Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

MAYERVEDA Kislovodsk

Detox tela i duše
Na prvý pohľad rôzne medicínske prístupy – európske i staroindické. Spoločné majú – pomáhajú nám predísť chorobám, úspešne ich liečiť a predĺžiť nám život.
Mayer terapia i Ajurvéda – na prvý pohľad zdá sa, že nemajú nič spoločné. Prvý prístup sformuloval rakúsky lekár Franz Xavier Mayer na začiatku minulého storočia. Druhý vznikol viac ako pred 5000 rokmi v Indii a považuje sa za jedno z najstarších učení o zdraví vo svete spolu s tradičnou čínskou a tibetskou medicínou.

Obidve metódy vychádzajú zo spoločného základu – črevného traktu. Črevá zohrávajú dôležitú úlohu v organizme človeka. Očistou od toxínov v nich je možné nielen vyliečiť veľa chorôb, ale aj predísť ich vzniku a tak si predĺžiť život.
Nesprávne sa stravujeme – jeme príliš rýchlo, príliš veľa a príliš neskoro. Viac sedíme než sa hýbeme a žijeme v strese. Takýto obraz života má vplyv na činnosť tráviacej sústavy: jedlo sa horšie trávi a pomalšie posúva do tenkého čreva, kde vznikajú procesy hnitia a kvasenia. Inokedy zle strávené jedlo sa rokmi hromadí a oblepia sa klky tenkého čreva. Na klkoch čriev vytvoria tenkú blanu. Práve táto tenká blana pokrýva steny čriev a výživné látky sa zle alebo vôbec nevstrebávajú. Z druhej strany sa môže stať, že akoby „prilepené“ zvyšky jedál o stenu čriev môžu tlačiť na iné orgány napr. pečeň, pľúca, obličky, močový mechúr atď., čím sa vytvorí sekundárna hrozba pre chrbticu. U týchto pacientov sa mení držanie tela a spôsob života. Z pohľadu Mayer terapie sa v tele hromadia toxíny. Detoxikácia organizmov je stále v centre vedeckých výskumov. Napr. v roku 2016 Nobelovu cenu za biológiu získal Jošinori Ósumi z Japonska za objav mechanizmov autofágie. Ide o základný proces rozkladu a recyklácie bunkových zložiek. Autofágia je „samopojedací proces“, pri ktorom sa bunky rozkladajú a recyklujú časť svojho obsahu. Narušený priebeh autofágie je spájaný s niekoľkými ochoreniami vrátane Parkinsonovej choroby, cukrovky a rakoviny.
Ak organizmus prestane so samočistením, tak na pomoc musia prísť „umelé“ metódy detoxikácie – ako napr. Mayer terapia či Ajurvéda. Ajurvéda v preklade znamená „náuka života“ alebo „poznanie života“. Rovnako ako Mayer terapia aj Ajurvéda považuje tráviaci systém za najdôležitejší. Venovať mu dostatočnú pozornosť je nevyhnutné ako pre krásu, tak aj pre zdravie. V Rusku konzultácie ajurvédskeho lekára je možné realizovať v sanatóriu MAYERVEDA.
V Ajurvéde i Mayer terapii zvláštnu pozornosť venujeme jedlu. Mayer terapia dáva zvláštny dôraz na režim stravovania na určité obdobie (od 1 až do 4 týždňov). Počas tohto obdobia sa vzdáte nielen cukru, droždia, laktózy, ale aj surových produktov – zeleniny a ovocia, ktoré môžu spôsobiť kvasenie v tráviacom trakte. Pritom organizmu nechýbajú potrebné výživné látky. Realizovať takúto diétu je možné len pod dohľadom lekára. Práve on rozhodne o zložení Vášho jedálnička na základe vstupnej lekárskej prehliadky. Takýto prístup ku stravovaniu dodržujú aj terapeuti v MAYERVEDA v Kislovodsku. Každý po príchode do MediSpa je pod drobnohľadom lekára s odporúčaním stravovania. Rovnakou mierou sa zohľadňujú poznatky Ajurvédy i Mayer metódy.
5 pravidiel zdravého stravovania:
1.prežúvať jedlo 30 až 50-krát,
2.nekonzumovať surové jedlo na večeru,
3.robiť prestávku medzi jedením a pitím cca 30 minút,
4.večerať do 19:00,
5.minimalizovať stres.
V priebehu stáročí medicína prešla mnohými etapami. Kým v XX. storočí lekári považovali za svoju hlavnú úlohu vyliečiť pacienta, v XXI. storočí najlepšie mozgy hľadajú metódy predchádzať chorobám. Do popredia sa dostala profylaxia.
Koncepcia – medicína 4P v preklade znamená personalizovaná, prediktívna, preventívna a proaktívna. Je to medicína, ktorá využíva poznanie genetickej informácie nielen na predvídanie vzniku a vývoja ochorenia, ale aj na personalizáciu prístupu k terapii a prevencii.
Duša i telo. Spomedzi všetkých faktorov vplývajúcich na zdravie je práve stres najviac nedocenený. Keď mozog vysiela signál do tráviaceho traktu o tom, že človek je v strese, v tráviacom trakte sa znižuje vstrebávanie a urýchľuje sa fermentácia. Platí aj opačný proces. Tráviaci trakt môže vplývať na mozog. Nové výskumy dokázali, že mikroflóra čriev vplýva na psychický stav človeka. V črevách sa syntetizuje „hormón šťastia“ serotonín. Serotonín pôsobí na rôzne funkcie organizmu, vrátane psychického stavu. Ak sú problémy v procese trávenia, absentuje produkcia serotonínu, vtedy sa u človeka môžu prejaviť rôzne psychické ochorenia.
Jedným zo spôsobov ako vyhrať nad stresom je prísť si oddýchnuť do hôr Kaukazu, MAYERVEDA Kislovodsk. Región „Kaukazských minerálnych vôd“ je  skupina kúpeľných miest v Stavropoľskom kraji; tvoria ju Piatigorsk, Mineraľnyje Vody, Jessentuky, Železnovodsk a Kislovodsk; jedna z najstarších kúpeľných oblastí v Rusku. Kislovodsk má veľmi priaznivú klímu. Cez 300 slnečných dní.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie