V septembri 2010 sa tím vedcov z Oxfordskej univerzity pustil do prvej fázy výskumu najstaršieho observatória na svete. Niet pochýb o tom, že predmetom ich výskumu je skutočne najstaršie vedecké astronomické centrum na svete: vedci už preukázali, že jeho vek je viac ako 7 500 rokov. Toto observatórium je jedinečné nielen vďaka svojmu pôsobivému veku, ale aj z mnohých ďalších dôvodov.
Karaundž (Carahunge) v Arménsku, je najstaršie vedecké astronomické centrum na svete. Vedci sa obzvlášť zaujímajú o zvláštne otvory v kameňoch (kamene aj diery v nich boli špeciálne umiestnené a zamerané na určité astronomické objekty), vďaka ktorým sa Karaundž líši od iných observatórií, napríklad od slávneho anglického Stonehenge alebo francúzskeho Karnaku.
Podľa Migrana Vardanjana, astrofyzika a vedúceho vedeckej expedície, prítomnosť periskopov, jeho dĺžka od východu na západ atď., tiež naznačuje, že Karaundž je skutočné staroveké astronomické vedecké centrum. Vedci z Oxfordskej univerzity tiež poznamenali, že pri štúdiu Karaundž použili vedecké diela známeho arménskeho vedca Parísa Heruniho,.
Vedci považujú za potrebné vykonať laserové skenovanie za účelom dôkladného štúdia najstaršieho observatória na svete, pretože dokáže zmerať objekt s najväčšou možnou presnosťou, čo umožní zhromaždiť podrobnejšie informácie a vytvoriť trojrozmernú mapu. Je to však dosť nákladný projekt, ktorého uskutočnenie si vyžaduje povolenie arménskej vlády.
Vedci tiež plánujú požiadať UNESCO o zaradenie Karaundž do zoznamu lokalít svetového dedičstva.
Je tiež prekvapujúce, že pred prejavom záujmu vedcov z Oxfordskej univerzity o najstaršie astronomické vedecké centrum na svete, neboli vládou Arménska alebo medzinárodnej organizácie UNESCO prijaté žiadne opatrenia na zachovanie tohto jedinečného objektu.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info