Samozrejme, že osy, sršne a čmeliaky nám v lete robia určité problémy, ale ekológovia tvrdia, že všetok tento hmyz má zásadný význam pre opeľovanie rastlín, a preto by sme mali k nemu prechovávať rovnakú úctu ako ku včelám.
„Je pochopiteľné, že máme odlišné emocionálne spojenie so včelami a osami, pretože sme veľmi dlho žili v súlade so včelami, ale spolunažívanie človeka a os je veľakrát v rozpore, pretože osy nám prekážajú pri piknikoch a veľakrát hniezdia v našich domoch,“ uviedla autorka vedeckej štúdie Dr. Seirian Sumner z Fakulty genetiky, vývoja a životného prostredia UCL.
Osy, rovnako ako včely, majú rozhodujúci význam pre ekológiu a ekonomiku mnohých krajín. Napríklad Veľká Británia pomáhala opeľovať kvety a poľnohospodárske plodiny aj iným hmyzom, ako sú včely.
Ale populácia včiel aj os sa znížila za posledných 20 rokov približne o 50 %, a to hlavne kvôli pesticídom, herbicídom a chorobám. Odborníci preto vyzývajú pestovateľov, aby urobili všetko preto, aby pomohli ohrozenému hmyzu.
Tomu ale prekážajú aj prevládajúce predsudky: nové prieskumy s viac ako 700 ľuďmi ukázali, že zatiaľ čo včely sa tešia sympatiám ľudí, tak osy takmer nikto nemá rád. Tri najčastejšie slová, ktoré účastníci použili na opis včiel, bol med, kvety a bzučanie a pri opise os vybrali ľudia slová ako žihadlo, nepríjemné a bolesť.
Z 908 publikovaných vedeckých prác o dvoch druhoch od roku 1980, bolo iba 2,4 % venovaných osám a 97,6 % včelám. Tiež z 2343 správ na konferenciách o včelách alebo osách za posledných 20 rokov, bolo viac ako 8 z 10 o včelách.
Vedci sa domnievajú, že všeobecná nechuť k osám, sa tiež formuje v dôsledku čmeliakov a sršňov, stretnutiami, ktoré, pokiaľ sú rozdráždené, neveštia nič dobré. Našťastie, prevažná väčšina os – a je ich viac ako 75 tisíc druhov, sú samostatní jedinci.
Vedci sa domnievajú, že jednoduché kroky môžu zlepšiť prežitie os ako druhu. „Nezabíjate osy!“ vyzývajú vedci. „Ak je niekde vedľa osie hniezdo, pokúste sa s ním spolunažívať a neničiť ho. Osie hniezda zničte iba v prípade, ak je to pre vás skutočne nebezpečné.“
„Nepoužívajte insekticídy a pesticídy vo svojich záhradách, nepoužívajte chemikálie na ničenie buriny. Staré stromy s dutinami sú dobré pre osy na stavanie hniezd, pretože sú skryté a pre nich bezpečné.
Globálne znepokojenie nad poklesom populácie opeľovačov viedlo k zvýšenej úrovni verejného záujmu o včely a ich podpore. Bolo by potrebné, aby sa podobný postoj zaujal aj voči osám.“
Vedecká štúdia bola publikovaná v časopise Ecological Entomology.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info