Choreografia chorovodu je veľmi jednoduchá. Avšak zmysel a účel tohto slovanského tanca je najmä sakrálny. Jeho vyobrazenie odráža tvar, pohyb slnka, rovnako aj všetkých prírodných živlov. V chorovode prebieha mazanie osobných hraníc a osvojuje sa myšlienka zjednotenia ľudí a ich sily, myšlienka radosti zdieľaná medzi sebou. Naši predkovia tancovali chorovody pre harmonizáciu ľudskej energie, aby nedošlo k strate pocitu integrity svojho rodu a jednoty s prírodou.
Chorovody sa líšia podľa smeru tanca a účinnosti pôsobenia. Dnes málo používané, mužské a ženské chorovody, nesú v sebe veľký význam pre naakumulovanie mužskej a ženskej energie. Žiadna mladá žena nemôže odtrhnúť oči od pravého energického mužského chorovodu. V ženskom chorovode, najmä v prípade, keď prebieha v dvoch kruhoch, energetický vír je natoľko silný, že pokiaľ žena stojí v jeho strede, ihneď cíti v sebe silu Bohyne a Matky.
Pokiaľ je vonkajší kruh mužský a s vnútorným kruhom ženy roztáčajú energiu, tvorí sa skutočný energetický vír s centrom v strede oboch kruhov. Do stredu takého kruhu je možné posadiť svoje prvé dieťa, alebo choré dieťa zo svojho rodu. Tento vír rozbije a rozloží energetické bloky, naplní dieťa energiou a zabezpečí životnú oporu na energetickej úrovni.
Zmiešaný mužský a ženský chorovod, vďaka rôznorodému potenciálu, tvorí energetický vír automaticky. Tu sa doporučuje vykonávať chorovod s párnym počtom žien a mužov, aby sa mohli zoradiť striedavo, symetricky.
Jedným z najzložitejších a silných chorovodov je chorovod zjednotenia rodu. Vykonáva sa v dvoch kruhoch, ktoré predstavujú samy o sebe sakrálny symbol „osmičku“. Prepletaním tieto dva chorovody prepletajú a zjednocujú energiu rodov Nevesty a Ženícha. Pokiaľ sa vykonáva tento rituál s čistými úmyslami, začína sa harmonizácia vzťahov medzi novými rodinami a ladia sa kontakty. Tento obrad sa používal na upevnenie jednoty rodu.