Vedci vykonali fylogenetickú analýzu verejne rozšírených rozprávok a zistili, že mnohé z nich sú oveľa staršie, ako vyzerajú, sú dokonca staršie ako biblia. V analýze zverejnenej Kráľovskou spoločnosťou otvorenej vedy, sociálna vedkyňa a folkloristka Sarah Graca Da Silva z Lisabonu a Jamshid Tehrani, antropológ z University of Durham, objasnili svoj lingvistický výskum.
Rozprávky sú populárne všade a niektoré, ako napríklad „Kráska a netvor“, sú v rôznych podobách odovzdávané z generácie na generáciu v rôznych krajinách po celom svete. Väčšina antropológov a jazykovedcov stanovovala ich vek podľa toho, kedy boli zapísané, z čoho vychádzal vek iba niekoľko sto rokov. Ale nový výskum naznačuje, že ich vek je oveľa starší, aj niekoľko tisíc rokov.
Vedci použili techniku bežne používanú v biológii, a to znamená vytvorenie fylogenetických stromov na dohľadanie lingvistických atribútov až do ich pôvodu. Začali s 275 rozprávkami, ktoré mali všetky dočinenia s mágiou a orezávali ich až do 76 základných príbehov. Stromy boli postavené na základe indoeurópskych jazykov, z ktorých niektoré už zanikli. Vedci našli dôkazy, že korene niektorých rozprávok, ako napríklad „Jack a fazuľa“, siahajú až do obdobia, keď sa západné a východné jazyky zliali dokopy, čo je minimálne 5000 rokov naspäť. To znamená, že sú staršie nielen ako biblia, ale dokonca niektoré sú staršie ako grécka mytológia.
Vedci testovali faktor spoľahlivosti na rôzne výsledky, v závislosti na tom, aké silné stromy boli vytvorené. Niektoré boli menej jasné a niektoré boli veľmi jasné, ako napríklad „Kováč a čert“, ktorý vystopovali až 6000 rokov späť.
Mimochodom, Wilhelm Grimm, preslávený „Bratmi Grimmovcami“ hovoril, že je presvedčený, že rozprávky majú tisíce rokov a súčasní vedci tvrdia, že mal pravdu od samého začiatku.