Podľa archeológov je moskovské potrubie jedným z najstarších drevených, ktoré sa doteraz zachovalo. Ivan Hrozný – Ivan Vasilievič z rodu Rurikovcov (1530 – 1584) nariadil vybudovať potrubie z rieky Moskva do Kremľa. Nariadenie cára bolo vyplnené.
Jedna z veží, ktorá bola súčasťou vodovodného systému, bola nazvaná Vodovzvodnaja. V tejto veži bol postavený akýsi pohon na pracovnú silu na čerpanie vody. Horné vodovodné potrubie rozvádzalo vodu v areáli Kremľa.
Prekvapujúci je materiál dolného vodovodného potrubia, cez ktoré sa dodávala voda z rieky. Potrubie bolo vyrobené z dreva! Kmeň bol buď rozrezaný na polovicu a stred vydlabaný, alebo vyvŕtaný na požadovaný priemer. Následne výslednú rúru spojili kovovými pásmi. Vodovod perfektne fungoval stáročia. Archeológovia zistili, že potrubie, ktoré ležalo v zemi, vo voľnej vlhkej pôde 500 rokov, je dobre zachované.
Drevené potrubie sa využívalo bežne v mnohých mestách Ruska, ale aj v iných krajinách. Zachované drevené potrubie je možné vidieť napríklad v múzeu vody v Moskve. Na dolnej fotografii je umývadlo z dreva z 19. storočia.
Z dnešného pohľadu je prekvapujúce, že niečo drevené, navyše čo má tesniť, dokáže vo vlhkom prostredí fungovať stáročia, pritom kovové potrubie by sa za ten čas dávno rozpadlo. Dokonca aj na súčasné potrubia zo syntetickej hmoty sa udáva životnosť iba okolo 50 rokov. V dávnej minulosti však boli k dispozícií znalosti, ako získať podľa potreby drevo zo špecifickými vlastnosťami, napríklad aby nehnilo, nepraskalo alebo nehorelo. Niečo o tom spomína aj kniha: …viděl jsem tě růst.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info