Jeden nevelký aspekt státního převratu na Ukrajině přivedl nedávno mezinárodní pozornost: 28. července opublikoval Aucklandský institut v Kalifornii zprávu, ze které je zřejmé, že podmínky úvěru Světové banky a Mezinárodního měnového fontu (MMF) na 17 miliard dolarů, otevřou Ukrajinu geneticky modifikovaným rostlinám (GM) a geneticky modifikovaným organizmům (GMO).
Této zprávě vévodí nadpis „Vstříc západu: Světová banka a MMF v ukrajinské krizi.“
Na konci roku 2013 odmítl tehdejší prezident Ukrajiny Viktor Janukovič dohodu Evropské asociace, týkající se úvěru na 17 mld. od MMF, jehož podmínky se teprve teď začínají vyjasňovat. Janukovič místo toho raději upřednostnil ruskou pomoc na 15 mld. dolarů plus slevu na ruský přírodní plyn. Jeho rozhodnutí však bylo příčnou houževnatých protestů, které vedly k nucenému opuštění jeho postu v únoru roku 2014 a dále i k pokračující krizi.
Podle institutu Auckland, „V době, kdy je na Ukrajině zakázané používat geneticky modifikované organizmy (GMO) v zemědělství, článek 404 dohody o přidružení s Evropskou unií, který se zabývá zemědělskou výrobou, obsahuje ustanovení, která zůstala jako celek úplně nepovšimnuta: mezi jiným poukazuje na to, že obě strany budou spolupracovat s cílem na rozšíření biotechnologických sfér. Není pochyb, že tento postoj odpovídá očekávanému zemědělskému podnikání. Michael Koks, vedoucí naučně-výzkumných prací investiční banky „Piper Jeffrey“, poukázal na to, že Ukrajina je rozšířením východní Evropy v nejslibnějších růstových trzích pro zařízení obřího výrobce zemědělských strojů Deere, jakož i pro výrobce osiva Monsanto a DuPont.“
Z editoru. Monsanto vyniká tím víc, že ve Spojených státech bylo v oficiálních médiích a diskusi v kongresu bez okolků přijat tzv. „Zákon o ochraně Monsanto“ (HR 933). Ve výsledku se tím „Monsanto“, dohromady i s některými jinými společnostmi produkujícími GMO, povýšilo nad americká práva. Přijatý zákon o ochraně „Monsanto“ odebral federálnímu soudu možnost zakázat produkci a prodej geneticky modifikovaných produktů nezávisle na tom, jaké poškození zdraví to přinese spotřebiteli a okolnímu prostředí. Dokonce i tehdy, bude-li dokázáno, že tyto nebo jiné produkty jsou zdraví nebezpečné, nikdo Monsantu nemůže zakázat je prodávat lidem, a to i tehdy, nebudou-li na nich odpovídající upozorňující etikety. Toto nebývalé rozhodnutí bylo umožněno díky tajné domluvě mezi zkorumpovanými činovníky a společnostmi. Zároveň to vypovídá i o lobbistických možnostech společností. Už jsme publikovali jediný veřejný rozhovor ředitele společnosti – Roberta Shapiro, který poukazoval na to, že Monsanto má vliv na ty nejvyšší kruhy moci – a, soudě podle rysů, je i částí globálního programu na snížení obyvatelstva o 5,5 mld (!) lidí.
Ukrajinské právní předpisy zakazují zemědělcům pěstovat geneticky modifikované plodiny. Ukrajina, již dlouho považována za „obilnici Evropy“, má bohaté černozemě, ideální pro pěstování obilí, v roce 2012 sklidili ukrajinští zemědělci vice než 20 milionů tun pšenice.
INVESTICE MONSANTA
V květnu roku 2013 Monsanto představilo plán investovat 140 mil. dolarů na Ukrajině do závodu na produkci semene pšenice, která nejsou geneticky modifikovaná. Představitel Monsanta na Ukrajině Vitalij Fedčuk potvrdil, že „My budeme pracovat pouze s obyčejnými semeny“, protože „na Ukrajině je povolena pouze produkce a import obyčejných semen.“
Ale v listopadu 2013 připravilo 6 velkých sdružení zemědělských výrobců projekt na úpravy v zákonu, které trvají na „vytváření, testování, přepravě a používání geneticky modifikovaných organismů, pokud jde o GMO osiva.“ Prezident ukrajinské obilné asociace Vladimír Klimenko řekl 5. listopadu v Kyjevě na tiskové konferenci: „Mohli bychom se touto otázkou zabývat delší dobu, ale my (spolu se zemědělskými sdruženími) jsme podepsali dva dopisy, aby se změnil zákon o biologické bezpečnosti, v nichž je předloženo legalizovat používání GMO semen, jež „byly pro naše výrobce dlouhou dobu testovány ve Spojených státech“.“ (Ve skutečnosti GM semena a GMO nikdy nebyly v USA nezávisle a dlouhodobě testovány).
Projekty úprav zemědělských sdružení se shodují s podmínkami souhlasu s evropským sdružením a podmínkami úvěru od WB/MMF.
Webové stránky sustainablepulse.com, které sledují zprávy o GMO po celém světě, okamžitě reagovaly kritikou na změny ve sdružení zemědělských výrobců a jejich vedoucí Henry Rowlands řekl: „Zemědělská výroba na Ukrajině bude vážně poškozena v případě, že ukrajinská vláda uzákoní povolení používání GM semen ve státě. Jejich zemědělci zjistí, že ztrácejí vývozní trhy kvůli negativnímu postoji spotřebitelů ke GMO výrobkům jak v Rusku, tak i ve státech EU.“ Rowlands řekl, že investice Monsanto v Ukrajině v průběhu let „vyrostou do 300 milionů dolarů“. Má se ukrajinské zemědělství spoléhat na úspěch nebo neúspěch jedné americké společnosti?“
13. prosince 2013 Dzhezuz Madratso, viceprezident Monsanto, odpovídající za mezinárodní spolupráci, na americko-ukrajinské tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že společnosti vidí „význam ve vytvoření příjemné atmosféry (na Ukrajině), která bude stimulovat inovace a přispívat k dalšímu rozvoji zemědělství. Ukrajina má možnost dalšího rozvoje potenciálu ve výrobě obyčejných obilných kultur, na což my v této době soustřeďujeme svoje úsilí. Doufáme také v určitou fázi biotechnologie – je to prostředek, který bude pro ukrajinské zemědělce dostupný v budoucnu.“
Za několik dní po slovech Madratsa, vyřčených ve Washingtonu, „Monsanto – Ukrajina“ zahájily svůj program „sociálního rozvoje“ státu s názvem „Obilný chléb budoucnosti“. Ten poskytuje dotace pro vesničany s tím, aby mohli (podle slov Monsanta) „pocítit, že mohou zlepšit svoje postavení samostatně, místo toho, aby čekali na podporu v nezaměstnanosti“.
Ve skutečnosti, opravdová „podpora v nezaměstnanosti“ – to je to, co jde velkému Americkému agronomickému byznysu z podmínek zájmu WB/MMF, které, kromě otevření státu pro GMO kultury, také v budoucnu budou rušit zákaz prodeje bohatých zemědělských zemí Ukrajiny do soukromých rukou.
Redakce obrací zvláštní pozornost na společnost Monsanto ještě i proto, že si v létě 2013 tato společnost najala jednu z jednotek Private Military Company Blackwater – z důvodu monitorování aktivistů, vystupujících proti pěstování obilí obsahující GMO a jiné kultury Monsanto. S názorem, že rozdělení PMC Blackwater, které se zabývá trestními operacemi proti Novému Rusku, společnost vypadá mnohem více nechutně, než se dříve myslelo.
Morgan Williams, prezident a výkonný ředitel Podnikatelské rady USA-Ukrajina, v březnu na interview „International Business Times“ podotknul, že „Zemědělská výroba Ukrajiny se může stát zlatým hřebem“. Nicméně doplnil, že „existuje mnoho aspektů v (ukrajinském) byznys klimatu, které je třeba nezbytně změnit. Klíčovým bodem je to, jak odstranit vládu z tohoto obchodu…“.
DEPEŠE WIKILEAKS
V srpnu 2011 WikiLeaks odhalil americké diplomatické depeše o tom, že americké ministerstvo lobbuje do celého světa Monsanto a jiné biotechnologické společnosti, jako je DuPont, Syngenta, Bauer a Dow. Americká nekomerční organizace Food & Water Watch, skombinovala zprávy z pětiletých přepisů z těchto depeší (2005 – 2009) a opublikovala tento přehled pod záhlavím „Biotechnologičtí poslové: Jak státní ústav USA propaguje globálním programem producenty osiv“ 14. května 2013. Přehled poukazuje na to, že se státní ústav USA „zabývá lobbismem k zahraničním vládám, aby se zabývaly politikou a přijímaly zákony, které budou otevřené biotechnologiím v zemědělské výrobě, vytvořit společnosti pro vztahy s veřejností (PR-Public Relations) na zlepšení image biotechnologií a dává tím výzvu zdravému smyslu ve spojení bezpečnosti a legislativní úpravě biotechnologií – včetně neutralizace zákonům, jež vyžadují potravinové štítky, vyrobené s použitím genového inženýrství“.
Podle consortiumnews.com (16. března 2014), Morgan Wiliams – „posel aliance mezi Velikou Agrokorpovací a Ministerstvem zahraničních věcí USA“. Kromě toho, že Wiliams je výkonným ředitelem podnikatelské rady USA – Ukrajina, má také místo ředitele ve vztazích s vládou soukromé kapitálové firmy SigmaBleyzer, která chválí práci Wiliamse „s různými odděleními vlády USA, členy Kongresu, Kongresovými výbory, velvyslanectvím Ukrajiny v USA, mezinárodními finančními organizacemi, analytickými centry a jinými organizacemi v otázkách obchodní spolupráce, trhu, investicí a ekonomického rozvoje mezi USA a Ukrajinou“.
Výkonný výbor Americké – Ukrajinské podnikatelské rady, jež se skládá z 16. členů, je prosycen lidmi z amerických zemědělských podniků, včetně představitelů z Monsanta, John Deere, DuPont Pioneer, Eli Lilly a Cargill. Dvanáct „vyšších poradců“ – včetně Jamese Grina (vedoucí skupiny NATO operující na Ukrajině), Ariela Cohena (vedoucí pracovník nadace kulturního dědictví), Leonida Kozachenka (prezident ukrajinské hospodářské konfederace), šesti vyšších poslanců USA na Ukrajině a také bývalého velvyslance Ukrajiny v USA Olega Šamšury.
Nyní je Šamšura vedoucím poradcem v PBN Hill + Knowlton Stratedzhis – jednotka PR giganta „Hill + Knowlton Stratedzhis“. H+K – dceřiná společnost gigantské londýnské WPP Group, která vede několik desítek společností, zabývající se vztahy s veřejností a komunikační činností; tato skupina zahrnuje Barson-Marsteller (dlouholetý poradce Monsanto).
„HILL + KNOWLTON STRATEDZHIS“
15. dubna 2014 Globe & Maila (Toronto) opublikovala článek asistenta-pomocníka H+K Olgy Radčenko. Článek, namířený proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi a „PR – Putinovi stroje“, potvrzuje, že „v minulém měsíci (březen 2014 – měsíc po převratu) vytvořila skupina profesionálních doktorů z Kyjeva krizové mediální centrum, projekt dobrovolníků, cílem kterého bylo pomoci ve vytvoření pozitivního vzhledu Ukrajiny a donesení jejího poslání do globální arény“.
Webové stránky Hill + Knowlton Strategies potvrzují, že genorální ředitel společnosti Miron Vasilyuk je „členem rady ředitele podnikatelské rady Ukrajiny-USA“, ale generální ředitel ukrajinské pobočky Oxany Monastyrské „se snaží o zahájení prací firmy s Monsantem“. Mimo to dříve Monastyrská pracovala ve finanční korporaci Světové banky.
Podle Oaklandského institutu už přivedly podmínky půjčky Světové banky a Mezinárodního měnového fondu k „růstu zahraničních investicí, které, podle všeho, přivedou k dalšímu rozšíření skupování zemědělské půdy zahraničními společnostmi ve velkém měřítku a dalšímu rozšíření moci korporací v hospodářském sektoru státu“.
Mezi tím, premiér Ruska Dmitrij Medvěděv v dubnu oznámil: „Naším cílem není výroba gen modifikovaných produktů, ani jejich dovoz do našeho státu. Jsme schopni se živit normálně, obyčejnými a ne gen modifikovanými produkty. Jestliže se Američanům líbí obživa takovými produkty, jako jsou produkty s genovými modifikacemi – ať se tím živí, ale my to nepotřebujeme, máme dostatek polí a možností na to, abychom mohli jíst normální jídlo“.
Hill + Knowlton sehrála důležitou roli se svými kuvajtskými příběhy o „zvěrstvech s dětmi v inkubátoru“ v tom, aby se domohla podpory války v Perském zálivu proti Iráku ze strany americké veřejnosti na počátku let 1990. Nyní se tato společnost účastní na podpoře „Studené války 2.0“, a když ne hůře, než jméno Monsanto – je podle posledních průzkumů veřejného mínění tato korporace „nejzlověstnější“ na planetě. To je to, co je třeba připomenout uprostřed masivní démonizace Putina, kterou vedou americká média.
Joyce Nelson