neurologicky aj fyziologicky.
Okrem zvýšeného rizika astmy a iných alergií, môže tiež zvyšovať riziko porúch učenia a/alebo správania, porúch nálady, gastrointestinálnych ochorení a autoimunitných problémov.
GAPS môže mať dokonca vážne dôsledky na epidémiu autizmu. Miera detského autizmu je ohromujúca; v súčasnosti je v niektorých oblastiach 50-krát vyššia ako pred tromi desaťročiami. Nie je prekvapením, že súčasne existuje aj epidémia GAPS.
Natasha Campbell-McBride je neuropatologička a neurochirurgka, ktorá roky svojej kariéry venovala štúdiu tohto fenoménu a tomu, ako mu predchádzať a liečiť ho. Je presvedčená, že príčinou problému sú abnormálne zmeny v črevnej flóre a že riešenie zastavenia šírenia porúch autistického spektra spočíva „v vyliečení“ čriev dieťaťa. Na základe tohto priekopníckeho výskumu vyvinula vysoko efektívny výživový protokol.
Dôležitosť probiotických potravín
Široké zhoršenie zdravia čriev možno vysledovať až k zmenám v súčasnej strave. V minulosti ľudia pravidelne konzumovali rôzne fermentované potraviny, ktoré prirodzene obsahujú veľké množstvo prospešných baktérií potrebných pre optimálne zdravie čriev. Preto sú chrbtovou kosťou diéty GAPS.
V ideálnom prípade by vaša strava mala obsahovať rôzne fermentované jedlá a nápoje, pretože každé z nich zaočkuje vaše črevá mnohými rôznymi mikroorganizmami. Medzi fermentované potraviny, ktoré si môžete ľahko pripraviť doma, patria:
– Kvasená zelenina
– Čatní
– Korenie, ako je salsa a majonéza
– Fermentované mliečne výrobky, ako sú jogurty, kefír a kyslá smotana
– Ryby ako makrela a švédska gravlax
Prospešné baktérie v týchto potravinách tiež napomáhajú detoxikácii tým, že zbavujú organizmus širokej škály toxínov a ťažkých kovov. Podľa Dr. McBrideho výživový protokol GAPS obnovuje detoxikačný systém asi u 90 percent ľudí a fermentované/kultivované potraviny hrajú dôležitú úlohu v tomto samoliečebnom procese.
A nemusíte ich konzumovať v obrovských množstvách. Stačí len štvrť až pol šálky fermentovanej zeleniny alebo potravín, ako je surový jogurt. Kombucha, fermentovaný nápoj, je ďalším skvelým doplnkom vašej stravy.
Rozmanitosť je kľúčová. Čím viac rôznych fermentovaných potravín vo svojej strave máte, tým lepšie, pretože každá potravina zaočkuje vaše črevá mnohými rôznymi mikroorganizmami. Nezabudnite tiež na to, aby ste črevo znova osídlili probiotikami, kedykoľvek použijete antibiotikum, a to buď konzumáciou fermentovaných potravín, alebo užívaním vysoko kvalitného probiotického doplnku.
Je to v skutočnosti jednoduchšie, ako si možno myslíte, a ušetrí vám to veľa peňazí. Vedecký tím testoval fermentovanú zeleninu vyrobenú z probiotických štartovacích kultúr a našiel 10 biliónov kolónií tvoriacich jednotky baktérií. Doslova jedna porcia fermentovanej zeleniny sa rovnala celej fľaši probiotík s vysokou účinnosťou! Je teda zrejmé, že je oveľa lepšie používať fermentované potraviny.
Sú antibiotiká pri výrobe potravín skutočne potrebné?
Ako už bolo spomenuté, zneužívanie antibiotík sa objavuje nielen v medicíne, ale aj pri výrobe potravín. V skutočnosti predstavuje poľnohospodárstvo asi 80 percent všetkého užívania antibiotík v USA, takže je to primárny zdroj pre ľudí.
Zvieratá sú často kŕmené nízkymi dávkami antibiotík, aby sa zabránilo chorobám a stimuloval sa rast, a tie sa prenášajú na vás prostredníctvom mäsa a dokonca aj hnoja používaného na hnojenie plodín.
Ochrana zdravia čriev a znižovanie šírenia baktérií rezistentných na antibiotiká sú dôležitými dôvodmi na zaistenie toho, že budete jesť iba organické mäso a produkty bylinožravcov.
Príklad typickej komerčnej kuracej farmy
V článku o poľnohospodárstve jeden farmár demonštruje, že aj veľká živočíšna výroba sa zaobíde bez antibiotík. Chovateľ kurčiat Scott Sehler, majiteľ spoločnosti Bell & Evans, hovorí pre New York Times, ako staromódne bylinné lieky udržiavajú jeho kurčatá zdravé:
„S prestávkami a za posledné zhruba tri roky moje kurčatá jedli špeciálne nasekanú stravu s prídavkom oleja oregana a škorice.“Sehler je presvedčený, že toto je spôsob boja proti bakteriálnym chorobám, ktoré sužujú mäsový a hydinový priemysel, bez použitia antibiotík, ktoré podľa niektorých odborníkov môžu byť pre ľudí konzumujúcich mäso škodlivé.“
Pán Sehler však uviedol, že nič, čo v minulosti použil ako náhradu, nefunguje rovnako dobre ako oreganový olej.
Je zaujímavé, že produkt z oregana, ktorý používa pán Sehler, bol testovaný so štyrmi produktmi spoločnosti Bayer na porovnanie ich schopnosti kontrolovať hnačky vyvolané baktériou E. coli u prasiatok. Produkt oregano predávaný pod názvom By-O-Reg Plus prekonal všetky štyri produkty Bayer.
Dr. Lucio Nisoli, produktový manažér spoločnosti Bayer, píše vo svojej správe o teste. “V porovnaní s rôznymi antibakteriálnymi liekmi som s liekom Ropadiar získal oveľa efektívnejšie a rýchlejšie výsledky. Okrem toho sa prasiatka ošetrené liekom Ropadiar javia oveľa zdravšie a menej dehydrované,“ píše The New York Times.
Mnoho prírodných zlúčenín má antibiotickú aktivitu bez vedľajších účinkov.
Môžete pomôcť sebe a svojej komunite používaním antibiotík iba v nevyhnutných prípadoch a nákupom ekologického mäsa bez antibiotík a iných potravín.
Aj keď sa problém antibakteriálnej rezistencie musí zastaviť prostredníctvom verejnej politiky na vnútroštátnej úrovni, čím viac ľudí sa osobne zúčastní na ukončení zbytočného používania antibiotík, tým lepšie …
Ak sa chcete vrátiť na začiatok, vyhnite sa zbytočnému používaniu antibiotík počas tehotenstva. Nie každá bakteriálna infekcia musí byť liečená liekom. Najskôr optimalizujte hladinu vitamínu D po celý rok, najmä počas tehotenstva, spolu s vitamínom K2.
Existuje však aj niekoľko prírodných zlúčenín, ktoré pôsobia ako antibiotiká/antivirotiká, ktoré môžete vyskúšať ako prvé, napríklad:
– Oreganol (oreganový olej)
– Cesnak
– Echinacea
– Manuka med (na miestne použitie)
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info