Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Oči musíme vodiť na prechádzky

kratkozrakostV posledných desaťročiach na celom svete rastie počet krátkozrakých. V USA jedna tretina dospelých musí nosiť okuliare, kontaktné šošovky alebo podstúpiť laserovú korekciu rohovky. V Ázii je situácia ešte hrozivejšia. Medzi študentmi v Soule v Južnej Kórei a v Šanghaji v Číne je počet krátkozrakých 95 %. Medzi brancami do armády v Singapure bolo pred 20 rokmi 43 % krátkozrakých a dnes ich je 80 %.

O dôvodoch zatiaľ nie je možné povedať nič určitého, ale zistilo sa, že tí, ktorí v detstve trávili viac času mimo domu, pod holým nebom, majú menšiu pravdepodobnosť, že sa stanú krátkozrakými. Podľa viacerých lekárov pomáha prirodzené osvetlenie, pohľad na predmety nachádzajúce sa v diaľke a nie pred nosom, fyzická aktivita alebo všetky tieto faktory dohromady.

V Guangzhou v Číne začali experiment. Skupine detí bolo nariadené každý deň tráviť hodinu vonku navyše. Experiment ešte nie je ukončený, ale už prvé výsledky potvrdzujú prínos prechádzok a hier pod holým nebom pre oči.

Potvrdzujú to aj štatistiky pre mestské a vidiecke deti štátov Ázie. V Nepále je z mestských detí 22 % krátkozrakých a z dedinských iba 2,5 %. V Číne 20 % v meste a 6 % na dedine. Vo Vietname 11 % v meste a 5 % na dedine. Je jasné, že deti z dedín trávia viac času na ulici ako deti v mestách.

V roku 2007 americký oftalmológovia zmerali zrakovú ostrosť 514 žiakom tretiakom a o 5 rokov merania zopakovali. Ukázalo sa, že 20 % žiakov sa stalo krátkozrakými a hlavne tí, ktorí viac sedeli doma. K rovnakým záverom prišli aj austrálski lekári, ktorí dodávajú, že fyzická aktivita v interiéroch či športových sálach nepomôže.

Ďalšia hypotéza je zatiaľ overená iba na kurčatách. Ide o to, že osvetlenie na ulici je oveľa vyššie ako doma (28 – 130 tisíc luxov za slnečného dňa pod šírym nebom a doma spravidla menej ako 1000 luxov). To má vplyv na rast očných buliev. V temnej miestnosti rastú hlavne vo vnútri, do dĺžky, sietnica sa odďaľuje od šošovky a nemôže zaostriť na jasný obraz. Vystavenie kurčiat slnečnému alebo jasnému umelému osvetleniu dokáže zabrániť krátkozrakosti kurčiat.

Predpokladá sa, že oči sa kazia neustálym pozeraním a čítaním z obrazovky počítača, smartfónu, elektronických kníh alebo tabletu. Oko je zle prispôsobené k neustálemu zaostrovaniu na jemné detaily zblízka. Naši predkovia, aj keď robili detailné práce ako výšivky, rezbu, maľovanie keramiky a iné, veľa času trávili vonku pri práci okolo hospodárstva a záhrady. A väčšina z tých, ktorí žijú, dodnes číta každý deň.

Lekári a psychológovia z Univerzity v Mainzi v Nemecku, skúmali zrak 4658 ľuďom vo veku od 35 do 74 rokov a zároveň zohľadňovali aj rozsah ich vzdelania. Medzi absolventmi stredných škôl, ktorí nepokračovali v ďalšom štúdiu, bolo 24 % krátkozrakých a medzi vysokoškolskými absolventmi bolo 53 % krátkozrakých.

Existujú aj výskumy, ktoré nepotvrdzujú škodlivosť čítania. Napríklad tureckí vedci skúmali zrak študentov. Všetci študenti podľa potreby veľa sedia nad učebnicami, ale krátkozrakosť sa rozvinula hlavne u tých, ktorí v detstve málo času trávili pod holým nebom.

Stručne povedané, pokiaľ je také počasie, že by ste ani psa na ulicu nevyhnali, vyžeňte deti von. Keď sa objaví krátkozrakosť, prechádzať sa už bude neskoro.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie