Kyselina jantárová (kyselina butandiová) je nasýtená dikarboxylová kyselina. Je to biela kryštalická látka dobre rozpustná vo vode a v alkohole. Nachádza sa v malých množstvách v mnohých rastlinách, v ovocí a v jantári. Stimuluje rast a zvyšuje úrodnosť rastlín. V súčasnosti sa využíva v potravinárstve ako regulátor kyslosti, konzervant a zvýrazňovač chuti (E363).
Prvýkrát bola získaná v 17. storočí destiláciou jantáru. Kyselina jantárová je prírodná látka, ktorá je prítomná vo všetkých organizmoch. Má silný liečivý účinok, bez vedľajších účinkov a nie je návyková.
-
Kyselina jantárová stimuluje výrobu energie v bunkách
S vekom, okrem iných narušení, bunky organizmu začínajú strácať schopnosť produkcie energie. Výsledkom je, že organizmu nestačí energia pre normálne zabezpečenie mnohých funkcií, čo vedie k jeho rýchlemu starnutiu. Zlúčenina, ktorá dodáva energiu, je ATP (adenozíntrifosfát) a kyselina jantárová podporuje práve produkciu ATP. V dôsledku toho je kyselina jantárová silným stimulátorom výroby energie a stimulátorom mnohých funkcií v organizme. Má výnimočné regeneračné schopnosti.
-
Kyselina jantárová podporuje bunkovú respiráciu a absorpciu kyslíka bunkami
Napríklad rýchlosť spotreby kyslíka bunkami pečene pri dodaní kyseliny jantárovej sa zvýši 60 krát.
-
Kyselina jantárová neutralizuje voľné radikály a má silné antioxidačné vlastnosti
Počas života sa v organizme tvoria agresívne formy kyslíka, ktoré narušujú bunky, spôsobujú starnutie, choroby ako sú rakovina, infarkt, a podobne. Kyselina jantárová je schopná účinne neutralizovať voľné radikály.
Vplyv kyseliny jantárovej na organizmus je veľký:
-
Zlepšuje prácu väčšiny orgánov: mozgu, srdca, obličiek (rozpúšťa kamene), pečene, atď.
-
Zabraňuje vzniku nádorov a spomaľuje ich rast
-
Stimuluje produkciu inzulínu, a tým znižuje hladinu cukru v krvi
-
Normalizuje prácu nervového systému
-
Pôsobí proti stresu
-
Zvyšuje účinnosť iných liekov. Použitie s inými liekmi umožňuje výraznejší efekt.
-
Tlmí zápalové procesy, normalizuje obsah histamínu a serotonínu
-
Neutralizuje veľké množstvo toxínov
-
Aktivuje rad dôležitých enzýmov
-
Zlepšuje mikrocirkuláciu v orgánoch a tkanivách
Vzhľadom k týmto účinkom, kyselina jantárová podstatne predlžuje život a chráni pred mnohými chorobami. To je preukázané v mnohých experimentoch. Každý organizmus v nepriaznivých podmienkach výrazne zvyšuje tvorbu kyseliny jantárovej, čo mu umožňuje eliminovať škodlivé účinky na svoj organizmus.
Ruskí vedci V.N. Anisimov a M.V. Solovev vo svojej knihe „Evolúcia koncepcií v gerontológií“, medzi niekoľkými prostriedkami, ktoré predlžujú život, spomínajú aj kyselinu jantárovú. „Ak spomalíme rýchlosť starnutia, je možné zvýšiť limity ľudského života. Súčasné predstavy o mechanizmoch geroprotektorného účinku ohraničené kalóriami, antidiabetickými biguanidmi, peptidmi epifýzi a melatonínu, niektorými neurotropnými preparátmi (namä L-DOPA a deprenyl), jantárovou kyselinou, ukazujú perspektívnosť tohto prístupu.“
Kyselina jantárová nie je návyková a nespôsobuje vedľajšie účinky. Jednoduchosť jej požitia je v tom, že je možné zvoliť účinnú dávku podľa pocitu.