Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Tetovanie môže spôsobiť trvalé zdravotné následky

Nie je žiadnym tajomstvom, že tetovanie môže vyvolať nežiaduce účinky, alergie, precitlivenosť a niekedy pigmenty na tetovanie spôsobujú príznaky podobné príznakom lymfómu a melanómu. Vedci vždy verili, že za všetky vyššie uvedené symptómy sú zodpovedné farbiace látky použité v tetovacom postupe.

Skupina odborníkov z Nemecka a Francúzska, za pomoci elektronického synchrotrona ESRF (European Synchrotron Radiation Facility), však vykonala štúdiu, v ktorej sa zistilo, že aj čisté ihly do prístrojov na tetovanie môžu v organizme zanechať kovové častice.

Podľa publikácie Particle and Fiber Toxicology, pred dvoma rokmi, vedci preukázali, že farby na tetovanie a kovové nečistoty v ich zložení vstupujú do lymfatických uzlín počas procesu aplikovania tetovania na telo. Okrem toho sa v tomto dôležitom orgáne ľudského imunitného systému nachádzajú dokonca aj roky po zákroku.

Vedci však nedokázali pochopiť, ako sa železo, chróm a nikel, ktoré neboli súčasťou študovaných farieb, dostanú do lymfatických uzlín. Následne sa rozhodli skontrolovať ihly do tetovacích prístrojov, pretože práve ihly obsahujú 6 až 8 percent niklu a 15 až 20 percent chrómu.

Vo výsledku sa ukázalo, že ak je vo farbách obsiahnutý oxid titaničitý (biely pigment, ktorý je prítomný v jasných farbách atramentu, ako je zelená, modrá a červená), ihla sa opotrebováva. Je to kvôli jeho vysokej hustote a abrazívnym vlastnostiam.

Odborníci skúmali ihlu pred a po tetovaní pomocou skenovacej elektrónovej mikroskopie. Analýza ukázala, že ihla sa opotrebovala v dôsledku takéhoto mechanického brúsenia.

„Nejde iba o čistotu priestoru, sterilizáciu vybavenia alebo dokonca pigmenty. Ako vidíme teraz, opotrebovanie ihly ovplyvňuje aj váš organizmus,“ povedal Hiram Castillo, jeden z autorov štúdie.

Ako častíce opotrebovaných ihiel v lymfatických uzlinách ovplyvňujú výskyt alergických reakcií typu IV.

Vedci zdôrazňujú, že takéto mikroskopické častice s veľkosťou od 50 nanometrov do 2 mikrometrov predstavujú nebezpečenstvo pre organizmus, pretože môžu preniknúť priamo do buniek, viesť k zvýšenému uvoľňovaniu toxických prvkov a spôsobiť alergie.

„Skutočnosť, že všetky pigmenty a častice z opotrebovaných ihiel sú usadzované v lymfatických uzlinách, si vyžaduje osobitnú pozornosť, najmä v prípade alergickej reakcie. Bohužiaľ stále nemôžeme určiť, ako to presne ovplyvňuje ľudské zdravie. Toto sú dlhodobé následky: dajú sa posúdiť iba v epidemiologických štúdiách, ktoré sledujú zdravie tisícov ľudí po celé desaťročia,“ uzavrela Ines Schreiver z Nemeckého federálneho inštitútu pre hodnotenie rizík.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie