Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Odstránenie mandlí v detstve vedci spojili so zvýšeným rizikom stresových porúch

Môže byť chirurgické odstránenie mandlí v ranom veku spojené s neskorším rozvojom porúch súvisiacich so stresom, ako sú depresia, úzkosť a posttraumatická stresová porucha (PTSD)? Medzinárodný tím vedcov dospel k pozitívnemu záveru po analýze údajov od viac ako milióna detí a dospelých vo Švédsku.

Odstránenie mandlí a adenoidov (zväčšenej hltanovej mandle) je bežný chirurgický zákrok, ktorý sa predpisuje pri častom zápale mandlí, adenoiditíde, paratonzilárnom abscese, poruchách dýchania nosom počas spánku, apnoe a chrápaní. Podľa štatistík podstúpi túto operáciu v Spojených štátoch ročne približne 300 tisíc detí. Vo Švédsku ročne podstúpi tonzilektómiu asi 13 500 ľudí.

V roku 2023 bola v lekárskom časopise The Lancet publikovaná štúdia o účinnosti a nákladovom prínose odstraňovania mandlí v porovnaní s medikamentóznou liečbou chronickej tonzilitídy.

Dlhodobé zdravotné následky operácie však zostávajú nejasné. Je známe, že odstránenie mandlí, orgánu imunitného systému, môže ovplyvniť ochranné funkcie tela. Existujú aj dôkazy, ktoré spájajú tonzilektómiu so zvýšeným rizikom syndrómu dráždivého čreva, autoimunitných ochorení, ochorení dýchacích ciest, alergií, infekcií a dokonca aj rakoviny.

Okrem toho v jednej minulej štúdii výskumníci zistili, že pacienti, ktorí prežili tonzilektómiu, môžu mať väčšiu pravdepodobnosť duševných porúch a samovražedného správania. Ako možný dôvod tohto spojenia odborníci označili chronický zápal v lymfoidnom tkanive slizníc.

Podobné korelácie boli nájdené v mnohých iných malých štúdiách, ale podrobná analýza tejto otázky zahŕňajúca veľkú vzorku ľudí nebola predtým vykonaná. Málo sa vie aj o riziku stresových porúch, vrátane PTSD, po tonzilektómii.

Tejto témy sa ujali lekári z Číny, Švédska, Islandu a USA. Ich článok publikoval JAMA Network Open.

Pomocou švédskeho národného registračného systému obyvateľstva a zdravotného registra vedci skúmali údaje od ľudí narodených medzi 1. januárom 1981 a 31. decembrom 2016. Po určení, ktorým z nich boli odstránené mandle alebo adenoidy, vedci použili štatistické metódy na odhadnutie rizika stresových porúch u týchto jedincov v porovnaní s tými, ktorí zákrok nepodstúpili. Okrem toho odborníci samostatne porovnávali zodpovedajúce údaje úplných súrodencov.

Analýza zistila, že tí, ktorí podstúpili tonzilektómiu, mali v priemere o 43 % vyššie riziko neskoršieho rozvoja stresových porúch ako ľudia, ktorí operáciu nepodstúpili. Korelácia bola najsilnejšia pri PTSD, kde bol pomer rizika v priemere 1,55 %.

Trend sa potvrdil na vzorke súrodencov, kde niektorým mandle odstránili a iným nie. Zvýšené riziko bolo pozorované bez ohľadu na pohlavie, vek v čase operácie, nedávne obdobie, úroveň vzdelania rodičov alebo anamnézu stresových porúch. Okrem toho vedci poznamenali, že ľudia, ktorí podstúpili tonzilektómiu, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať akýkoľvek typ duševnej poruchy, nielen stresovú.

Výsledky štúdie poukázali na potenciálnu úlohu adenotonzilárnych ochorení alebo súvisiacich stavov pri rozvoji stresových porúch a duševných porúch vo všeobecnosti. Vedci zdôraznili, že na úplné pochopenie vzťahu je potrebný ďalší výskum.

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(23)00519-6/fulltext

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie