Odborníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (USA) dospeli k záveru, že konzumácia hrozna výrazne zvyšuje diverzitu črevných baktérií a znižuje cholesterol, ako aj žlčové kyseliny, ktoré hrajú dôležitú úlohu v jeho metabolizme.
V štúdii dobrovoľníci konzumovali 46 gramov prášku z celého hrozna (ekvivalent dvoch porcií stolového hrozna) denne počas štyroch týždňov. V tomto prípade, kým štúdia trvala, subjekty dodržiavali diétu s nízkym obsahom vlákniny.
Po vyhodnotení mikrobiómu o štyri týždne neskôr vedci zistili výrazný nárast mikrobiálnej diverzity. Medzi prospešné baktérie, ktorých počet pribudol, patrili baktérie z rodu Akkermansia, známe svojimi priaznivými účinkami na metabolizmus glukózy a lipidov, ako aj celistvosť črevnej sliznice.
Okrem toho došlo k poklesu cholesterolu v krvi vrátane celkového cholesterolu o 6,1 % a LDL cholesterolu o 5,9 %. Množstvo žlčových kyselín spojených s metabolizmom cholesterolu sa znížilo o 40,9 %.
„Zistili sme, že hrozno je prospešné pre črevné baktérie, čo je skvelá správa, pretože zdravé črevá sú rozhodujúce pre dobré zdravie,“ uzatvárajú autori štúdie.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info