Noviny Sacramento Union uverejnili 22. decembra 1919 článok, v ktorom sa doslova písalo: „Inžinieri sú prekvapení, keď mladí ľudia ukazujú zariadenie, ktoré zachytáva silu Vesmíru. Alfred Hubbard zo Seattlu demonštruje „atmosférický generátor“ bez viditeľného zdroja energie. Vynálezca „generátora atmosférickej energie“ tvrdí, že spôsobí revolúciu vo svete energie a pohybu.
19-ročný vynálezca Alfred Hubbard povedal novinárom: „Generátor zničí všetky parné a plynové motory na svete, poskytne elektrinu každému domu bez platenia za elektrinu, odstráni všetky súčasné ťažkopádne spôsoby výroby elektriny pomocou ich generátorov, transformátory a elektrické vedenia“.
Zariadenie pozostávalo z malej cievky drôtu s priemerom asi šesť palcov, ktorá obklopovala osem palcov dlhé permanentné magnetické jadro, celá vec vážila 5 kg. Hubbard predviedol ukážku tak, že k zariadeniu pripojil obyčajnú žiarovku, ktorá svietila takmer hodinu, no mohla horieť tak dlho, ako bolo potrebné.
William E. Smith, profesor fyziky na Seattle Catholic College, uviedol, že toto zariadenie starostlivo preskúmal a otestoval: „Bez váhania vyhlásim, že Hubbardov vynález je predurčený na to, aby nahradil existujúce generátory energie a že o pár rokov bude posunie celú teóriu a prax elektriny za hranice snov moderných vedcov.“
29. júla 1920 The Post-Intelligencer oznámil: „Hubbard Reel pohybuje loďou v zálive Portage. V tom čase Hubbard zdokonalil svoju cievku tak, že bola dvakrát väčšia a poháňala elektromotor motorového člna s výkonom 35 koní. Čln sa pohyboval rýchlosťou osem až desať uzlov – potichu, až na vírenie reťazového remeňa spájajúceho motor s hriadeľom vrtule. Hubbard stlačil spínač, čln vyrazil a okamžite začal naberať rýchlosť. Obišiel záliv a vrátil sa na mólo, pričom nikde nespomalil. Testy cievok ukázali prúd 280 ampérov a 125 voltov. Na demonštrácii bol prítomný „známy miestny podnikateľ“ a priznal, že ho demonštrácia zaujala.
Hubbard potom povedal, že takéto zariadenie by stačilo na riadenie auta normálnou rýchlosťou, osvetlenie kancelárskej budovy, varenie jedla a vykurovanie veľkej obytnej budovy.
Po očividnom získaní finančných prostriedkov v decembri 1920 vyrobil ďalšiu trikrát väčšiu cievku, s ktorou lietadlo „bude môcť lietať okolo sveta bez zastavenia“. V tom čase už bolo zariadenie patentované a Hubbard povedal, že sa necíti bezpečne.
Neskôr sa zistilo, že istý doktor Greenslade zastupoval ľudí, ktorí v tom čase vynálezcu financovali. Hubbard povedal, že im predal 75 % práv na zariadenie len za 2 000 dolárov: „Predtým som nikdy nevyskúšal ani zmrzlinu. Pár tisíc dolárov sa mi zdalo príliš veľa. Neváhal som ani sekundu, keď ľudia, ktorí ma financovali, trvali na odobratí práv a požadovali viac a viac mojich práv.“
V roku 1928 bol v Detroite demonštrovaný „bezpalivový motor“ Lestera Hendershota, ktorý získaval energiu z rádia. V tom čase Hubbard uviedol, že motor bol jednoducho vývojom jeho prístroja, s výnimkou použitia rádia: „Ľudia, ktorí kúpili väčšinu môjho podielu na vynáleze, ho prezentovali ako svoj vlastný stroj prostredníctvom osoby, s ktorou som sa nikdy nestretol.”
V roku 1956 časopis Fate napísal: „Hubbardove zariadenia dosiahli najzaujímavejší bod vo svojom vývoji a ‚autority‘ zasiahli a zastavili experimenty a v niektorých prípadoch zariadenia zhabali.“ V tom čase svet ovládal rádioaktívnu energiu a nikto si nepamätal na atmosférickú energiu…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info