III. časť
Fjodor Konjuchov sa stal prvým človekom v histórii, ktorý v malom veslovom člne sám preplával južnú časť Tichého oceánu z Nového Zélandu do Čile. Cesta začala 6. decembra 2018 na Novom Zélande a trvala 154 dní – čo je približne 5 mesiacov strávených osamote v malom člne na oceáne.
9. mája 2019 Fjodor Konjuchov na člne „Akros“ dosiahol Mys Horn a skupinu ostrovov Diego-Ramirez, ktorá je najjužnejším bodom Čile a Južnej Ameriky. Tým dokončil prvú etapu svojej cesty okolo sveta cez južný Tichý oceán zo západu na východ. Ide o najdlhšiu etapu cesty dlhú 11 000 kilometrov. Celková dĺžka cesty okolo sveta je 27 000 kilometrov.
V decembri 2019 začne druhá etapa cesty, počas ktorej sa Fjodor Konjuchov musí dostať z Mysu Horn do Mysu Cape Lyuin v Austrálii a v decembri 2020 sa začne prechod z Austrálie na Nový Zéland.
Mys Horn si počas storočí získal povesť veľmi nebezpečného miesta pre lodnú dopravu z dôvodov častých silných búrok, mohutného vlnobitia, mocných prúdov a prítomnosti plávajúcich ľadovcov. Okolo Mysu Horn už stroskotalo množstvo lodí.
Fjodor Konjuchov veľkú časť cesty strávil v mohutných búrkach a prežil aj búrku s víchricou o sile 12 stupňov (9-11/12 Beaufortova stupnica), keď veslová loďka Fjodora prekonávala osem metrové vlny. Počas búrok sa loďka niekoľkokrát aj prevrátila, ale našťastie sa vždy vrátila do pôvodnej polohy. Počas búrok prišiel čln o časť solárnych panelov a veterné generátory, ale nakoniec Fjodor Konjuchov dorazil do stanoveného cieľa. Cestu Fjodora s uznaním a obdivom ocenili ostrieľaný morskí námorní kapitáni z Argentíny a Čile, ktorí dobre poznajú drsné podmienky tejto oblasti.
https://www.biosferaklub.info/spravy-z-cesty-okolo-sveta/
https://www.biosferaklub.info/za-30-rokov-sme-zdevastovali-ocean/
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info