Je tu jar a preto si nezabudnite vysadiť v záhrade nechtík lekársky – známu liečivú rastlinu s blahodárnymi účinkami. Túto bylinu využívali už naše staré mamy, keď sa snažili bojovať proti rôznym chrípkam či iným problémom so zdravím.
Príprava čaju:
2 polievkové lyžice sušených nasekaných kvetov nechtíka je potrebné zaliať 0,5 l vriacej vody, doviesť do varu a variť na miernom ohni 5 – 7 minút, potom nechať lúhovať 1 – 2 hodiny, precediť a piť 1/4 šálky 3 – 4 krát denne pri gastritíde, peptickom vrede žalúdka a dvanástnika, kolitíde a enterokolitíde, ochorení pečene a žlčových ciest, kŕčoch žalúdka atď. Odvar z nechtíka má adstringentný, dezinfekčný, protizápalový a choleretický účinok.
Kvety nechtíka sa dajú aj jesť:
1. Šalát s nechtíkom, štiavom (lat.Rumex) a vlašskými orechmi
Vezmite kvety nechtíka, každý nasekajte najmenej na polovicu. Varte 3 minúty a preceďte. Zmiešajte s rovnakým množstvom (hmotnostne) nasekaných listov štiava (šťavel) a polovicou rovnakého množstva nasekaných vlašských orechov. Pridajte kyslú smotanu a soľ podľa chuti.
2. Syrový šalát s nechtíkom
Vezmite štyri kusy syra tvrdých druhov. Postrúhajte na strúhadle. Pridajte jednu časť čerstvých lístkov nechtíka a 0,5 dielu nakrájanej zelenej cibule. Podľa chuti pridajte rastlinný olej a soľ podľa chuti.
3. Omeleta s nechtíkom
Na 2 vajcia zoberte dve polievkové lyžice mlieka. Do vymiešanej zmesi pridajte dve polievkové lyžice lístkov nechtíka. Ďalej pridajte soľ a olej na vyprážanie podľa chuti.
4. Maslo do sendvičov
Roztopte 200 g masla. Pridajte dve polievkové lyžice okvetných lístkov nechtíka. Môžete pridať lyžicu nasekanej bazalky alebo rozmarínu alebo majoránky. Zamiešame, ochladíme a skladujeme v chladničke.
Alebo môžete jednoducho posypať mäkký diel masla lístkami nechtíka. Krásne a liečivé.
5. Pre krásu a vitamíny je možné do ryžovej alebo krupičnej kaše pridať lístky nechtíka. Bude mať krásny oranžovo-žltý odtieň.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info