Veluwe je oblasť v provincii Gelderland v Holandsku s rozlohou 91 200 hektárov. Vedec archeológ Quentin Bourgeois z Leiden University, ktorý skúmal tento región so svojím tímom pomocou moderných technológií, objavil mnoho nových mohýl.
Predtým sa predpokladalo, že vo Veluwe je 500 až 750 pohrebísk vo forme mohýl. Bourgeois zistil, že ich počet dosahuje 2000, a to nie je konečný výsledok, ktorý dosiahli do mája 2019. Mohyly pochádzajú z obdobia okolo 2800 – 1000 rokov pred naším letopočtom. A vytvorili ich „migranti, ktorí sem prišli z ruských stepí“.
Výskum vrhá úplne neočakávané svetlo na to, kto boli vzdialení predkovia obyvateľov nielen tejto oblasti.
„Vo Veluwe skutočne nachádzame stopy vzniku spoločnosti, ako ju poznáme dnes,“ hovorí Bourgeois „Títo ľudia pravdepodobne hovorili pra-indoeurópskym jazykom, z ktorého pochádzajú naše indoeurópske jazyky.“
Stein Arnoldussen, vedec z University of Groningen, nazýva tieto štúdie „zmysluplnými a dôležitými“. Verí, že „Bourgeois vdychuje nový život do oblasti výskumu, ktorý doteraz stál na mieste.“
Podľa Bourgeois leží v každej mohyle jedna osoba. Najprv bola vykopaná jama s pohrebnou miestnosťou, v ktorej sa nechávali dary: kameninové nádoby, čepeľe, sekery – kladivá z kameňa a niekedy jantárové korálky. Potom sa vybudoval kopec. Ale nie každý dostal takú monumentálnu mohylu. Pravdepodobne v nich spočívajú dôležití ľudia z rodiny alebo komunity.
Zvyčajne ide o „tieň tela“ – zvyškovú stopu v piesku, ale sú tu aj zvyšky kostí. Forenzní genetici, ktorí ich už niekoľko rokov študovali, boli schopní extrahovať zvyšky DNA. Táto medzinárodná štúdia zásadne mení vnímanie pravekých obyvateľov tejto časti sveta.
Vedci tvrdia, že 75 % súčasnej európskej populácie geneticky pochádza z prisťahovalcov zo súčasného Ruska a Ukrajiny. V roku 2015 sme sa dozvedeli, že 3 000 rokov pred našim letopočtom sa uskutočnila hlavná vlna migrácie obyvateľstva z ruských stepí do západnej Európy.
Pohrebné dary a rituály tiež zodpovedajú starovekým Slovanom: muži sú pochovaní na pravej strane, tvárou smerom na západ; ženy na ľavej strane, tvárou smerujúcou na východ. „Pri Moskve nájdete mohyly, ktoré sú takmer totožné s mohylami vo Veluwe,“ hovorí Bourgeois.
„Otázkou zostáva, z akého dôvodu sa tieto národy spolu so stádami hospodárskych zvierat presunuli na západ: z dôvodu chorôb? V zubných nánosoch týchto ľudí sme našli stopy morových baktérií. “Nájdené mohyly sú iba špičkou ľadovca: koniec koncov, väčšina z nich v priebehu storočí zmizla. Tím Quentina Bourgeoisa dospel k záveru, že na základe dostupnosti poľnohospodárskej pôdy a pasienkov tu žili desiatky tisíc obyvateľov, možno aj stovky tisíc. Vtedy sa Veluwe stal veľmi husto osídleným územím.
Skutočnosť, že v poslednom čase bolo objavených veľa pohrebísk, sa vysvetľuje objavením nových obrazcov a veľkým množstvom pracovných síl. Vedenie dostalo podrobné snímky nasnímané pomocou laserových lúčov z lietadla, ktoré zaznamenávajú výškové rozdiely na zemi bez ohľadu na rozmanitú vegetáciu.
V spolupráci s „Herderlandským dedičstvom“ Bourgeois v máji spustil web Erfgoedgezocht.nl, takzvaný civilný vedecký projekt. Stovky dobrovoľníkov si prezreli laserové fotografie na internete. Aby sa dosiahol správny úsudok, pätnásť ľudí sa pozrie na každú fotografiu. Ak niečo nájdu, nález neprofesionálov následne preskúmajú archeológovia. „Výsledok presahuje moje najdivokejšie očakávania,“ hovorí Bourgeois „Už bolo prezretých takmer 240 000 obrázkov. To znamená, že už máme k dispozícii tretinu vizuálneho materiálu.“
Holandskí archeológovia stanovili, že na mieste so slovanským názvom Veluv mohli žiť Rusi.
Doteraz bolo objavených asi tisíc mohýl. „Sú usporiadané v dlhých radoch, rovnako ako v provincii Drenthe, v Dánsku, v Poľsku a na Ukrajine.“ V Epe sa našiel rad kopcov dlhých 6 kilometrov s mohylou každých sto metrov; a vyzerá to, že tieto kopce pokračujú ďalšie 4 kilometre.
Bourgeois sa zamýšľa nad myšlienkami, ktoré viedli k výstavbe kopcov. Sú to samozrejme pomníky mŕtvych. Ale oni tiež vytvorili znamenia: môžete vidieť z jednej mohyly druhú a nájsť cestu. Možno, že tvorcovia mohýl dúfali, že predkovia budú takto chrániť vašu cestu, aj keď pôjdete až do západnej Európy.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info