Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Pamätník Kamenná mohyla

Prírodná rezervácia a pamätník zároveň „Kamenná Mohyla“ nachádzajúca sa neďaleko obce Terpenie v Záporožskej oblasti na Ukrajine je pomerne veľký pieskový masív, ktorý sa tu zachoval z nachádzajúceho sa tu bývalého Sarmatského mora. Energetické centrum kolosálnej energie, o ktorom vedeli aj pradávni obyvatelia tejto oblasti, sa nachádza v doline rieky Moločnaja. Toto miesto vnímali pradávni obyvatelia ako svätyňu a časť vzácnych petroglyfov sa zachovala dodnes.

V skutočnosti ide o zhluk veľkých kameňov na území vyše 3000 metrov štvorcových siahajúcich do výšky až 12 metrov. Tieto kamene sa podobajú na mohyly a preto im zostal aj názov Kamenná mohyla. Prvá kamenná mohyla bola opísaná N. Veselovským v roku 1889, ktorý tu vykonával výskum. Neďaleko obce Terpenie našiel kamennú mohylu, ktorú opísal ako umelú štruktúru vytvorenú človekom a v roku 1890 detailnejšie preskúmal niekoľko miestnych jaskýň.

V tejto prírodnej rezervácii sa nachádza viac ako 60 jaskýň, kde je možné vidieť tisíce porušených, alebo neporušených petroglyfov – rôznych symbolov a kresieb. Spoľahlivý počet jaskýň je ťažké zistiť, aj zón s hieroglyfmi môže byť oveľa viac, ako je v súčasnosti známe. Aj pri ojedinelých vykopávkach zostáva väčšina jaskýň pod hrubou vrstvou piesku a pri tom stave pamätníka, v ktorom sa nachádza dnes, môžu viesť výkopy piesku k silným zosuvom pôdy. Aspoň tak sa vysvetľuje laxný prístup oficiálnej archeológie k vykopávkam.

Zaujímavé je to, že ani v Kamennej mohyle, ani v jej blízkosti sa nenašli stopy po ľudských sídlach, ktoré by viedli k pamätníku, preto historici predpokladajú, že toto územie bolo využívané výlučne na kultové účely, ako prastará svätyňa. Aj v súčasnosti prichádzajú na toto miesto počas slnovratu ľudia z celého bývalého Sovietskeho Zväzu a zo zahraničia, pretože toto miesto je charakterizované pomerne silnou energetikou.

Napriek tomu, že podobné historické pamätníky sa chránia vo svete aj špeciálnymi chrániacimi konštrukciami, tak Kamenná mohyla je aj dnes pod otvoreným nebom. Neprebiehajú žiadne práce na jej zachovanie, aj napriek tomu, že mnohí archeológovia počas 20. storočia poukazovali na čiastočnú eróziu spomínaných petroglyfov. Štúdium mnohých kameňov sa dnes vykonáva iba vďaka zhotoveným fotografiám a skicám vytvorených pred 50 rokmi. V súčasnosti sa už mnohé, tieto mimoriadne cenné petroglyfy pre vedu a históriu nezachovali.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie