Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Odlesňovanie Cerrado v Brazílií spôsobilo, že klíma regiónu nie je vhodná pre poľnohospodárstvo

Pritom lesy rúbali kvôli pestovaniu plodín.

Od roku 1980 zažil brazílsky región Cerrado 36-dňové oneskorenie v období dažďov, pokles zrážok o takmer 37 percent a priemerný nárast teploty o jeden a pol stupňa, čo ohrozuje udržateľnú úrodu sóje a kukurice. Vedci to spojili s ničením prirodzenej vegetácie – po prvý raz dokázali oddeliť príspevok odlesňovania od dôsledkov globálnej zmeny klímy. Článok bol publikovaný v časopise Nature Sustainability.

Cerrado je tropická savana, ktorá pokrýva pätinu Brazílie a má rekordnú biodiverzitu. Polovica ich územia už bola vyčistená od prirodzenej vegetácie na poľnohospodárske účely: región produkuje 12 percent svetovej úrody sóje (hlavné krmivo pre zvieratá), ako aj kukuricu, ryžu a kávu. Rýchly rozvoj poľnohospodárstva je spojený so zmenami regionálnej klímy, ktorá sa v dôsledku poklesu výparu stáva teplejšou a suchšou, čo začína ohrozovať straty na úrode. Oddeliť účinky globálnej a regionálnej zmeny klímy od pôsobenia proti technologickému pokroku v poľnohospodárstve môže byť ťažké.

Vedci pod vedením Argemiro Teixeira Leite-Filho z Federálnej univerzity v Minas Gerais hodnotili vplyv odlesňovania na produkciu sóje a kukurice v Cerrade. Využili na to údaje o denných zmenách meteorologických ukazovateľov z databázy BR-DWGD a údaje o využití krajiny a krajinnej pokrývke z projektu MapBiomas od roku 1999 do roku 2019. Pomocou strojového učenia, detrendujúcich dátových sérií a modelovania boli autori schopní izolovať klimatické signály spojené so stratou pôvodnej vegetácie od účinkov globálnej zmeny klímy.

Ukázalo sa, že v porovnaní s rokom 1980 obdobie dažďov dôležité pre poľnohospodárstvo začalo prichádzať v priemere o 36 dní neskôr. Úhrn zrážok sa znížil o 36,7 percenta, teplota vzrástla o 1,5 stupňa Celzia. To zasiahlo 99 percent plochy obilia. V oblastiach s intenzívnym úbytkom prirodzeného vegetačného krytu (viac ako 80 percent) boli klimatické zmeny výraznejšie. Teplota tam stúpala o jeden stupeň každých päť až šesť rokov, obdobie dažďov sa odďaľovalo každé dva roky a zrážok bolo každých päť rokov o 200 milimetrov menej. Toto zníženie zrážok znamená, že 65 percent výmery sóje trpí nedostatkom vlhkosti a 20 percent výmery kukurice môže zostať bez úrody.

Logickým krokom na zmiernenie dôsledkov regionálnych klimatických zmien vyplývajúcich z ťažby dreva je výsadba nových lesov. Vedci však nedávno zistili, že to nebude mať porovnateľný chladiaci efekt: po ťažbe dreva sa povrchové teploty zvýšia v priemere asi o 0,5 stupňa Celzia a po vysadení stromov sa znížia len o 0,1 stupňa. Je to spôsobené pomalou obnovou parametrov, ako je index listovej plochy, vegetačný index, evapotranspirácia a albedo.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie