Vedci z Bijska (Bijsk je mesto v Altajskom kraji Ruskej federácie) prišli s metódou extrahovania prírodného konzervačného produktu z rakytníka rešetliakového. Odborná asistentka biotechnológie na Bijskom polytechnickom inštitúte, Elena Averjanová vysvetľuje viac o novom objave a jeho dôležitosti.
„V tejto oblasti sme začali pracovať v roku 2018 na dopyt veľkého podniku – spracovateľa rakytníka. Je to spojené so spracovaním veľkého množstva odpadu po získaní oleja z rakytníka. O tento problém sa zaujímajú v Nemecku, Indii a Číne, kde sa zaoberajú hlbokým spracovaním rakytníka, vrátane vylisovaného segmentu.
V rámci nášho výskumu bolo potrebné najprv extrahovať polyfenoly z vylisovaného segmentu. Tento polyfenolický komplex sme získali, navyše bol izolovaný s vysokým pomerom výťažku viac ako 90 % a prispôsobený podmienkam výrobného procesu.
Najprv sme sa zapojili do týchto štúdií na základe dohody so spracovateľom rakytníka a potom sme získali regionálny grant na vývoj technológie na výrobu potravinovej prísady, ktorá má nielen antibakteriálnu aktivitu, ale aj vitamínovú a antioxidačnú aktivitu.
Danú látku je možné využívať ako konzervačnú látku v potravinárskom priemysle, cukrovinkách a pri výrobe nápojov. Ak porovnáme podľa aktivity, potom je samozrejme polyfenol o niečo slabší ako syntetika, ale je užitočnejší, pretože tu smerujeme k čistým výrobkom bez chémie. Okrem toho v súčasnosti vykonávame predklinické štúdie o jeho konzervačných a antibakteriálnych účinkoch.
Vo všetkých ostatných parametroch vykazuje produkt vysokú biologickú aktivitu. Ako konzervačné látky sa polyfenoly používajú už dlho, od konca minulého storočia. Novinkou je to, že sme dokázali prispôsobiť proces získania polyfenolického komplexu podmienkam výroby a izolovať ho z izolovaného segmentu rakytníka.
V budúcnosti plánujeme posilniť antibakteriálny účinok produktu a zjednodušiť spôsob jeho výroby. Myslím si, že o tento nový konzervačný prostriedok bude dostatočný záujem, pretože v poslednej dobe spotrebitelia ochotne kupujú produkty bez chémie. Aby sa výskum úplne dokončil, je potrebný ďalší rok a pol, pretože na výslednom koncentráte množstva polyfenolov je potrebné vykonať ďalšie čistenie, separáciu a množstvo ďalších postupov. Okrem toho sme uložili vzorky produktu na ďalší výskum jeho konzervačných vlastností. Už uplynulo šesť mesiacov a máme v pláne vydržať ďalší jeden a pol roka a potom porovnať našu zložku s kontrolnými vzorkami.“
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info