Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Čaj z vetvičiek stromov

Takéto nápoje majú pozitívny vplyv na kostné tkanivo, kĺby, šľachy, preto sa s cieľom predchádzať chorobám pohybového aparátu odporúča každú jar vykonať kúru čajom z vetvičiek. K tomu sa veľmi dobre hodia najmä vetvičky z hrušky. Veľmi dobre pomáhajú pri osteochondróze, zápalových ochoreniach kĺbov a chrbtice.

Čaj z malinových vetvičiek je vynikajúcim liekom na prechladnutie, pretože má protizápalový, antipyretický účinok. Takýto malinový čaj je užitočné piť pri artritíde a má tiež priaznivý účinok na cievy.

Vŕba má silný antipyretický účinok. Ak lúhujete mladé vetvičky s púčikmi, vývar bude mať síce horkastú príchuť, ale ak sa bude piť na začiatku prechladnutia alebo chrípky, môže zastaviť rozvoj týchto chorôb. Takýto vŕbový čaj je navyše dobrý pri odstraňovaní toxínov, pretože má diaforetický účinok. A pri chrípke zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, a tak bude užitočný aj pri reumatizme a dne.

Väčšina aktívnych častíc sa nachádza v kôre. A triesloviny obsiahnuté vo vetvičkách obsahujú antibiotiká. Najefektívnejšie sú mladé vetvičky, ktoré sa pripravujú na vývoj listov.

Ríbezle sú dobré na posilnenie imunitného systému. Okrem protizápalových a antipyretických účinkov čaj z vetvičiek ríbezlí blahodárne pôsobí na nadobličky, stimuluje posilnenie imunitného systému. Čaj z vetvičiek čiernych ríbezlí obsahuje vitamíny C, PP, B9, farbiace pigmenty a triesloviny, mikroelementy: mangán, zinok, železo, molybdén a ďalšie. Vďaka svojmu chemickému zloženiu má priaznivý účinok na ľudský organizmus. Čaj je užitočný pri ochoreniach horných dýchacích ciest, hnačkách, chudokrvnosti, nervovom vyčerpaní. Nie je potrebné variť vetvičky ríbezlí s listami. 3 – 5 tenkých vetvičiek dlhých 10 – 15 cm, varte v 1 l vriacej vody 20 – 30 minút. Nápoj sa pije teplý.

V prípade zápalu dýchacích ciest alebo chrípky zmiešajte vetvičky ríbezlí a malín, aby ste dosiahli najlepšiu kombináciu v boji proti týmto chorobám.

Čaj z čerešňových a višňových vetvičiek vplýva pozitívne na obličky, má mierne močopudné účinky, pričom veľmi jemne vyplavuje piesok z obličiek a potláča bolesť pri močení. Pôsobí dekongestívne, močopudne, mierne sťahujúco a je vhodný pre ľudí trpiacich chronickou kolitídou, rôznymi opuchmi a silnou menštruáciou. Takýto čaj má mierne mandľovú príchuť a po ponorení získa krásny červenohnedý odtieň. Čerešňový čaj má priaznivý, upokojujúci účinok na nervový systém a pomáha posilňovať obranné vlastnosti tela.

Slivkový čaj chutí ako čerešňový čaj, ale má menej výraznú arómu a chuť. Čaj vytvorený z vetvičiek a listov slivky má terapeutický účinok pri ateroskleróze, hypertenzii, bolestiach hlavy, anémii, zvýšenej nervozite, poruchách pamäti, gastroenterokolitíde. Na prípravu čaju musíte zobrať 5-10 vetvičiek dlhých asi 15 – 20 cm a zaliať 1 litrom vriacej vody. Varíme 20 minút vo vodnom kúpeli a necháme lúhovať 6 – 8 hodín. Preceďte a použite ako čaj. Nemali by ste to so slivkovým čajom preháňať. Je vhodné ho piť nie viac ako 100 – 150 ml 2 krát denne, nie viac ako 2 – 3 krát týždenne.

Mladé vetvičky šípky sú tiež dobré na varenie čaju. Liečivé vlastnosti šípok sú mnohým známe. Šípka sa už dlho používa pri chorobách tráviaceho systému, močového systému, dýchacieho systému a krvotvorby. Šípkový čaj je všeobecné tonikum a používa sa na prevenciu prechladnutia, ako aj na zotavenie sa po predchádzajúcej chorobe, ako aj na neurasténiu, slabé cievy, skorbut, anémiu, pľúcnu tuberkulózu. Pred prípravou čaju je potrebné vetvičky šípky, podobne ako vetvičky iných stromov, dobre umyť a potom zaliať studenou vodou, uviesť do varu a povariť 5 minút. Nalejte vývar do termosky a nechajte pôsobiť 24 hodín.

Príprava vetvičiek je jednoduchá. Pomocou noža alebo orezávača odrežte vrcholy stoniek, dôkladne ich opláchnite pod tečúcou vodou, nemusíte odstraňovať kôru a púčiky. Drvivá väčšina biologicky aktívnych látok je v kôre a mladé púčiky sú v tejto dobe pred jarou najužitočnejšie, pretože sa nalievajú.

Z bylinkára našich predkov

Preložil: OZ Biosféra www.biosféraklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie