Dnešný život bez mobilných telefónov a iných mobilných komunikačných zariadení je už nemysliteľný, no začiatok ich šírenia bol poznačený sériou škandálov, keď boli odhalené fakty o rozšírenom používaní mobilných telefónov na špehovanie „všetkých“. V skutočnosti bola zavedená najrozšírenejšia sledovacia technológia (v podstate preventívny zber dát), nepostrádateľná pre spravodajské služby, ktorých schopnosti boli pôvodne zabudované do architektúry mobilnej komunikácie, aj keď bol telefón vypnutý.
Každá spoločnosť uchováva údaje svojich predplatiteľov, čo umožňuje vytvoriť „profil“ s presnými dátumami a časmi všetkých pohybov v oblasti. „Škandalóznou sa stala aj nová metóda boja proti zlodejom áut, ktorí boli vyprovokovaní ku krádeži pomocou „návnadových áut“ vybavených zariadením GPS, ako aj tajná inštalácia takéhoto zariadenia do áut potenciálne „záujmových“ (z akéhokoľvek dôvodu). Nakoniec v roku 2003 študentov z jednej zo škôl v štáte New York označili čipmi RFID používanými v náramkoch väzňov.
Začiatkom 21. storočia už výkonné lokalizačné schopnosti mobilných komunikačných sietí – v podstate technológia hromadného sledovania – už nezostali tajomstvom, čo vyvolalo množstvo známych škandálov. Ešte v roku 2003 vstúpila do platnosti smernica Európskej únie s názvom E112, ktorá vyžaduje, aby mobilné siete poskytovali tiesňovým službám všetky informácie, ktoré majú o geografickej polohe telefónu, z ktorého sa hovor uskutočňuje.
Je zrejmé, že presná znalosť miesta, z ktorého záchranári volali, v mnohých prípadoch urýchľuje príchod pomoci. Ale ešte pred smernicou E112 sa v Nemecku, Británii a ďalších európskych krajinách začali objavovať komerčné služby, ktoré klientom ponúkali rôzne služby okolo hľadania polohy objektu záujmu – osoby so známym mobilným telefónnym číslom, adresou najbližšieho bankomatu, čínska reštaurácia alebo kino.
To mohlo vo verejnosti vzbudiť pocit, že v oblasti mobilných celulárnych technológií došlo k ďalšiemu pokroku, ktorý umožní telefónnym operátorom ponúkať nové a vzrušujúce služby. V skutočnosti boli veci výrazne odlišné, pretože možnosti geografickej lokalizácie účastníka boli pôvodne zabudované do samotnej architektúry mobilných celulárnych komunikácií. Jednoducho preto, že na efektívne organizovanie spojenia musí sieť vedieť, v ktorej z jej buniek sa nachádza každý konkrétny telefón.
Robí sa to pomocou triangulačných metód známych v navigácii – na základe času odozvy zariadenia na signály z troch alebo štyroch blízkych stožiarov základnej stanice. Okrem toho sa informácie o pohybe každého účastníka z jednej bunky do druhej nielen pravidelne zaznamenávajú, ale aj pomerne dlho uchovávajú v databázach telefónnych operátorov. To všetko však bolo dlhé roky veľkým tajomstvom, pretože táto technológia poskytovala spravodajským agentúram a orgánom činným v trestnom konaní nevyhnutný nástroj na monitorovanie objektov, ktoré ich zaujímali.
Škandál okolo skrytého GSM sledovania vypukol v roku 1997, keď zürišské noviny Sonntags Zeitung informovali o tom, ako švajčiarska polícia tajne monitoruje pohyb používateľov mobilných telefónov pomocou počítača od národnej telekomunikačnej spoločnosti Swisscom.
Zástupcovia Swisscomu oficiálne priznali, že zhromažďujú a uchovávajú informácie o pohybe predplatiteľov, no úradom ich sprístupňujú až s príslušným súdnym príkazom. A jeden z vyšetrovateľov z Zürichu, ktorý sa špecializuje na boj proti organizovanému zločinu, potvrdil, že tento počítačový systém je „veľmi účinným nástrojom pri vyšetrovaní“.
Na druhej strane však v demokratických krajinách neexistujú (a nemali by existovať) „zákony, ktoré by umožňovali preventívny zber údajov na účely budúcich vyšetrovaní“. Práve v tejto podobe sformuloval vznikajúci problém Odilo von Guntern, šéf švajčiarskej federálnej komisie pre ochranu údajov, ktorý bol nútený začať špeciálne vyšetrovanie v súvislosti so škandalóznym zverejnením zürišských novín.
Výsledky jeho vyšetrovania, čiastočne zverejnené v lete 1998, na jednej strane potvrdili podstatu obvinení Sonntags Zeitung a na druhej strane zbavili Swisscom viny pri útoku na súkromie občanov. Zároveň však boli v tlači uverejnené iba tri strany výňatkov z Gunternovej správy a vo všeobecnosti tento 30-stranový dokument získal status „dôverného“ a široká verejnosť ho nevidela.
Vo Švajčiarsku však existoval ďalší, menej oficiálny zdroj informácií o rozšírenom používaní mobilných telefónov na špehovanie ľudí. Veľmi rozsiahlu webovú stránku o špionážnych aspektoch mobilnej komunikácie s názvom Interception prevádzkoval francúzsky aktivista za ľudské práva a bývalý policajný informátor Christian Masson z Lausanne.
Na jar 1999 Masson povedal priateľom, že sa mu neustále vyhrážali a čoskoro zomrel po páde z vysokého mosta pre chodcov v Lausanne. Polícia incident klasifikovala ako samovraždu, hoci príbuzní a priatelia o tom veľmi pochybovali. Medzi materiálmi, ktoré Masson zozbieral, sú dôkazy z dublinskej centrály GSM, podľa ktorých sú pohyby všetkých mobilných telefónov neustále monitorované.
Navyše, aj keď si človek vypne telefón a nechce sa neustále objavovať v databázach, ktoré sú úplne mimo jeho kontroly, nebude to mať žiadny vplyv. Pretože aj vo vypnutom stave mobil pravidelne vysiela signál do základňovej stanice.
Ak teda predplatiteľ kategoricky nechce byť neustále pod dohľadom, bude musieť zo zariadenia vybrať batériu alebo vložiť telefón do tašky/nádoby, ktorá chráni elektromagnetické žiarenie.
Na stránke Masson bola zostavená rozsiahla tabuľka o zvláštnostiach práce poskytovateľov mobilnej komunikácie a o tom, ako dlho si jednotlivé spoločnosti uchovávajú údaje o pohyboch svojich predplatiteľov. Tieto podmienky pre rôzne spoločnosti môžu byť veľmi odlišné – od niekoľkých dní až po niekoľko mesiacov. Podstata nahromadených údajov je však rovnaká: na ich základe je možné pre akékoľvek konkrétne číslo a jeho vlastníka vytvoriť „profil“ s presnými dátumami a časmi všetkých pohybov na zemi.
Začiatkom 21. storočia už výkonné lokalizačné schopnosti mobilných sietí neboli tajomstvom, čo znamenalo, že poskytovatelia z nich mohli zarábať skutočné peniaze. Prirodzene, záležitosť sa nezaobišla bez rozpakov vo veciach súkromia.
Tu sú napríklad príbehy z biografie malej softvérovej spoločnosti GateS v Berlíne, ktorá sa špecializuje na vývoj softvéru pre online služby, ktoré určujú polohu mobilných účastníkov. Koncom roka 2001 GateS s cieľom upútať väčšiu pozornosť zákazníkov umiestnil na svoj web aplikáciu, ktorá umožňuje každému zistiť, či je telefón, o ktorý má záujem, v danom čase zapnutý alebo vypnutý. Navyše sa tak stalo bez akéhokoľvek upozornenia majiteľa „sondovaného“ mobilného telefónu.
Táto zdanlivo nevinná demo služba, ktorá implementuje funkciu sieťového programu PING na báze SMS, si nielen rýchlo získala popularitu medzi používateľmi (keďže fungovala od Anglicka po Austráliu), ale priniesla spoločnosti GateS aj celú vlnu kritiky zo strany bezpečnostných špecialistov a zástancov súkromia. . Najviac ich znepokojilo, že veľmi mladá a neznáma malá spoločnosť mala prístup k čisto interným, nepropagovaným schopnostiam softvéru mobilných sietí.
Inými slovami, databázy mobilných operátorov obsahujú množstvo veľmi citlivých informácií o ich predplatiteľoch a príbeh GateS ukázal, že aspoň k niektorým z týchto údajov má prístup takmer každý. Vedenie GateS, znepokojené týmto zvratom udalostí, kategoricky odmietlo zverejniť, od ktorého telekomunikačného operátora bola interná SMS dokumentácia prijatá, a zároveň, ako sa hovorí, „aby sa predišlo“, bola zo servera odstránená aj problematická služba SMS Gateway Ping a webová stránka spoločnosti.
Čoskoro po týchto udalostiach spoločnosť GateS, ktorá si už získala slávu, začala predávať mobilným operátorom plnohodnotný softvérový produkt People Finder, ktorý možno preložiť ako „Vyhľadávač osôb“. Podstata programu je jasná už z názvu – za prijateľný poplatok poskytnite predplatiteľom službu, ktorá im umožní určiť aktuálnu geografickú polohu iných majiteľov mobilných telefónov. Prirodzene sa rozumie, že títo ostatní účastníci nemajú námietky voči poskytovaniu takejto služby zákazníkovi. Všetko však závisí od toho, ako je vec nastavená.
Čínska spoločnosť Pinpoint, ktorá podobný systém zaviedla na hongkonskom trhu, sa primárne nezamerala na individuálnych klientov, ale na spoločnosti, ktoré chcú presne vedieť, kde sa nachádzajú ich zamestnanci. Lokalizácia s presnosťou do 100 metrov postačuje na to, aby dispečer na elektronickej mape mesta identifikoval pracovníkov, ktorí sú najbližšie k ďalšiemu klientovi, ktorý má požiadavku na službu. Samotní zamestnanci firmy nasadení na „krátke vodítko“ neprejavili nadšenie z inovácie, ale ani neorganizovali organizované protesty – práca je práca.
Spoločnosť Pinpoint, povzbudená úspešným štartom, okamžite pripravila nový systém Safety Walker, tentoraz na individuálne sledovanie polohy tých, ktorí sa môžu stratiť – deti, starší príbuzní a pod., pokiaľ vám to fantázia dovolí. Na rozdiel od Workplace už túto službu nebolo možné deaktivovať jednoduchým kliknutím na tlačidlo.
Situácia s technológiou presnej lokalizácie účastníkov v USA je trochu iná ako v husto obývanej Európe alebo Hong Kongu (husto pokrytom sieťou základňových staníc GSM). Tu ešte v roku 1996 federálne úrady zaviazali všetkých mobilných operátorov zaviesť do svojich sietí schopnosti, ktoré by zároveň umožnili nájsť majiteľa telefónu s presnosťou 50 – 100 metrov.
Keďže táto smernica bola primárne viazaná na potreby záchrannej služby 911, technika dostala kódové označenie E911 (od Enhanced, t.j. „pokročilá“), no nie je žiadnym tajomstvom, že polícia a ďalšie orgány činné v trestnom konaní prejavili veľký záujem o rozšírenie komunikačných možností.
Citlivé GPS zariadenia sú schopné určiť súradnice na zemi s presnosťou 15 – 20 metrov a za určitých podmienok až 3 – 5 metrov. Je zrejmé, že táto technológia v kombinácii s bezdrôtovým mobilným komunikačným zariadením má mimoriadne atraktívny potenciál organizovať neustále monitorovanie, povedzme, pohybu áut alebo iných vozidiel. Tento potenciál rýchlo ocenili nielen spravodajské služby, ale aj komerčné firmy, ktoré tiež chceli implementovať GPS „na monitorovanie situácie“. Ako pri každej špionážnej technológii sa čoskoro začali objavovať správy o excesoch a súdnych sporoch.
Jedno z týchto konaní, ktoré vytvorilo precedens v Spojených štátoch ohľadom zneužívania GPS v podnikaní, sa uskutočnilo v lete 2001 v štáte Connecticut. Keď si James Turner, jeden z pravidelných zákazníkov miestnej spoločnosti Acme Rent-A-Car, New Haven, opäť prišiel prenajať obytný automobil, vedenie spoločnosti ho informovalo, že všetky vozidlá sú teraz vybavené systémom GPS a nový riadok v zmluve, ktorý bude účtovať príplatok 150 USD za každé prekročenie rýchlosti nad 80 míľ za hodinu.
Turner, pochopiteľne, inovácii nevenoval žiadnu pozornosť, keďže tu bral auto stále a nepotreboval navigačný systém GPS. V skutočnosti však spoločnosť Acme vybavila svoje autá oveľa sofistikovanejšou technológiou OnBoard od AMQ, ktorá vám pomocou GPS umožňuje nielen sledovať všetky pohyby auta zo stredu, ale neustále monitoruje rýchlosť a dokáže aj zatáčať, vypnúť motor a dokonca uzamknúť všetky zámky.
Takže James Turner ešte predtým, ako vrátil karavan, zistil, že z jeho kreditnej karty už bolo účtovaných 450 dolárov, pretože „trikrát prekročil povolenú rýchlosť“. Spoločnosť dokonca ochotne ponúkla, že mu na mape ukáže, kde presne bola rýchlosť prekročená.
Nahnevaný Turner si najal právnika a rozhodol sa firmu potrestať súdnou cestou za to, že tak nehanebne zasahovala do jeho osobného života. Spoločnosť, prirodzene, začala trvať na tom, že všetky jej kroky boli vopred dohodnuté v podmienkach zmluvy. Do prípadu sa zaplietli nielen ľudskoprávne organizácie, ale aj najvyššie súdy.
Súd sa nakoniec priklonil na stranu Turnera, zakázal Acme Rent-A-Cag vyberať svojvoľné pokuty za prekročenie rýchlosti a nariadil jej vrátiť každému, kto už pokutu dostal. Na používaní systému GPS nie je nič odsúdeniahodné, keďže autá sú majetkom požičovne.
V roku 2002 začali Spojené štáty americké používať nový spôsob boja proti krádežiam áut. Podstata metódy je mimoriadne jednoduchá – nehľadajte už ukradnuté auto, ale nechajte auto „návnady“ na miestach atraktívnych pre zlodejov, na ktoré zločinec určite padne. Značka návnady bola špeciálne vybraná medzi najobľúbenejšie modely medzi profesionálnymi zlodejmi áut.
Vo vnútri „návnady“ je nainštalované špeciálne elektronické vybavenie: zariadenie GPS na neustále sledovanie polohy vozidla, automatický zámok na diaľkové vypnutie motora a bezdrôtový komunikačný systém, pomocou ktorého vozidlo zavolá políciu s jedinou správou. „Znova ma ukradli.“ Motor „návnadového“ auta sa zrazu zastaví niekde na vhodnom mieste a v jeho blízkosti sa okamžite objaví niekoľko policajtov.
Právnici obhajujúci únoscov na súde sa opakovane pokúšali obviniť políciu z „lapenia“, t.j. vyprovokovať svojich zverencov k spáchaniu trestného činu. Súd však v takomto konaní nevidí provokáciu, pretože sa domnieva, že cudzie autá zaparkované na ulici ľudia nekradnú „náhodou“.
Ale v súvislosti s inými policajnými akciami využívajúcimi GPS zariadenia americké súdy vyniesli podstatne prísnejšie verdikty. Napríklad v septembri 2003 Najvyšší súd štátu Washington rozhodol, že polícia nemôže nainštalovať sledovacie zariadenie GPS do vozidla podozrivého bez riadneho povolenia.
Prax tajnej inštalácie GPS zariadenia do auta na neustále sledovanie pohybu podozrivých čoraz častejšie využíva polícia a spravodajské služby vo vyspelých krajinách, najmä v USA a Kanade. Okrem toho sa to spravidla robí bez získania zodpovedajúceho príkazu od súdnych orgánov, pretože pre políciu je pohodlnejšie považovať záložku GPS v aute za nejaký druh high-tech analógu.
Washingtonský súd však rozhodol, že keďže vina týchto ľudí ešte nebola preukázaná, nové metódy sledovania predstavujú príliš vážny zásah do súkromia. Platí to aj pre všetky ostatné krajiny, ktoré sa považujú za slobodné a rešpektujú princíp prezumpcie neviny. Najmä v podmienkach, keď sa veľkosť GPS zariadenia stáva veľmi miniatúrnou a v zásade už umožňuje potichu integrovať transceivery, ktoré zaznamenávajú vašu polohu, dokonca aj do oblečenia, topánok, tašky alebo iných osobných vecí.
Ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva sa rozhodlo osvojiť si bohaté skúsenosti svojich amerických kolegov a na jeseň 2003 oznámilo, že pedofili, ktorí si čoskoro odpykali trest odňatia slobody, budú po prepustení vybavení elektronickými majákmi. Špeciálne vybavenie na báze GPS vyvinula anglická spoločnosť Sky Guardian, ktorá si vzala za základ podobné vybavenie od amerických spoločností. Tam ho začali používať na celkové sledovanie pohybu podmienečne prepustených osôb, ktoré súhlasili s takýmto „vodítkom“.
Podľa Sky Guardian umožňuje jeho zariadenie GPS polícii určiť polohu „klienta“ kdekoľvek v Spojenom kráľovstve s presnosťou 3 metrov. Na konci každého dňa môže zariadenie poskytnúť podrobnú správu o tom, kde bol jeho používateľ. Odborní pozorovatelia môžu tento elektronický denník študovať na diaľku, aby si mohli vytvárať profily a prognózy možných budúcich krokov dohliadanej osoby.
Samotný elektronický štítok je trvalo pripevnený k oblasti kolena nohy osoby. Tento štítok je prepojený rádiovým kanálom krátkeho dosahu so špeciálnym mobilným telefónom, ktorý musí mať sledovaná osoba neustále pri sebe. Ak sa telefón, ktorý sa automaticky pripája k centru policajných dozorcov, zrazu ukáže, že je vzdialený od značky, do centra sa okamžite vyšle poplašný signál.
Britské ľudskoprávne organizácie boli vážne znepokojené novým plánom úradov, ktoré majú v úmysle používať elektronické štítky na ľudí, ktorí si už svoj trest plne odpykali. Pretože podľa jedného z ľudskoprávnych aktivistov, ak je človek prepustený, musí žiť ako slobodný človek a takéto opatrenia mútia vody a stierajú hranicu medzi vinou a nevinou.
Je celkom zrejmé, že pedofili boli v tomto prípade vybraní ako „skúšobný balón“ celkom zámerne, ako ľudia so správaním, ktoré je v spoločnosti najviac odsudzované, aby sa to následne rozšírilo aj na ďalšie kategórie občanov.
Malá základná škola v Buffale, New York, v septembri 2003, sa zdala byť prvou školou v Spojených štátoch (a vlastne na svete), ktorá mala všetky svoje deti označené čipmi rádiofrekvenčnej identifikácie alebo RFID. Vedenie školy sa rozhodlo, že toto je cesta, ako zefektívniť štúdium.
Na začiatok počítačový systém začal automaticky zaznamenávať čas, kedy sa každé dieťa objavilo v škole. Používanie RFID sa potom postupne rozšírilo na sledovanie kontrol kníh v knižnici, automatické vedenie disciplinárnych záznamov, zaznamenávanie nákupov v kaviarňach a návštev lekárskych ordinácií. No a po niekoľkých mesiacoch bola úplná kontrola nad pohybmi každého žiaka – od návštevy konkrétnych učební až po nástup a výstup zo školského autobusu.
Všetkých 422 študentov tejto školy začalo nosiť na krku malú plastovú kartu s fotografiou, menom, triedou a vstavaným pasívnym RFID čipom. Škola minula 25 000 dolárov na celý identifikačný systém a jedna RFID karta stojí približne 3 doláre. Je zvláštne, že karta používa rovnaký čip (inteligentný štítok) od Texas Instruments ako v náramkoch, ktoré nosia všetci väzni vo väznici Pima County v Texase.
Je snáď nemožné prísť s vizuálnejšou paralelou pre „brave new world“…
Na základe materiálov z knihy „Gigabytes of Power“
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info