Sadu chirurgických nástrojov starých 2500 rokov z Južnej Sibíri obnovili vedci z Novosibírskej štátnej univerzity. Odborníci dospeli k názoru, že sada prehistorických chirurgických nástrojov sa nielen vyrovnala európskym analógom, ale obsahuje nástroje, ktoré sa doteraz nikde na svete nenašli. Pomocou týchto nástrojov mohli lekári úspešne vykonávať zložité operácie, vrátane trepanácie lebky, píše sa v správe univerzity.
Spoluautor výskumu, doktor historických vied Pavel Volkov, preskúmal artefakty patriace etnickej skupine, ktorá žila v VIII. – III. storočí pred naším letopočtom v stepiach Južnej Sibíri, na území Chakaskej republiky a v južných oblastiach Krasnojarského kraja v Rusku.
Ukázalo sa, že v arzenáli chirurga pred 2500 rokmi bol skalpel, nôž na rezanie kostí, píly, rezné nástroje, pinzety. Väčšina týchto nástrojov je formou aj účelom podobná európskym z tohto obdobia, okrem píl, ktoré sa nevyskytujú v tomto období v Európe.
Vedci tiež objavili nástroje, ktoré sa mohli používať ako medicínske sondy. Pracovné okraje – hrany nástrojov sú vyhladené a nesú stopy charakteristické pre nástroje, ktoré sa pomerne dlho používali v styku „s mäkkým organickým materiálom“.
Nájdené a popísané nástroje je možné považovať za typické nástroje chirurga posledného tisícročia pred naším letopočtom v rozvinutej spoločnosti.
„Je jasné, že obyvatelia juhu Sibíri počas tohto obdobia mali komplexné znalosti v chirurgii,“ povedal na záver Pavel Volkov.