Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Horské baktérie pomôžu rastlinám so železom

Na prekonanie nedostatku železa v pôde sa môžu použiť špeciálne mikróby ako hnojivá, vďaka ktorým je železo biologicky dostupné.

Rovnako ako všetky živé organizmy, aj rastliny potrebujú železo, bez ktorého sa mnoho dôležitých metabolických reakcií zastaví. Rastliny nemôžu jednoducho prijímať „holé“ železo z pôdy, musí byť biologicky dostupné, to znamená, že to musia byť ióny železa spojené s niektorými inými zlúčeninami. Biologicky dostupné železo však nie je vždy dostatočné, vrátane chemických hnojív. Baktérie syntetizujúce siderofory by mohli poskytnúť poľnohospodárskym rastlinám vhodné železo. Toto je názov pre molekuly, ktoré pevne viažu ióny železa a udržujú ho v biologicky dostupnej forme.

Mechanizmus syntézy siderofórov je známy a ak chceme nájsť baktériu, ktorá ich dokáže vyrobiť, musíme analyzovať jej genóm na zodpovedajúce enzýmy. Presne to urobili zamestnanci Kazanskej federálnej univerzity s baktériou Nocardia mangyaensis, žijúcou v skalných horninách v horách. Článok v Scientific Reports opisuje kmeň N. mangyaensis NH1, ktorý má niekoľko génových zhlukov podobných tým, ktoré majú iné baktérie, ktoré môžu produkovať siderofory. Bioinformatické výsledky hľadania génov boli potvrdené metódami hmotnostnej spektrometrie, ktoré odhalili molekuly sidorofórov v baktérii, ako aj množstvo ďalších zlúčenín s antioxidačnou a antifytopatogénnou aktivitou.

Pestovaním N. mangyaensis NH1 v laboratórnej kultúre výskumníci zistili, že je schopná rásť aj pri nedostatku železa a za týchto podmienok energicky syntetizuje sidorofóry. A experimenty s rastlinami Arabidopsis ukázali, že pre rastliny neexistujú žiadne nepríjemné vedľajšie účinky baktérie. Je pravdepodobné, že N. mangyaensis NH1 bude prosperovať v bežnej pôde, čo znamená, že sa dá použiť ako hnojivo: nielenže zvýši hladinu biologicky dostupného železa, ale pomôže rastlinám bojovať s nebezpečnými hubami. Pred použitím v poľnohospodárstve môžu byť potrebné určité genetické modifikácie, ale v prípade baktérií sú takéto postupy už dlho laboratórnou rutinou.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie