V súčasnosti sa učitelia stretávajú na školách s problémami, ktoré boli neznáme pred päťdesiatimi rokmi. Poprední vedci a lekári stále častejšie spájajú chemické znečistenie životného prostredia, v tomto prípade pesticídmi, s nízkou úrovňou produktivity na školách.
V novom výskume, ktorý bol publikovaný vo vedeckom časopise „Neurotoxicology“, zdokumentovali presvedčivé dôkazy o tom, že vplyv pesticídov na tehotné ženy môže spôsobiť značné škody na pohybovom aparáte dieťaťa a motorické schopnosti v budúcnosti. Motorické schopnosti formujú schopnosť vykonávať zložité interakcie svalov a nervov, ktoré tvoria pohyb, od písania, zaväzovania šnúrok na topánkach, používania nožníc a písania na tabuľu. Chemikálie používané v domácnosti a v poľnohospodárstve, ako napríklad pesticídy, pracujú nielen na poliach, ale aj v mozgu a nervoch ľudí.
Podľa nových výskumov o účinkoch chemikálií na IQ zistili, že deti vystavené vplyvu organofosfátových pesticídov (rozšírený typ chemikálie) používaných k ochrane poľnohospodárskych plodín, trpia nízkym IQ. Ak vezmeme do úvahy, že v USA je asi 25 miliónov detí vo veku 5 rokov a mladších, podľa analýzy vplyv pesticídov, spôsobuje kolektívnu stratu 17 miliónov bodov IQ. Podľa odborníkov, táto strata produktivity má vplyv na ekonomiku a negatívne ovplyvňuje hospodárstvo v dlhodobom horizonte a zhoršuje študijné výsledky na školách.
Syndróm zníženej pozornosti sa zvyšuje medzi deťmi od 3 do 5 % každý rok, počas posledných desať rokov. Vedci poukazujú na to, že na vine sú predovšetkým pesticídy. Napríklad výskum z roku 2010, publikovaný v časopise „Pediatrics“, zistil, že deťom s vyššou úrovňou neurotoxických organofosfátových pesticídov v moči, bude dvakrát častejšie diagnostikovaná ADHD – attention deficit hyperactivity disorder – porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou.