Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Množstvo svetla v noci má priamu súvislosť s rozvojom Alzheimerovej choroby

Dnes je 80 % svetovej populácie zasiahnutých svetelným znečistením, o ktorom sa predpokladá, že má negatívne účinky na zdravie, spôsobuje poruchy spánku, depresie a kognitívne poruchy.

Podľa časopisu Frontiers in Neuroscience môže mať množstvo svetla v noci ešte silnejší vplyv na rozvoj Alzheimerovej choroby ako (predtým identifikované) faktory ako alkohol, chronické ochorenie obličiek a obezita.

Výskum už skôr ukázal, že intenzita nočného svetla zvyšuje riziko kognitívnych porúch. Teraz skupina výskumníkov vedená Robinom Voigtom z Rush University porovnala štatistiky lekárskych údajov pre Spojené štáty a údaje o svetelnom znečistení v určitých regiónoch krajiny. Výsledky odhalili významné rozdiely v prevalencii Alzheimerovej choroby medzi štátmi s rôznou úrovňou pokrytia.

Korelačná analýza ukázala, že existuje priama súvislosť medzi množstvom nočného svetla a prevalenciou ochorenia, a to u ľudí starších aj mladších ako 65 rokov. Lineárny model potvrdil aj súvislosť osvetlenia s rizikom Alzheimerovej choroby. Zaujímavé je, že účinky svetelného znečistenia sú badateľné najmä u pacientov mladších ako 65 rokov.

Hoci vedci nevedia presne vysvetliť súvislosť medzi týmito javmi, naznačujú, že nočné osvetlenie môže mať aktívny vplyv na rozvoj choroby. Vedci odporúčajú svojim kolegom, aby vykonali ďalšie štúdie na hlbšiu analýzu tohto problému..

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie