Oblečenie sa stalo skutočným fast-food. Rýchlo sa vyrába, má krátku životnosť, škodí zdraviu a prírode. Svet sa topí v následkoch takéhoto oblečenia, ktoré sa vyhadzuje tak rýchlo ako plastové vrecká a jednorazový riad. Každá vec, ktorú kupujeme v obchode, ovplyvňuje našu planétu ešte skôr ako ju prinesieme domov.
V prvom rade je výroba oblečenia obrovská spotreba vody. Každý rok sa vo svete vyrobia 2 miliardy džínsov, pritom na výrobu jedných džínsov sa spotrebuje 3500 litrov vody a na výrobu jedného trička 2700 litrov. Mimochodom, práve toľko spotrebuje v priemere jeden človek v priebehu 900 dní.
Mesto Xintang v Číne nazývajú džínsovým hlavným mestom sveta. Mesto má vďaka tomu vysokú úroveň znečistenia spôsobenú textilným priemyslom. V procese farbenia látky sa používa až 1,7 milióna ton rôznych chemických látok. Preto odev obsahuje veľa nebezpečných látok ako napríklad fluórované zlúčeniny a spôsobuje škody na životnom prostredí aj potom, ako sa objaví na skládke.
Greenpeace testovala 40 druhov výrobkov rôznych značiek kúpených v 19 krajinách na obsah fluórovaných zlúčenín. Nebezpečné látky boli nájdené nielen v oblečení, ale aj v obuvi, stanoch, batohoch, lanách a spacích vakoch.
Podľa odborníkov sa ročne vyrobí 400 miliárd m² tkaniny, z toho 60 miliárd m² ide do odpadu, to sú orezy a odpad. Každý rok sa vyrobí vyše 80 miliárd kusov odevov po celom svete a po krátkej životnosti sa tri kusy zo štyroch vyhodia na skládky, iba jedna štvrtina textilných výrobkov sa recykluje.
Podľa verejnej organizácie WRAP (The Waste and Resources Action Programme), zníženie cien a dopytu vedie k tomu, že výrobcovia nemajú stimuly pre zber použitého textilu, a to vedie k nárastu odpadu na skládkach. Zrejmou príčinou je rýchle tempo módneho priemyslu, takzvaná rýchla móda. V čase módnych blogerov je nevhodné nosiť rovnaké oblečenie počas dvoch sezón za sebou. Ľudia sú programovaní neustálymi módnymi trendami. Za posledných päť rokov rástli zisky módnych spoločností o 9,7 % ročne.
Zbytočná spotreba je jedným z negatívnych dôsledkov rýchlej módy. Iba v Hongkongu obyvatelia vyhodia 1400 tričiek každú minútu.
Čo môže urobiť každý z nás? Je potrebné začať u seba, nepoddávajte sa nutkaniu kúpiť vec, ktorú v skutočnosti nepotrebujete a neberte ohľad na módne trendy. Zamyslite sa nad tým, kto vyrába vaše oblečenie a ako vplýva na životné prostredie. Nepotrebné oblečenie venujte ľuďom v núdzi, alebo ho vymeňte s priateľmi. Až 95 % oblečenia je možné znovu recyklovať a použiť.
Z materiálov Greenpeace