Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Lykopén spomaľuje proces starnutia celého organizmu

Lykopén – zriedkavá protirakovinová látka

Je tu sezóna zrelých paradajok, tak si povieme čo je to lykopén a prečo je taký dôležitý.

Lykopén je látka zo skupiny karotenoidov a je klasifikovaný ako vitamín. Lykopén je karotenoidový pigment, vzácna látka, ktorá určuje jasne červenú a oranžovú farbu plodov rôznych rastlín, napríklad paradajok, melónov, guavy (karotenoidy sú prírodné organické pigmenty, ktoré sú syntetizované rôznymi baktériami a hubami). Lykopén je hlavnou zložkou alebo pigmentom, ktorý určuje červenú farbu plodov paradajok.

Lykopén je považovaný za najúčinnejší prírodný antioxidant. Účinnejší ako všetky ostatné karotenoidy vrátane beta-karoténu a iných vitamínov.

Dve hlavné vlastnosti produktov obsahujúcich lykopén:

1) Chránia bunky a tkanivá nášho organizmu pred škodlivými účinkami voľných radikálov (a to je vynikajúca prevencia proti rakovine),

2) Do určitej miery zabraňujú oxidácii cholesterolu, spomaľujú rozvoj aterosklerózy, a tým prispievajú k prevencii príčin úmrtí číslo 1 vo svete – kardiovaskulárnym chorobám.

Lykopén je vzácnou protirakovinovou látkou vo svete rastlín. Pri konzumácii veľkého množstva potravín obsahujúcich lykopén si osoba zvyšuje ochranu pred rozvojom nielen aterosklerózy a kardiovaskulárnych chorôb, ale aj rakoviny a chorôb spojených s narušenou acidobázickou rovnováhou v organizme

Napríklad v roku 1990 sa na Harvarde uskutočnila séria štúdií s účasťou 50 000 mužov, počas ktorých sa zistilo, že u tých ktorí jedli paradajky desať alebo viackrát týždenne, sa riziko rakoviny prostaty znížilo o 34 percent. Klinické štúdie rakoviny prostaty ukázali, že použitie prírodného lykopénu významne znižuje rýchlosť rastu rakovinových buniek. Lykopénová strava znížila šírenie rakovinových buniek o 73 percent.

Ak jete čerstvé bio paradajky minimálne dvakrát týždenne, môžete znížiť riziko rakoviny až o 34 percent. Existujú dôkazy, že pravidelný príjem paradajok bohatých na lykopén znižuje aj riziko rakoviny žalúdka a čriev.

Systémy stravovania, v ktorých je dostatok potravín obsahujúcich lykopén – napríklad stredomorské, formujú zdravé cievy a srdce. Vedci a odborníci na výživu sa domnievajú, že prítomnosť lykopénu je jednou z hlavných príčin „nepopulárnosti“ koronárnych srdcových chorôb v krajinách, v ktorých je populárna strava s vyšším obsahom lykopénu.

Ak máme koronárne srdcové choroby, mali by sa v lete stať paradajky a červené melóny našimi obľúbenými potravinami, pretože lykopén zabraňuje ateroskleróze, ktorá je hlavnou príčinou väčšiny srdcových chorôb.

Paradajky sa tradične považujú za lídra podľa obsahu lykopénu, hoci to nie je úplne pravda. Prvých sedem produktov z hľadiska obsahu lykopénu vyzerá takto:

1) šípky – 6800 mcg;

2) guava – 5204 mcg;

3) vodný melón – 4532 mcg;

4) paradajka – 2573 mcg;

5) papája – 1828 mcg;

6) grapefruit – 1419 mcg;

7) tomel – 159 mcg.

Lykopén sa vyskytuje aj v repe, červenej paprike, marhule, mangu, tekvici a v mrkve.

V posledných desaťročiach sa okrem iného stala známou dôležitá úloha lykopénu pri prevencii katarakty a chronických chorôb sietnice súvisiacich s vekom.

A nakoniec, tento vitamínový antioxidant pomôže, ak potrebujete schudnúť alebo ak chcete, aby vaša pokožka zostala po dlhú dobu pružná, mladá a žiarivá s prírodnými farbami. Podľa mnohých štúdií tiež lykopén spomaľuje proces starnutia celého organizmu.

Pokiaľ človek vypije každý deň pol litra čerstvo vylisovanej paradajkovej šťavy (čo zodpovedá 40 mg lykopénu), potom výrazne znížuje „zlý“ cholesterol v krvi, posilňuje imunitu a zvyšuje celkovú vitalitu svojho organizmu.

Je potrebné len vedieť a zvážiť jeden dôležitý bod. Lykopén má maximálny všeobecný posilňujúci a omladzujúci účinok iba v živých rastlinných produktoch, a nie priemyselný lykopén v kapsulách. Pretože metódy extrakcie prírodného lykopénu z vyzretých paradajok alebo vodných melónov zahŕňajú použitie rozpúšťadiel a chemikálií v procese, ktoré obsahujú potenciálne škodlivé toxíny pre náš organizmus. Je prirodzené, že všetko syntetické je rádovo horšie ako všetko prírodné. Preto je potrebné využívať hlavne paradajky vypestované prirodzene bez chémie.

https://www.biosferaklub.info/lykopen-znizuje-umrtnost-o-37/

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie