Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Prínos sušených klinčekov, alebo poklad v kuchyni

Klinček je sušený, neotvorený kvetný púčik z tropického stromu Klinčekovec voňavý. Nezvyčajne vyzerajúce púčiky klinčeka sú známe nielen svojou štipľavou chuťou a korenistou arómou, ale aj liečivým účinkom. Toto korenie sa už dlho používa v receptoch tradičnej medicíny na prevenciu a dokonca aj na liečbu niektorých chorôb. Toto korenie sa nachádza aj v bylinnom liekopise Británie.

Chemické zloženie voňavých klinčekov

Chemické zloženie klinčekov je neobvykle široké. Za svoje prospešné vlastnosti vďačí vysokému obsahu vitamínov, minerálov a samozrejme éterického oleja.

Klinčeky obsahujú vitamíny: provitamín A (betakarotén), vitamíny skupiny B (B1, B2, B3 alebo PP, B4, B6, B9), vitamín C (kyselina askorbová), vitamín E (tokoferol) a vitamín K (fylochinón). Klinčeky obsahujú užitočné minerály: draslík, vápnik, sodík, horčík, fosfor, železo, mangán, meď, selén, zinok.

Obsahujú aj značné množstvo omega-3 a omega-6 polynenasýtených mastných kyselín. 20 % jedného púčika tvorí éterický olej obsahujúci aromatické látky eugenol, karyofylén, ylangen a iné.

Klinčeky obsahujú rovnaké množstvo trieslovín a glykozidy. Ak vezmeme do úvahy obsah bielkovín, tukov a sacharidov, potom v klinčeku je 6 % bielkovín, 20 % lipidov, asi 27 % sacharidov. Asi 30 % korenia tvorí vláknina.

8 pozitívnych vlastností klinčekov:

1. baktericídny účinok;

2. antihelmintikum;

3. protiplesňový (fungicídny) účinok;

4. anestetikum;

5. spazmolytikum;

6. podporuje hojenie rán;

7. karminatívum (pri plynatosti);

8. antikarcinogénny účinok.

Mnoho patogénov sa bojí klinčekov: napríklad zlatý a biely stafylokok, záškrt bacilus, ba dokonca pôvodca antraxu a iné. Voňavé klinčeky potláčajú reprodukciu tuberkulózneho bacilu. Klinčeky sa dajú účinne použiť na prevenciu chrípky.

Pri konzumácii klinčekov sa stimuluje tvorba tráviacich štiav, čo je užitočné pri gastritíde s nízkou kyslosťou a zníženou chuťou do jedla. Ale so zvýšenou kyslosťou a žalúdočnými vredmi je použitie tohto lieku kontraindikované.

Klinčeky sa používajú pri liečbe zápalov v hrubom čreve (kolitída), črevnej koliky, plynatosti (karminatívny účinok), chorôb konečníka, pečene.

Niekedy boli rozšírené priemyselné lekárne, kde sa pripravovali špeciálne lieky na tlmenie bolesti zubov a baktericídne prípravky s eugenolom, ktorý je súčasťou voňavého klinčeka.

Toto korenie môže zmierniť bolesti zubov, priaznivo ovplyvňuje ďasná a používa sa pri zápaloch ďasien a paradentóze. Sušené púčiky klinčeka sú skvelou alternatívou k žuvačkám, neutralizujú škodlivé baktérie a eliminujú zápach z úst.

Komplex vitamínov B, ktorý je pre náš nervový systém tak potrebný, môžete získať z tohto korenia.

Klinček vďaka obsiahnutému eugenolu účinne bojuje proti množeniu rakovinových buniek. Ukázal to najnovší výskum vedcov v oblasti antikarcinogénnych prostriedkov.

Klinček má prekvapivo dva protikladné účinky naraz: tonizuje a zmierňuje kŕče. Na jednej strane sú klinčeky schopné zmierniť kŕče svalov gastrointestinálneho traktu, na druhej strane tonizovať svaly maternice a zvýšiť krvný tlak (preto sú klinčeky kontraindikované u ľudí s hypertenziou). Celá otázka stojí ako vždy v dávkovaní.

Recepty

Pri problémoch s ústnou dutinou, pri bolestiach zubov, zápaloch ďasien, stomatitíde, zápachu z úst je užitočné žuť púčiky klinčekov. Rovnaké kroky eliminujú začínajúcu angínu.

Na stimuláciu trávenia je potrebné 15 minút pred jedlom dôkladne požuť 1 – 2 klinčeky s 1 lyžičkou medu. To je však kontraindikované v prípade žalúdočných a dvanástnikových vredov, ako aj vysokého krvného tlaku.

Pri hypotenzii môžete tiež rozhrýzť niekoľko klinčekov, účinok nebude menší ako z kofeínu.

Klinčekový olej je účinný pri liečbe pustúl a vriedkov. 1 kvapka koncentrovaného éterického oleja sa aplikuje na problémové miesto. Pri problémovej pokožke sa kúpte v klinčekovom éterickom oleji.

Klinčekový olej sa často používa pri artritíde a artróze. Pomáha zmierňovať bolesti a zápaly. Za týmto účelom masírujte boľavý kĺb zriedeným klinčekovým éterickým olejom (15 kvapiek klinčekového éterického oleja na 1 lyžicu masážneho oleja).

Na prípravu odvarov z klinčekov existujú rady z tradičnej medicíny. Liečivá hodnota týchto prostriedkov však bude malá, pretože pri tepelnom spracovaní sú látky obsiahnuté v klinčekoch do väčšej miery zničené.

Ako si vybrať klinčeky

Krehký, príliš suchý klinček naznačuje nedostatok éterických olejov. Keď sa kvalitný klinček hodí do vody, pláva kolmo, s nohou dole alebo klesá k dnu pohára. Ak „klinček“ leží vodorovne na povrchu vody, potom v ňom nie sú žiadne éterické oleje. Takéto klinčeky nie sú vhodné na liečebné účely.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie