Noviny PRAVDA, 1986 – práve v týchto novinách sa objavila prvá správa o úspešnej implementácii Bazarneho technológií v ZSSR.
„..Čo vidíme, keď vstúpime do ktorejkoľvek triedy na základnej škole: veľa detí nosí okuliare. Učiteľkina poznámka „vystrite sa“ len na chvíľu narovná telá detí a potom sa ako zmagnetizované opäť začnú nakláňať k stolu.
Krátkozrakosť. V našej osvietenej dobe zbiera obrovskú poctu od mladej generácie. Kde sa vzala porucha zraku u veľmi mladého tvora, ktorý sa len včera naučil čítať? A mali na to aj vysvetlenie: krátkozrakosť je dedičná choroba.
Tradičné poňatie podstaty krátkozrakosti spochybnil mladý kandidát a neskôr doktor lekárskych vied Vladimír Bazarnij, vedúci klinického oddelenia adaptácie zraku vo Výskumnom ústave medicínskych problémov Severnej sibírskej pobočky Akadémie lekárskych vied ZSSR. Pred desiatimi rokmi vedec vykonal prvé vyšetrenia pre jeden a pol tisíc detí predškolského veku a základných škôl. Dve tretiny z nich nakláňali hlavu do neprijateľne nízkej vzdialenosti od „predmetu zrakovej fixácie“ – menej ako dvadsať centimetrov. Ale tu je ten paradox: absolútna väčšina z týchto tisíc mala zrak 1,0 alebo vyššiu. Abnormálne držanie tela sa nedalo vysvetliť únavou, pretože hlavy sa v prvej minúte hodiny naklonili k stolom a na konci hodiny sa dokonca mierne zdvihli. Výskum ukázal, že žiaci 6. – 7. ročníka, ktorým bola diagnostikovaná skutočná krátkozrakosť, držali hlavu vyššie nad stolom ako žiaci prvého stupňa.
Odtiaľ odvodil Dr. Bazarnij jeden zo svojich hlavných teoretických predpokladov: nesprávna poloha pri sedení pri stole je primárna a krátkozrakosť je sekundárna, a nie naopak, ako sa verilo.
Vedec nazval tento jav „syndróm nízko ohnutej hlavy“. A jeho pôvod začal hľadať v učení I. Sečenova. V skutočnosti, keď dieťa skloní hlavu ku knihe, napomenutie učiteľa „sedieť vzpriamene“ nepomôže. Zabezpečiť, aby niekoľko svalových skupín pracovalo súčasne – oči, ruky, hlava – je z fyziologického hľadiska náročná úloha. Tu je potrebný vhodný systém predškolského vzdelávania. Skúsenosti obyvateľov Krasnojarska môžu slúžiť ako východiskový bod pre jeho vytvorenie.
Vyučovanie prebieha v priestrannej hale Detského priemyselného areálu číslo 36 Krasnojarského strojárskeho závodu pomenovaného po V. I. Leninovi. Učiteľ ukazuje farebné obrázky a žiada, aby povedali, čo je zobrazené v akých farbách. Deti zhodne zdvihnú ruky. Nachádza sa tu aj unikátny vzor, kde deti študujú zväčšené písmená zo značnej vzdialenosti. Pomocou tejto metódy začali deti takmer bez meškania uchopovať celé slabiky, ktoré potom rýchlo poskladali do slov. Prax predškolskej výchovy si naliehavo vyžaduje rozsiahle publikovanie vizuálnych a metodických pomôcok, akými sú nástenné „abecedy“ a „vzory“ na rozvoj a upevnenie zručností čítania na diaľku.
Vedci tvrdia, že nahrádzanie lavíc stolmi v školách má škodlivý vplyv na zrak detí. Faktom je, že na vodorovnej ploche je horná časť nielen textu, ale aj každého písmena ďalej od očí ako spodná časť. Vzniká takzvaný efekt optickej perspektívy, ktorý sa dieťa snaží neutralizovať záklonom hlavy. Navyše, pri sedení za stolom sa zrenička oka ťahá smerom nadol, čo tiež škodí.
V Krasnojarskej škole č. 68 sú triedy vybavené nábytkom podľa metódy Dr. Bazarného. Stoly tu nahradili špeciálne navrhnuté písacie stoly. Naklonenú plochu písacieho stola možno ľahko a potichu zdvihnúť a premeniť na niečo ako starý a nezaslúžene zabudnutý stôl, pri ktorom K. Marx, V. Lenin a L. Tolstoj najradšej pracovali v stoji. Laboratórium inštitútu odporúča študentom udržiavať pomer postoja v stoji k sede 1:3.
Od roku 1968 tradičné krasopisné písmo na našich školách nahradilo spojité písmo, neskôr sa zaviedlo nové písmo. Podľa jedného z autorov novej knihy ABC „so zavedením nového systému písania sa rukopis študentov zhoršil“. Skupina výskumníkov pod vedením V. Bazarného situáciu skúmala. Faktom je, že ľudské oko sa vyznačuje rytmom a mimovoľnými mikropohybmi. Predtým táto nepolapiteľná pulzácia zodpovedala tlaku plniaceho pera, proces písania bol v súlade s fyziologickými vlastnosťami pisateľa.
Súvislé písanie sa dostalo do konfliktu s rytmom vizuálneho analyzátora a telo, aby utlmilo disharmóniu, je nútené zapájať do práce dodatočne a nadmerne svaly nielen samotného oka, ale aj hlavy, hornej časti tela, ramenného pletenca a iných častí tela. Stres pôsobí veľmi negatívne na mladý, krehký organizmus školáka.
Technika očného koordinačného trénera vyvinutá skupinou Dr. Bazarneho pomáha kompenzovať narušenie rytmu oka a rozvíjať a posilňovať jeho svaly. Navštívme školu č. 8 v Krasnojarsku. Signalizačné lampy sú nainštalované pod stropom na rôznych koncoch triedy a na ich tienidlách sú namaľované rôzne vizuálne a herné scény. Uprostred vyučovacej hodiny sa vo všetkých triedach rozsvietia signálne svetlá z jedného ovládacieho panela. Blýskajú sa jedna za druhou, deti vstávajú a sledujú ubiehajúcu vlnu svetiel. Minúty telesnej výchovy znižujú zrakovú únavu a zvyšujú aktivitu detí na hodinách.
Laboratórium inštitútu vykonalo aj množstvo dôležitých regionálnych štúdií založených na materských školách a základných školách v polárnych mestách Noriľsk a Dudinka. Stroje a mechanizmy určené pre severské prostredie sú už dávno vytvorené, ale neexistujú žiadne školské osnovy, ktoré by zohľadňovali podmienky Ďalekého severu, najmä sezónne výkyvy funkčných schopností očí.
Na severe sa prejavuje najmä takzvaný faktor uzavretých miestností a stiesnených priestorov. Okrem toho má dieťa úplne odlišné zrakové vnímanie počas polárnej noci a polárneho dňa, no školský vzdelávací program s tým nepočíta. S prihliadnutím na severské špecifiká pracovníci oddelenia adaptácie zraku Výskumného ústavu medicínskych problémov Severu vypracovali odporúčania pre tréningový režim.
Pôvodný výskum Dr. Bazarného a jeho študentov nachádza stále širšie uznanie a praktické uplatnenie. Materiály boli predvedené na Výstave hospodárskych úspechov ZSSR, boli ocenené zlatými, striebornými a bronzovými medailami a boli prezentované na rôznych konferenciách, sympóziách a seminároch. Na mnohých republikových stretnutiach slávni pediatri krajiny hodnotili prácu vedcov z Krasnojarska ako objav. V apríli tohto roku sa v Novosibirsku konalo plenárne zasadnutie vedeckej rady. Plénum sa rozhodlo „uznať prezentovaný smer ako prioritný a sľubný pre riešenie problému krátkozrakosti a posturálnych porúch v kontexte predškolského vzdelávania a odbornej prípravy“.
Zistilo sa, že testovanie nových metód ukázalo, že po 3 – 4 rokoch sa výskyt krátkozrakosti a porúch držania tela u školákov znižuje 2,5-krát. V tejto súvislosti sa rozhodlo, že by bolo vhodné „vyvinuté metódy urýchlene zaradiť do plánu aktivít na realizáciu reformy všeobecného školstva a odborných škôl“. Treba poznamenať, že metodické odporúčania pre masovú prevenciu krátkozrakosti boli predložené ministerstvám zdravotníctva Únie a RSFSR viac ako raz, ale stále zostávajú nečinné. Možno to bolo spôsobené dvojitým postavením Helmholtzovho moskovského výskumného ústavu očných chorôb. V roku 1982 zástupca riaditeľa ústavu, hlavný detský oftalmológ RSFSR profesor E. Avetisov oficiálne vyhlásil, že vo výskume krasnojarských vedcov nevidí nič nové a užitočné. Na základe tohto stanoviska krajský odbor zdravotníctva Krasnojarsk a krajský odbor zdravotníctva začali urýchlene obmedzovať experimentálne práce v školách a škôlkach. Trvalo roky boja a diskusií, kým sa táto otázka konečne vyjasnila.
Nedávno, na základe poverenia ministerstva zdravotníctva ZSSR, vedúci výskumný pracovník toho istého Helmholtzovho inštitútu, doktor lekárskych vied Yu, navštívil s poverením Krasnojarsk. Po oboznámení sa so stavom na stredných a materských školách dospel k záveru: „Táto metóda je zaujímavá, nevyžaduje si kapitálové výdavky na jej realizáciu a javí sa ako veľmi účinná pri prevencii krátkozrakosti a chybného držania tela u mladších detí. školákov. Možno ho odporučiť na realizáciu.“ Existuje nádej, že ľady sa už prelomili a už neexistujú žiadne prekážky pri implementácii preventívnych metód.“
PRAVDA 16.6.1986 č.167
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info