Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Dlhé sledovanie televízie prispieva k demencii

Vedci z University College London vo Veľkej Británii zistili, že dlhé sledovanie televíznych programov vedie k zníženiu kognitívnych schopností u starších ľudí. Informoval o tom Scientific Reports.

V rámci projektu ELSA o štúdiu vplyvu procesu starnutia na prácu rôznych orgánov vrátane mozgu vedci Daisy Fancourt a Andrew Steptoe analyzovali údaje 3590 ľudí získane v priebehu šesťročného štúdia zahŕňajúceho Britov vo veku 50 rokov a starších.

Vedci rozdelili dobrovoľníkov do skupín:

  • Účastníci, ktorí takmer nesledovali televíziu (menej ako 2,5 hodiny denne).

  • Účastníci, ktorí sledovali televíziu mierne (tri skupiny, ktoré sledovali 2,5 až 7 hodín).

  • Zanietení účastníci (sledovali televíziu viac ako 7 hodín ).

Pred spustením experimentu boli všetci pri zdravom zmysle a pamäti a netrpeli chronickými chorobami. Experti pravidelne navštevovali týchto ľudí a požiadali ich, aby sa podrobili jednoduchému testu na pamäť a vnímavosť počúvaním zvukového záznamu desiatich často používaných slov, aby si ich zapamätali a okamžite alebo za pár minút ich reprodukovali.

V iných prípadoch museli účastníci experimentu pomenovať maximálny počet slov súvisiacich so zvieratami alebo plemenami domácich miláčikov. Ako ukázali pozorovania, narušenie kognitívnych schopností sa zosilňovalo s rastom trvania sledovania televízie.

U tých, ktorí sledovali televíziu viac ako 3,5 hodiny denne, sa zvýšilo riziko zhoršenia verbálnej pamäte. V priemere sa kognitívne schopnosti týchto ľudí zhoršili o 32 % v porovnaní s ich rovesníkmi, ktorí trávili pri obrazovke menej ako 2,5 hodiny. U tých, ktorí sledovali televíziu takmer stále, sa situácia ukázala byť ešte horšia – ostrosť pamäti a mysle klesli takmer dvakrát v porovnaní s prvou skupinou dobrovoľníkov.

„Zaujímavé je, že účinky, ktoré sme objavili, boli obzvlášť výrazné medzi tými účastníkmi pozorovania, ktorí sa na začiatku vyznačovali pomerne vysokou úrovňou inteligencie a ostrosti pamäte,“ poznamenal Andrew Steptoe.

Prečo televízia zhoršuje pamäť a ostrosť mysle, vedci zatiaľ vysvetliť nevedia. Na jednej strane je súčasná televízia navrhnutá tak, aby diváci boli neustále vystavovaní stresu kvôli scénám násilia alebo iným nepríjemným epizódam, čo prispieva k neustálej produkcii hormónov, ktoré negatívne ovplyvňujú prácu pamäťového centra v mozgu. Ale na druhej strane diváci vnímajú informácie iba pasívne.

„Kľúčovou otázkou je, prečo je televízia tak spojená s kognitívnymi funkciami. Laboratórne experimenty ukázali, že pri sledovaní televízie je mozog viac „ostražitý“, ale menej koncentrovaný. Okrem toho sa nachádza pod vplyvom rýchlej zmeny obrázkov a zvukov. Na rozdiel od internetu a počítačových hier je televízia najviac pasívnym spôsobom získavania takýchto mozgových stimulov,“ hovorí Andrew Steptoe.

Vedci dúfajú, že ďalšie pozorovania pomôžu pochopiť, čo konkrétne spôsobilo takú degeneráciu pamäti a kognitívnych schopností a ako je možné proti tomu bojovať. Jedna vec, ktorú už vedia vedci istotne: sedavý životný štýl, ktorý sprevádza dlhodobé sledovanie televízie, negatívne ovplyvňuje stav ciev hlavy a to sa negatívne odráža na práci srdca.

https://www.nature.com/articles/s41598-019-39354-4

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie