Indické korenie kurkuma je opäť v centre pozornosti. Nová vedecká štúdia ukázala, že extrakt z kurkumy môže selektívne a bezpečne zabíjať rakovinové kmeňové bunky, čo nedokáže chemoterapia a ožarovanie.
Nová štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise Anticancer Research, ukazuje, že jedna z najdôkladnejšie študovaných a najsľubnejších prírodných zložiek na liečbu rakoviny – polyfenol, ktorý sa nachádza v kurkume, má tendenciu selektívne zabíjať rakovinové kmeňové bunky, ktoré sú základom rakovinových zhubných nádorov. Zároveň je absolútne netoxický pre normálne kmeňové bunky potrebné na regeneráciu tkanív.
Vedecká práca s názvom „Kurkumín a rakovinové kmeňové bunky: Asymetrický účinok kurkumínu na rakovinové a normálne kmeňové bunky“ popisuje širokú škálu molekulárnych mechanizmov, ktorými kurkumín útočí na kmeňové rakovinové bunky. Tieto bunky sú malou subpopuláciou samoobnovujúcich buniek medzi ostatnými rakovinovými bunkami v nádore. Produkujú všetky ďalšie diferencovanejšie rakovinové bunky nádoru, čo z nich robí najsmrteľnejšie karcinogénne bunky zo všetkých rakovinových buniek.
Predpokladá sa, že práve tieto bunky dobre tolerujú chemoterapiu a radiačnú terapiu a vďaka chirurgickému zákroku ich možno vyprovokovať k väčšej aktivite. Sú to práve oni, ktoré sú zodpovedné za agresívnejší návrat choroby po liečbe a za úplné zlyhanie liečby.
Štúdia odhalila nasledujúcich 8 molekulárnych mechanizmov, ktorými kurkumín pôsobí a zabíja kmeňové rakovinové bunky:
– znižuje účinok interleukínu-6 (IL-6)
– znižuje účinok interleukínu-8 (IL-8)
– znižuje účinok interleukínu-1 (IL-1)
– blokovanie a väzba cytokínov CXCR1 a CXCR2
– modulácia signálnej dráhy Wnt
– Modulácia dráhy Notch
– modulácia dráhy Hedgehog
– modulácia dráhy FAK / AKT / FOXo3a
Ako vidíte, u týchto 8 príkladov kurkumín vykazuje veľmi hlbokú úroveň zložitosti v okamžitej modulácii molekulárnych dráh. Bežná cytotoxická chemoterapia nie je schopná tak citlivého a inteligentného konania, pretože potenciálne pôsobí na akékoľvek rýchlo sa deliace bunky a ničí ich DNA v najzraniteľnejšom štádiu bunkového delenia. Chemoterapia však nedokáže rozlíšiť zdravé a rakovinové bunky. Kurkumín zase vďaka svojej selektívnej cytotoxicite pôsobí na najnebezpečnejšie bunky – kmeňové bunky rakoviny, pričom zdravé bunky zostávajú nedotknuté.
Kurkumín a normálne kmeňové bunky
Normálne kmeňové bunky sú nevyhnutné pre život organizmu, pretože sú zodpovedné za diferenciáciu na normálne bunky, ktoré sú potrebné na nahradenie poškodených alebo chorých buniek. Ak by kurkumín ničil zdravé bunky, ako ožarovanie alebo chemoterapia, potom by to nebola taká presvedčivá alternatíva k týmto druhom liečenia. Táto štúdia sa zaoberala aj týmto problémom:
Bezpečnosť kurkumínu bola stanovená už dávno, pretože sa používa ako kuchynské korenie po tisícročia. Otázka znie: prečo kurkumín nemá rovnaký deštruktívny účinok na normálne kmeňové bunky, s ktorými pôsobí na rakovinové. Existuje niekoľko možných dôvodov:
- Rakovinové bunky absorbujú omnoho viac kurkumínu ako normálne bunky.
- Kurkumín mení mikroprostredie bunky tak, že sa zhoršuje pre rakovinové kmeňové bunky a zlepšuje sa pre normálne kmeňové bunky.
- Kurkumín nielen priamo útočí na rakovinové bunky, ale ich tiež stimuluje, aby sa diferencovali na menej malígne a benígne bunky.
Záver
Táto štúdia dopĺňa rastúcu podporu myšlienky, že bezpečné, časom preverené prírodné látky sú omnoho lepšie ako syntetické látky. Vzhľadom na dôkazy, že bezpečné a účinné alternatívy už existujú, je čoraz ťažšie zdôvodniť použitie chemoterapie, ožarovania a dokonca chirurgického zákroku ako jedinej oficiálnej liečby rakoviny. V súčasnosti sa zhromaždilo veľa faktov a uskutočnilo sa mnoho štúdií, ktoré preukazujú, že tieto typy liečby skutočne zhoršujú prognózu a v niektorých prípadoch vedú k zvýšeniu podielu rakovinových buniek v nádore, čo vedie k väčšej malignite. Zistilo sa, že ožarovacia terapia pre rakovinu prsníka stimuluje rakovinové bunky, zvyšuje ich malignitu a onkogenitu 30-krát. To sa dá ťažko nazvať pokrokom, vzhľadom na úlohu, ktorú hrajú rakovinové bunky, najmä pri recidívach po liečbe.
Kurkuma a jej zložky, ako napríklad kurkumín, samozrejme nie sú schválené regulačnými medicínskymi organizáciami západných krajín (napríklad Food and Drug Administration v USA), ktoré diktujú metódy liečby takmer všade na svete. A keďže nie sú schválené, tieto organizácie agresívne zakazujú, aby ich používali na liečbu akékoľvek organizácie a odborníci. To znamená, že váš onkológ vám v dohľadnej budúcnosti nemôže ponúknuť liečbu kurkumínom ako alternatívu k chemoterapii alebo ožarovaniu. To však neznamená, že kurkumín nefunguje, ako si mnohí môžu myslieť, ak ho nepoužívajú onkológovia. Kurkuma má v skutočnosti účinok na 700 rôznych chorôb a patologických stavov. Existuje viac ako 1 500 vedeckých prác založených na National Library of Medicine’s bibliographic database MEDLINE, ktorá je dostupná na adrese www.pubmed.gov. To robí kurkumu tak jedinečnou, že sa zdá, že táto rastlina má inteligenciu.
Je dôležité si uvedomiť, že starodávne kultúry používali korenie ako kurkuma hlavne v kulinárskych dávkach ako súčasť svojej etnickej kuchyne. Tieto menšie množstvá slúžili na preventívne účely, čo vylučovalo potrebu ju naďalej používať vo veľkých dávkach pri chorobe.
Text napísaný na základe článku: “Turmeric’s ‘Smart Kill’ Properties Put Chemo & Radiation To Shame”
www.greenmedinfo.com
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info