Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Sú prorocké sny „nazeraním do budúcnosti“?

Ľudia s rozvinutou intuíciou často prejavujú fenomén „pádu do budúcnosti“, t.j. majú prorocké sny. Navyše, prorocké sny nie sú v žiadnom prípade atribútom ľudí s nízkou inteligenciou, ako tvrdia niektorí rečníci. Je teda známe, že jeden z pracovníkov černobyľskej jadrovej elektrárne o havárií sníval do všetkých potvrdených podrobností ešte rok a pol predtým. Prorocké sny často zažívajú astronauti a kozmonauti na obežnej dráhe.

Doktor technických vied V. Tichoplav a kandidát technických vied T. Tichoplav píšu: „Najúžasnejšie na tom je, že sny môžu byť prorocké a dokonca niekedy ovplyvňujú realitu. Veda zatiaľ nevie vysvetliť, ako a prečo sa to deje. Ale aspoň uvádza takéto fakty.“

Fenomén prorockých snov priťahoval ľudí už od staroveku. Historické zdroje poskytujú množstvo príkladov snov, ktoré predpovedali udalosti, ktoré sa skutočne stali neskôr. Plutarchos, Suetonius a Cicero svedčia o podobných skutočnostiach. V Biblii sa tiež spomínajú prorocké sny.

Sen, ktorý predchádzal smrti, videl vodca ruskej cirkvi Filaret, americký prezident Abraham Lincoln a Michail Lomonosov vo sne objavil miesto smrti svojho otca. V predvečer vojen a bitiek dostali Napoleon a Alexander Veľký znamenia o ich výsledku vo svojich snoch. K. Mano, ktorý bol vojnovým zajatcom a nemal z domu žiadne správy, počas nečakaného spánku počas dňa spozoroval smrť svojej matky, ktorá bola od neho vzdialená mnoho kilometrov.

Na začiatku dvadsiateho storočia sa fenoménom „prorockých snov“ zaoberal aj anglický filozof J. W. Dunn, ktorý dospel k záveru, že všetci ľudia v tej či onej miere môžu pomocou snov „skĺznuť“ do budúcnosti čítaním informácií o budúcich udalostiach. V pamäti však väčšinou ostanú len živé sny často spojené s tragickými udalosťami.

Tento jav neignorovali ani moderní vedci. Tu je napríklad to, čo o ňom povedala akademička N. P. Bechtereva: „Sny spravidla nemajú nič spoločné s budúcnosťou, takže knihy snov by sa nemali brať vážne. Ale v mojom živote bolo niekoľko snov, ktoré sa ukázali ako prorocké. Navyše, jeden z nich bol až do detailov neuveriteľne prorocký. Bol to sen o smrti mojej matky. Mama bola živá a zdravá, dovolenkovala na juhu, krátko predtým som od nej dostala dobrý list. A vo sne, keď som cez deň zaspala, sa mi snívalo, že ku mne prišiel poštár s telegramom, ktorý mi oznámil, že moja matka zomrela. Idem na pohreb, stretnem tam ľudí, ktorých som nikdy predtým nevidela, pozdravím ich, volám ich po mene – to všetko je vo sne.

Keď som sa zobudila a povedala svojmu manželovi svoj sen, povedal: „Veríš ty, odborník na mozog, na sny? O desať dní neskôr sa všetko stalo presne tak, ako sa to stalo v mojom sne. A to do najmenších detailov.“ Celkovo N. Bechtereva videla prorocké sny štyrikrát v živote. Podľa jej názoru sa tieto sny líšili od všetkých ostatných snov v ich jasnosti, vždy v nich bolo cítiť, že všetky udalosti sa dejú v skutočnosti.

Nielen ruskí vedci vidia prorocké sny. Slávny švédsky psychológ E. Hellström raz vo sne videl strašnú nehodu na námestí Kunstreggarden v Štokholme. O tomto sne povedal novinárom a o dva roky neskôr sa sen splnil do najmenších detailov.

Sny môžu vypovedať nielen o budúcnosti, ale aj o minulosti či o tom, čo sa deje v súčasnosti, ale mnoho kilometrov od nás. Vo väčšine prípadov sa však informácie v našich snoch ukážu ako zašifrované vo forme symbolov. Napríklad Napoleon v noci pred bitkou pri Waterloo sníval o všetkých svojich víťazstvách v podobe série krásnych žien. Tá posledná však bola v okovách a z rán jej tiekla krv. Napoleon teda ešte pred začiatkom bitky vedel o svojej porážke.

Symbolické snové archetypy sú odrazom kolektívneho nevedomia. Určitá časť z nich je spoločná pre celé ľudstvo a všetky druhy kníh snov na tom zakladajú svoje výklady snov. Niektoré symboly sú však u každého človeka individuálne.

P. Coelho o tom napísal: „Sny sú jazykom, ktorým k nám hovorí Pán. Je to jeden zo svetových jazykov, môžete z neho prekladať. Ale ak k tebe bude Pán hovoriť rečou tvojej duše, bude to zrozumiteľné len tebe.“

Budúcnosť je možné získať prostredníctvom sna nielen prostredníctvom symbolov, ale aj „obrázkov“ budúcich udalostí. Takéto sny sa nazývajú „prorocké sny“. Obyvateľka Nepálu, Kumari Limbmu, snívala o veľkých kamenných modlách pokrytých zemou. Predstavte si jej prekvapenie, keď dedinčania na mieste, ktoré označila, vykopali jedenásť sôch Šivu, Parvati, Ganéšu a ďalších božstiev. Veľmi podobným spôsobom „objavil“ 27-ročný Kalyani Thapa starovekú Šivovu svätyňu. História pozná aj prípady nájdenia chýbajúcich vecí a ľudí v snoch, ako aj objavenie úžasných pokladov.

Anglický letecký inžinier J. Dunn zverejnil svoje výsledky výskumu prorockých snov vo svojej knihe „Experiment s časom“. Študovaním „snov o budúcnosti“ dospel k podloženiu teórie „sériových snov“, podľa ktorej spiace vedomie získava prístup k informáciám, od ktorých je bdelé vedomie odpojené. Podľa jeho teórie čas nie je lineárny tok, ale je to séria rôznych tokov (pravdepodobností), ktoré predstavujú rôzne perspektívy. Navyše, budúce udalosti sú založené na situácii v súčasnosti, ktorú možno zmeniť ovplyvňovaním očakávaných budúcich udalostí. Tento pohľad na štruktúru času sa úplne zhoduje so starými ezoterickými doktrínami a modernými predstavami vedcov o tomto probléme (Kozyrev, Kaznačeev, Vejnik, Bartini, Černobrov atď.).

Fenomén prorockých snov priamo súvisí s „výstupom“ energie „dvojníka“, ktorá sa tiež nazýva „telo snov“. Tento „dvojník“ sa dokáže pohybovať v priestore aj v čase. V prvom prípade, v snovom stave, je človek schopný pozorovať udalosti, ktoré sa odohrávajú mnoho tisíc kilometrov ďaleko. V druhom môže cestovať do minulosti a budúcnosti.

Tieto „cesty“ majú veľa spoločného s „mimotelovými zážitkami“. Hlavný rozdiel je len v tom, že v tomto prípade k „výstupu“ energetického tela dochádza v stave sna. V iných prípadoch môžu byť dôvodom takéhoto zážitku trauma, silný stres, vážne ochorenie, užívanie psychotropných látok, rôzne druhy modlitieb a meditácií, šamanské tance atď. To všetko potvrdzujú početné skúsenosti snílkov a mimotelových cestovateľov.

Napríklad známy výskumník mimotelových praktík R. Monroe poznamenal, že po dvoch až troch spánkových cykloch (asi 3 – 4 hodiny) po zaspaní veľmi ľahko dosiahol stav „odlúčenia“ od fyzického tela. V tomto stave sa cítil úplne uvoľnený, bdelý a oddýchnutý.

Ale napríklad to, čo o zážitku mimotelového cestovania píše M. Karpenko: „Tieto javy sú mimoriadne zvláštne a subjektívne. Dotýkajú sa najzásadnejších predstáv o štruktúre vesmíru, o živote a smrti, o podstate živých vecí, o vzťahu troch zložiek existencie v ňom – hmoty, energie a informácií.

Nie je možné vysvetliť tieto javy z hľadiska toho, čo dosiahla moderná veda. „Mimotelový zážitok“ možno definovať ako pozorovanie nejakého javu z bodu, ktorý sa nezhoduje s naším fyzickým telom. Zároveň je často cítiť, že vedomie sa presunulo z fyzického tela do nejakého iného tela, nazývaného rôzne: astrálne telo, éterické telo, dvojník. V iných prípadoch sa človek môže cítiť ako obyčajný bod vedomia mimo fyzického tela. Zdá sa, že niekedy je pod všeobecnou rubrikou mimotelových skúseností zoskupených množstvo rôznych, aj keď súvisiacich zážitkov.

Patria sem živé sny, v ktorých človek získava schopnosť vedome konať v snovom svete, jasnozrivosť do vzdialených miest, pocit skutočného odlúčenia od fyzického tela a návšteva rôznych miest na mimotelovej ceste. Existujú tisíce správ o mimotelových zážitkoch od ľudí rôzneho veku a pôvodu. Skúsenosti tohto druhu zohrávali dôležitú úlohu v šamanistických rituáloch a ezoterických školách mnohých predchádzajúcich kultúr. Najčastejšie sa výstupy z tela vyskytujú počas spánku.“

To je dôvod, prečo vlastne potrebujeme sny nielen na odpočinok fyzického tela, ale aj na prijímanie informácií neskreslených tlmočníkmi priamo z informačných polí. Zároveň nám lucidné sny otvárajú veľké príležitosti, v ktorých môžeme celkom vedome prijímať informácie o minulosti a budúcnosti, o udalostiach odohrávajúcich sa na veľkú vzdialenosť, ako aj získať ďalšie potrebné vedomosti a dokonca si upevniť zručnosti.

Ako sme už spomínali, ukazuje sa, že fenomén prorockých snov umožňuje ľuďom nielen predvídať budúce udalosti, ale aj prijímať informácie o udalostiach, ktoré sa vyskytujú v súčasnosti, ale aj vo veľkej vzdialenosti od nich. Spravidla je veľa takýchto snov spojených s rôznymi katastrofickými alebo tragickými udalosťami.

A jeden taký zaujímavý prípad „videnia na diaľku“ prostredníctvom sna sa vyskytol v 19. storočí u reportéra bostonských novín E. Samsona. Takto sa to opisuje v prerozprávaní A. Gorbovského: „V tú noc z 27. na 28. augusta 1883 mal Samson službu v redakcii. Neexistovala žiadna naliehavá práca a náhodou zaspal pri stole. Nočná mora, ktorú videl vo svojom sne, bola taká živá, že podľa zvyku novinára ju rýchlo zapísal a pri odchode nechal papierik na stole. Redaktor, ktorý prišiel ráno, videl záznam a usúdil, že Samson túto správu dostal telegraficky v noci. Okamžite to poslal do výroby a poskytol „hlavičku“ pre celý pás. Takto sa objavila senzačná správa o gigantickej katastrofe na ostrove Pralap neďaleko Jávy. Správu okamžite pretlačili stovky novín po celom svete.

Publikácia Globe informovala o náhlom prebudení sopky, o tisíckach obyvateľov, ktorí sa na úteku pred ohnivou lávou vrútili do rozbúreného mora a zomreli v jeho vodách. Hovorilo sa o gigantických vlnách stúpajúcich z dna oceánu a o hádzajúcich lodiach zo strany na stranu. A nakoniec o poslednom ohlušujúcom výbuchu sopky, o stĺpe plameňa, ktorý stúpal k oblohe, po ktorom na mieste ostrova zostal len ohnivý kráter obklopený vriacimi vlnami. Správa o tom všetkom hovorila, akoby to bol očitý svedok a správa bola urobená z miesta udalosti.

Možno si predstaviť Sampsonov zmätok a zdesenie, keď čítal narýchlo záznam svojho sna na titulných stranách novín. Ani jemu, ani jeho novinám by takýto podvod neprešiel len tak, aj keď bol vykonaný bez zlého úmyslu, dokonca náhodou…

Samsona predvolali k redaktorovi Globe a ten musel vysvetliť, ako k správe uverejnenej v novinách došlo. Samozrejme, okamžite dostal výpoveď. Okrem všetkého sa zistila ešte jedna okolnosť – takýto ostrov vôbec neexistoval. Ani jedna mapa alebo referenčná kniha v rozsiahlej Bostonskej knižnici neuvádza ostrov s týmto názvom. The Globe pripravil publikáciu, v ktorej sa čitateľom ospravedlnil za podvod.

Nebolo však potrebné tlačiť vyvrátenie. Začali prichádzať správy o nejakej katastrofickej udalosti, ktorá sa skutočne stala niekde v oblasti Indického oceánu. Obrovská prílivová vlna zasiahla pobrežia Indie a Malajska. Rovnaká správa prišla z Austrálie. Po tichomorskom pobreží Severnej a Južnej Ameriky sa prehnali nezvyčajne vysoké prílivy. Boli to ozveny erupcie sopky Krakotau, ktorá sa skutočne nachádzala na ostrove neďaleko Jávy – erupcia, ktorá sa ukázala byť najväčšou katastrofou v pamäti ľudstva.“

Príbehy svedkov katastrofy plne potvrdili priebeh udalostí, ktoré videl Samson vo svojom sne. Prirodzene, novinár bol triumfálne vrátený do redakcie novín. Jediná „nezrovnalosť“ prišla s názvom ostrova: namiesto Pralap sa nazýval Krakotau. Ani to sa však neukázalo ako chyba, keďže, ako sa ukázalo, asi 150 rokov pred touto udalosťou ho domorodci žijúci na ostrove nazývali „Pralape“ a až s príchodom Európanov postupne prichádzalo nové pomenovanie do používania.

A predsa sa s fenoménom prorockých snov počas ľudskej histórie zaobchádzalo rôzne. V dávnych dobách boli prorocké sny považované za „zjavenie bohov“ v ére zúrivého materializmu boli považované za „fikciu“ a „poveru“. V určitom bode vývoja západnej civilizácie však nastal kvalitatívny prelom – veda už nemohla zatvárať oči pred početnými faktami predvídania budúcich udalostí v snoch.

V dôsledku toho bol v Londýne v roku 1967 vytvorený British Warning Bureau, ktorý zbieral správy o prorockých snoch. O rok neskôr vzniklo podobné Centrum v New Yorku. Ani ruskí vedci nezostávajú od tohto problému bokom. Profesorka N. Bechtereva teda existenciu tohto javu nepopiera. A V. Psalomšchikov, kandidát fyzikálnych a matematických vied, po analýze mnohých snov dospel k záveru, že obrazy, ktoré vznikajú počas snov, nie sú „produktom mozgovej činnosti“, ale prichádzajú k nám zvonku, t.j. objektívne existujú nezávisle od nás mimo nášho mozgu.

K podobnému záveru o objektívnej (nachádzajúcej sa mimo ľudského mozgu) povahe takýchto snov dospel pri svojich pokusoch permský lekár G. Krochalev. A to nie je prekvapujúce: halucinácie aj sny priamo súvisia so zmenenými stavmi vedomia a schopnosťou vnímať nad rámec piatich bežných zmyslov. Na druhej strane vnímanie reality mimo bežných zmyslov priamo súvisí so schopnosťou vedome využívať svoje „energetické“ telá.

Fenomén prorockých snov je zrejme niečo veľmi podobné ako jasnovidecký tranz. V oboch prípadoch je získavanie informácií o budúcnosti spojené s preletmi energetického tela v priestore a čase. Nie je náhoda, že energetické telo sa tiež nazýva „telo snov“.

Podľa moderných vedcov existuje priamy vzťah medzi bdelým svetom a svetom Navi, t.j. čím pestrejší je život človeka, tým sú jeho sny pestrejšie a zaujímavejšie. A naopak, podľa povahy snov môžete predvídať nadchádzajúce udalosti vo vašom živote.

Zaujímavé štúdie potvrdzujúce objektivitu existencie fenoménu „prorockých snov“ boli vykonané v Dream Laboratory v Maimondiz (USA). Výskumu sa zúčastnil nadaný anglický parapsychológ M. Bessent, ktorého nechali spať v laboratóriu a požiadali ho, aby sníval o tom, čo sa s ním na druhý deň stane. V prvej sérii experimentov sa v 7 z 8 prípadov dosiahol pozitívny výsledok. V roku 1978 bolo laboratórium zatvorené pre nedostatok financií, no dovtedy už bolo vykonaných 379 testov a úspešnosť bola 83,5 % snov. Táto skutočnosť svedčí v prospech objektívnej existencie fenoménu „prorockých snov“ v živote ľudí.

Zástupcovia ezoterických vied veria, že vo sne človek komunikuje s astrálnym svetom, a to vysvetľuje všetky javy snov. Vedecký výskum tohto problému odhalil niekoľko čŕt toho, v akom stave sú ľudia v stave snov. Model teda poznamenáva, že po prvé, vo sne je človek schopný kontaktovať bytosti a entity paralelných realít. Po druhé, nevysvetliteľne sa ukazuje, že je schopný cestovať v čase aj presúvať sa do paralelných svetov. Treťou črtou snov je fenomén oddelenia energetického „snového tela“ a jeho pohybu v priestore a čase počas snov.

Samotný stav sna je spojený s cestovaním „tela snov“ do rôznych časov a realít. Ale naša „prvá pozornosť“ (pozornosť bdelého vedomia) sa týchto ciest často nezúčastňuje. V podstate v snovom stave, ako v mnohých iných zmenených stavoch vedomia, je logická myseľ vypnutá, čo obmedzuje náš život a naše vnímanie sveta na každodennú realitu bdelého stavu. Preto vo sne zistíme, že sme schopní vykonávať najrôznejšie zázraky, ktoré sú nám v bdelom stave úplne nedostupné.

Pri prechode do stavu spánku zo stavu bdelosti existuje určitý „hraničný“ stav vedomia. Toto ešte nie je sen, ale už to nie je bdelý stav. Práve v tomto stave je vypnutý „mentálny dialóg“, ktorý skresľuje obraz nášho vnímania sveta a my sme schopní plnšie vnímať informácie z vesmíru okolo nás.

Mnohé zmenené stavy vedomia spojené s prebudením paranormálnych schopností sa dosahujú ako výsledok rôznych techník založených na „zastavení vnútorného dialógu“ alebo „dosiahnutí stavu vnútorného ticha“. Vďaka prechodnému „hraničnému“ stavu sa všetky tieto schopnosti odhalia počas procesu snov. Takto to opisuje napríklad E. Mazova: „Čarovný svet snov odhaľuje to, čo je ťažké vidieť a počuť fyzickými orgánmi. V skutočnosti stav spánku zahŕňa jemné duchovné videnie a sluch, jasnovidectvo a jasnopočutie…

Každý sen môže byť predpoveďou budúcnosti, návodom na konanie alebo duchovným vedením. Sny môžu byť o minulom živote; sú dané, aby sa zamysleli nad starými chybami, aby sa tieto chyby a dôsledky napravili. Sny môžu ukázať vzdialenú budúcnosť. Ale každý sen má svoj vlastný význam. Neexistujú žiadne prázdne sny, o ničom a pre nič.“

To opäť dokazuje, že nebrať naše sny vážne je veľkou chybou väčšiny ľudí, hoci sa to deje pod vplyvom slepej viery v systém falošných dogiem, ktoré sú nám prezentované ako údajne dokázané „pravdy“. .“ A ako dokázali „hackeri snov“ a iní efektívni snívatelia, je to seriózna práca s našimi snami a túžba po uvedomení, čo lepšie prispieva k „prebudeniu“ nášho vedomia.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie