Úrad pre kontrolu potravín a liečiv USA (FDA) zakázal predaj antibakteriálneho mydla a sprchových gélov. Vysvetlil to tým, že tieto hygienické prostriedky obsahujú zložky nebezpečné pri pravidelnom a dlhodobom používaní a okrem toho sú neúčinné. Ide o 19 látok, medzi ktorými sú najpoužívanejšie komponenty antibakteriálnych mydiel – triclosan a trichlórkarbán. Zatiaľ je zakázaná výroba mydla a sprchových gélov.
Výskum amerických vedcov preukázal, že dlhodobé pôsobenie triclosanu – antimikrobiálnej zložky široko rozšírenej v mydlách, šampónoch, zubných pastách a iných hygienických prostriedkoch, môže viesť k rozvoju fibrózy a rakoviny pečene.
Janet Woodcocková, riaditeľka Centra pre hodnotenie a výskum liekov (Center for Drug Evaluation and Research) vysvetľuje, že mnohí spotrebitelia veria, že antibakteriálne mydlo sa vie oveľa efektívnejšie vyrovnať so šírením baktérií ako bežné mydlo a voda, ale vedecky potvrdená táto skutočnosť nebola. V skutočnosti niektoré antibakteriálne zložky môžu poškodiť organizmus. Výrobcovia majú rok na uskutočnenie zmien v zložení produktov, na odstránenie zakázaných zložiek, alebo úplne zastavenie výroby antibakteriálnych mydiel a sprchových gélov.
Následne sa American Cleaning Institute vytvorený v roku 1926 Americkým združením výrobcov mydla a glycerínu (Association of American Soap and Glycerine Producers) vyjadril, že FDA má všetky potrebné vedecké dôkazy. Výrobcovia plánujú vykonať ďalšie štúdie, ktoré by mohli potvrdiť efektívnosť a bezpečnosť antibakteriálnych mydiel.
Vo vedeckých publikáciách sa uvádza, že pravidelné používanie mydla s obsahom triclosanu môže viesť k šíreniu baktérií rezistentných voči liekom. Potvrdenie toho, že antibakteriálne mydlo je lepšie pre zdravie ako obyčajné mydlo, nájdené nebolo.