Posledných niekoľko rokov sa vo svete pozoruje pokles dopytu a spotreba nových automobilov. Kríza predaja sa vedome skrýva hlavnými výrobcami áut za krásne grafy s rekordnými predajmi. Tento trik nazývajú „naplnenie kanála“.
Príklad oficiálneho grafu predaja automobilov General Motors.
Po rekordných 815 000 áut zaparkovaných u dílera za mesiac na dobu prestoja 83 dní, už v apríli naplnenie kanála GM vyrástlo na novú rekordnú úroveň 826 000 na dobu prestoja 85 dní. V skutočnosti predaj predstavoval iba 2,3 % a to je o 13 000 áut menej ako v marci.
Ukazovatele udržateľného rastu dávajú možnosť automobilkám zarábať na akciovom trhu. Tým vytvárajú dojem plnej prosperity. A kam miznú vyrobené a nepredané automobily?
Pokiaľ ide o General Motors, tak ten trpezlivo čaká na príchod ďalšieho ruského oligarchu, ktorý nakúpi milión hrdzavejúcich automobilov. Problém je, že aj v Rusku stoja desaťtisíce nepredaných nových áut.
Napríklad na fotografii sú tisíce odstavených nových automobilov Peugeot zaparkovaných na nepoužívanej letiskovej dráhe pod Petrohradom v Rusku. Všetky sa importujú z Európy a stoja tu na neurčitú dobu.
V súčasnosti existujú vo svete stovky až tisíce takých miest, kde sa naďalej hromadia nové automobily. Na nepoužívaných letiskových plochách, na opustených leteckých základniach, v starých prístavných dokoch.
Na fotografii dolu je obrovské parkovisko vo Swindone vo Veľkej Británii. Tisíce nepredaných áut jednoducho stoja mimo dohľad zákazníkov.
Podľa prieskumu, 84 % z 31 000 občanov v poslednej dobe nekupovali nové auto a ani neplánujú kupovať. Pokiaľ ide o Američanov a Európanov, tak už takmer každá rodina má jedno alebo dve autá a kupovať ďalšie nemá väčší zmysel.
O nové autá klesá záujem, predávajú sa v oveľa menšom rozsahu. Milióny nepredaných nových áut jednoducho hnijú na letiskových plochách a parkoviskách po celom svete.
Nissan oznámil plány na zníženie zamestnancov o 1200 v závode v Sunderlande. Tisíce nepredaných áut je odstavených okolo skúšobnej trate závodu.
Výrobcovia áut sú nútení kupovať stále viac a viac pôdy, aby mohli skladovať svoj tovar, pretože ten neustále opúšťa výrobné linky. Vo svete existujú obrovské zásoby nepredaných áut a ich počet neustále rastie.
Zóna skladovania automobilov v Peterborough v Anglicku je totálne naplnená.
Paradoxom je, že automobilky nemôžu znížiť cenu a urobiť výpredaj týchto nových áut, pretože potom nepredajú tie, ktoré práve schádzajú z výrobnej linky. A do ceny nového auta sú už započítané aj náklady na tieto skládky.
Dnes vo svete existuje viac automobilov než ľudí, asi okolo 10 miliárd. Fyzicky nemôžeme použiť ani polovicu, ale nikto sa nechystá zredukovať ich výrobu. Výrobcovia naďalej deklarujú rast predaja.
Autá jednoducho hnijú ako tieto nové Rovery 75 v Číne.
Niektorí výrobcovia áut presunuli svoju výrobu do Číny, ako napríklad General Motors a Cadillac. Avšak dopyt po ich tovare klesol a čínske parkoviská sa zapĺňajú novými autami amerických a európskych automobiliek.
Automobily Toyota zaplnili plochy na Long Beach v Kalifornii.
Všetci čakajú zlepšenie ekonomiky, ktoré môže nastúpiť až po niekoľkých generáciách, ale ekonomika sa v tejto podobe nemusí rozbehnúť už nikdy. Súčasný svet už nepotrebuje továrne, ktoré drancujú našu planétu kvôli obohateniu úzkej skupiny ľudí. Svet potrebuje iba uvoľnenie nových technológií na báze energií neškodných k životnému prostrediu a dosadenie do riadiacich funkcií čestných ľudí so zodpovedajúcim evolučným potenciálom.