Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Modré svetlo a jeho vplyv na znižovanie krvného tlaku

Výskumníci z Düsseldorfu zistili, že modré svetlo môže znížiť krvný tlak

Vysoký krvný tlak nebolí a väčšina ľudí, ktorí ním trpia, o tom ani len netuší. Dokonca dlhé roky. Tento problém sa zvyčajne odhalí až pri bežnej preventívnej prehliadke. Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, predstavuje jednu z najčastejšie sa vyskytujúcich kardiovaskulárnych chorôb na svete. Vedci z Univerzity Surrey a Heinrich Heine v Düsseldorfe však zistili, že expozícia modrému svetlu dokáže znižiť krvný tlak, čím sa znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Účastníci výskumu boli vystavení 30-minútovému celotelovému modrému svetlupribližne 450 nanometrov, čo je dávka porovnateľná s denným slnečným žiarením, po ktorom nasledovala expozícia kontrolnému svetlu (modré svetlo s filtračnou fóliou) v iný deň. Ako primárny koncový ukazovateľ bol účastníkom zmeraný krvný tlak, ďalej stuhnutosť artérií, dilatácia krvných ciev a hladina zásob oxidu dusnatého v krvnej plazme − pred, počas a po dvoch hodinách od ožiarenia oboma svetlami.

Výška krvného tlaku sa v minulosti merala pomocou tlakomeru s ortuťovým stĺpcom, preto sa hodnoty uvádzajú v milimetroch ortuti = mm Hg.

Vedci zistili, že expozícia modrému svetlu celého tela výrazne znížila systolický krvný tlak účastníkov o takmer 8 mm Hg (ortuťového stĺpca) v porovnaní s kontrolným svetlom, ktoré nemalo žiadny vplyv. Okrem účinkov na znižovanie krvného tlaku expozícia modrému svetlu znížila arteriálnu tuhosť a zvýšila relaxáciu krvných ciev. Výskumníci ďalej zistili, že expozícia modrému svetlu zvyšuje hladinu oxidu dusnatého, čo je dôležitá signálna molekula, ktorá chráni kardiovaskulárny systém. Predpokladá sa, že modré svetlo sa uvoľňuje z kože do krvného obehu, kde uvoľňuje krvné cievy, zvyšuje tok krvi a znižuje krvný tlak. Christian Heiss, profesor kardiovaskulárnej medicíny na Univerzite v Surrey povedal: „Vystavenie modrému svetlu poskytuje inovatívnu metódu na presnú kontrolu krvného tlaku bez liekov.“

Pumpovaním krvi srdce vytvára tlak, bez ktorého by krv v tele nemohla obiehať. Orgánom by sa nedostával prísun kyslíka a živín, ktoré potrebujú na svoju činnosť.

Vysoký krvný tlak zvyšuje námahu srdca a ciev

Krvný tlak zabezpečuje, že sa krv dostane do všetkých častí nášho tela. Ak sme zdraví, naše cievy sú pružné, rozťahujú a sťahujú sa podľa toho, koľko sily vynakladá naše srdce na vypudenie krvi. S pribúdajúcimi rokmi cievy človeka tvrdnú a stávajú sa menej elastické. To nastane u každého človeka bez ohľadu na výšku krvného tlaku. U osôb, ktoré majú vysoký krvný tlak, však nastane tento proces oveľa skôr. Ľudia s vysokým krvným tlakom sú v porovnaní s ľuďmi s normálnym krvným tlakom:

  • 3-krát náchylnejší na rozvoj ochorenia srdcovocievneho systému,
  • 6-krát viac im hrozí, že sa u nich rozvinie tvorba krvných zrazenín spôsobujúca srdcové poruchy,
  • 7-krát viac ich ohrozuje mŕtvica,
  • majú 2,5-krát vyššie riziko vzniku cukrovky.

Pri meraní krvného tlaku sa zobrazujú dve čísla, napríklad:

120/80 mm Hg

kedy vyššie číslo (tzv. systolický tlak) zaznamenáva tlak v cievach vo chvíli srdcového sťahu – úderu, nižšie číslo (tzv. diastolický tlak) meria tlak vo chvíli, kedy srdce nasáva do seba neokysličenú krv – počas pokojovej fázy srdca medzi dvoma údermi.

Tlak krvi sa počas dňa mení. Vplýva naň totiž viacero faktorov – spánok, stres, cvičenie alebo zmena počasia. Ideálne hodnoty krvného tlaku sa líšia, najčastejšie uvádzaná hranica predstavuje hodnotu 120 až 139 mm Hg. Systolický krvný tlak postupne stúpa s vekom človeka. Kým v detstve je normálny krvný tlak skôr nižší, vo vyššom veku sú hodnoty normálneho tlaku omnoho vyššie.

Rozhodne však platí, ak aj máme krvný tlak v norme, nemali by sme zabúdať na zdravú stravu, mali by sme sa vyhýbať nadmernému stresu a mať dostatok pohybu, aby sme predchádzali možným problémom s krvným tlakom v budúcnosti. A čo vy, kedy naposledy ste si merali krvný tlak?

ZDROJE:

Zdroj: https://freyaled.com/blog/modre-svetlo-a-jeho-vplyv-na-znizovanie-krvneho-tlaku

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie