Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Prvý jantár nájdený v Antarktíde informuje o tropických pralesoch, ktoré tam rástli

Antarktída bola donedávna jediným kontinentom, kde sa jantár nikdy nenašiel. Vďaka úsiliu nemeckých vedcov je táto medzera konečne uzavretá.

Prvý antarktický jantár bol nájdený v jadre sedimentu, ktorý v roku 2017 získali z morského dna v hĺbke 946 metrov členovia expedície na výskumnom ľadoborci Polarstern. Dostal názov „Pine Island jantár“ podľa zálivu, v ktorom bol objavený.

Nedávno bol nález podrobený dôkladnej štúdii, ktorej výsledky boli publikované v časopise Antarctic Science. Kameň, ktorý plnil úlohu akejsi časovej kapsuly, potvrdil, že v Antarktíde rástli lesy už pred 90 miliónmi rokov.

„Je veľmi vzrušujúce uvedomiť si, že v určitom bode histórie malo všetkých sedem kontinentov klimatické podmienky, ktoré umožňovali stromom produkujúcim živicu prežiť. Teraz je naším cieľom zistiť viac o lesnom ekosystéme: ak zmizne, môžeme v jantáre nájsť stopy života. Tento objav nám umožňuje cestovať v čase iným, priamejším spôsobom,“ vysvetlil sedimentológ Johann Phillip Klages z Inštitútu pre polárny a morský výskum Alfreda Wegenera.

Na analýzu mikroskopiou v odrazenom svetle a fluorescenčnou mikroskopiou sa z jantáru odrezali kúsky s milimetrovou veľkosťou. Našli zvyšky kôry stromov vo forme mikroinklúzií. Okrem toho vedci našli známky abnormálneho toku živice, ktorú stromy používajú na liečenie poškodenia kôry spôsobeného škodcami alebo lesnými požiarmi, čím sa vytvorila chemická a fyzická bariéra, ktorá chráni pred hmyzom a infekciami.

„Náš objav je ďalším kúskom skladačky, ktorý nám pomôže lepšie pochopiť bažinaté prostredie dažďového pralesa mierneho pásma bohatého na ihličnany, ktorý rástol blízko južného pólu v období strednej kriedy,“ uzavrela Henny Herschel z Technickej univerzity Freibergskej akadémie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie