Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Skladovanie mäsa s improvizovanými konzervačnými látkami

Okrem konzervovania, zavárania, sušenia a mrazenia je výhodou poznať aj iné možnosti ako uchovať mäso kratší čas. Kuracie, jahňacie, hovädzie a bravčové mäso obsahuje dostatočné množstvo baktérií, aby ste zabránili ich rýchlej reprodukcii, je potrebné použiť určitý konzervačný postup. Podľa toho, čo je pre vás dostupnejšie, si môžete vybrať jednu z nasledujúcich metód.

Metóda 1

Potrebujeme: citrón a gáza.

Citrón sa rozreže na polovicu. Polovičkami citrónu sa poriadne vytrie mäso. Je dôležité ošetriť celý povrch. Produkt sa skladuje v sklenej alebo smaltovanej nádobe. Gáza sa navlhčí v citrónovej šťave a prikryje sa ňou nádoba s mäsom.

Metóda 2

Potrebujeme: ocot, ľanová tkanina, alebo kúsok bavlnenej látky.

Tkanina sa zvlhčí stolovým octom. Kusy mäsa sa zabalia do octovej tkaniny. Môžu sa skladovať v akomkoľvek riade okrem kovového. Produkt je možné skladovať po dobu 3 dní pod uzavretým vekom, bez prístupu slnečného žiarenia. Pred vyprážaním alebo varením sa mäso umyje.

Metóda 3

Potrebujeme: čerstvé domáce mlieko alebo kyslé mlieko.

Mäso sa zaleje mliekom v hlinenej nádobe. Nádoba sa zakryje gázou a umiestni sa na chladnom mieste.

Metóda 4

Potrebujeme: soľ, cesnak, cibuľu.

Bravčové alebo hovädzie mäso sa nakrája na kúsky potrebné na ďalšie varenie. Plátky, kocky mäsa sa natierajú soľou a cesnakom. Nasekaná cibuľa sa zmieša s obsahom. Skladuje sa na mieste, kde nie je dostupné slnečné teplo pod uzavretým vekom v nádobe.

Metóda 5

Potrebujeme: roztok lekárenskej kyseliny salicylovej, kus bavlnenej látky.

Tkanina sa dobre naimpregnuje kyselinou salicylovou z lekárne. Mäso sa zabalí do tkaniny a skladuje sa v uzatvorenej sklenenej alebo v smaltovanej nádobe.

Metóda 6

Potrebujeme: med

Túto techniku nemožno nazvať ekonomickou, ale je jednou z najneobvyklejších a najužitočnejších. Plátky mäsa sa natrú alebo zalejú medom. Pred varením sa mäso nemusí umyť, získa zaujímavú a exotickú chuť.

Pred použitím ktorejkoľvek z týchto metód je potrebné orezať všetok tuk, pretože ten sa kazí v prvom rade. Aby slnečné teplo nenarušovalo dlhé skladovanie, je potrebné v poľných podmienkach vykopať jamu do pôdy. Tento spôsob je dobrý, ak sme v teréne. Kusy mäsa sa zabalia do žihľavy a zabalia sa octovou handrou. To všetko sa umiestni do tesne uzavretého kontajnera a zakope sa 10 – 20 cm pod úroveň zeme.

Bravčové, hovädzie alebo jahňacie mäso určené na skladovanie bez chladničky sa umýva iba až pred varením. Je potrebné mať na pamäti, že pri izbovej teplote sa mäsové výrobky začnú kaziť za deň, tento proces sa urýchľuje v horúcich podmienkach.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie