Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vedci zistili, že väčšina ľudí má absolútny sluch

Aj keď vám povedia, že sa nemôžete zaoberať hudbou, váš mozog to môže ľahko ignorovať. Psychológovia z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz uskutočnili experiment s „chytľavými piesňami“ a zistili, že ľudský mozog automaticky vykonáva niektoré dôležité funkcie potrebné na zapamätanie a presnú reprodukciu tóniny melódií. Podľa vedcov značná časť bežnej populácie, ktorá nie je vynikajúcimi hudobníkmi alebo nikdy neštudovala hudbu, vykazuje známky absolútnej výšky tónu.

Absolútna výška tónu je schopnosť celkom presne si zapamätať výšku zvuku, ktorá vám umožňuje identifikovať a reprodukovať akúkoľvek počutú notu na prvý pokus. Predpokladá sa, že ho má jeden z viac ako 10 tisíc ľudí.

Nedávny výskum však čoraz viac zisťuje, že presná pamäť výšky tónu je oveľa bežnejšia, ako sa bežne predpokladá. V jednej z predchádzajúcich štúdií teda dobrovoľníci v laboratóriu spievali im dobre známe piesne, ktoré si sami želali a pamätali si ich najlepšie. Výsledkom je, že v 15 % prípadov predviedli melódie v správnej tónine.

V novej štúdii sa tím rozhodol odísť z laboratórneho prostredia a pozrieť sa na to, ako si ľudia pamätajú výšku zvuku, keď si nevyberajú špecificky známu hudbu, ale robia to automaticky a vo svojich obvyklých prirodzených podmienkach. Na tento účel sú ideálne „lepkavé“ melódie, ktoré sa mimovoľne vynoria v pamäti, uviaznu v hlave a automaticky sa hrajú v kruhu.

Účastníci boli povinní nahlásiť všetky chytľavé melódie, s ktorými sa stretli. A nahrať si, ako ich dokážu spievať do svojich telefónoch. Keď vedci analyzovali zvukové nahrávky, ukázalo sa, že väčšina dokonale reprodukuje tonalitu pôvodných skladieb.

„Zistili sme, že 44,7 % nahrávok malo chybu vo výške 0 poltónov a 68,9 % nahrávok bolo v rozmedzí ± 1 poltón od pôvodnej skladby. To ukazuje, že prekvapivo veľká časť populácie má automatickú, latentnú schopnosť dokonalej výšky tónu,“ píše Matt Evans, kandidát na doktorandské štúdium kognitívnej psychológie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz.

Výskumníci objasnili, že žiadny z účastníkov nebol hudobník, nemal žiadne objektívne merania speváckych schopností ani neuvádzal dobrý sluch. Keď boli požiadaní, aby ohodnotili, ako sa im pri tejto úlohe darilo, nikto z účastníkov si nebol istý, že spievajú v správnej tónine, povedal Evans. Ako sa ukázalo, títo ľudia s dobrou pamäťou na výšku hlasu často nemajú zvlášť vysokú mienku o svojich hudobných schopnostiach.

Vysvetľuje to skutočnosť, že nemôžu „označiť“ svoju vlastnú presnosť – ale to je vlastné profesionálom so skutočne absolútnym sklonom.

Zistenia štúdie naznačujú, že v našich hudobných spomienkach a spôsobe, akým sú kódované a udržiavané v mozgu, je niečo jedinečné. Pretože v obvyklom „pamäťovom okruhu“ by mozog jednoducho ignoroval také nepodstatné informácie, ako sú jemné rozdiely v tonalite. Ale z nejakého dôvodu to neignoruje, v dôsledku čoho sa naše hudobné spomienky stávajú „veľmi presnými reprezentáciami“. To je v rozpore s ich typickou tvorbou v oblastiach dlhodobej pamäti, tvrdia odborníci.

Objav podľa vedcov môže pomôcť mnohým ľuďom získať sebadôveru a začať sa zaoberať hudbou. Výskum ukázal, že mozog robí časť práce za nás automaticky, úplne ignoruje skutočnosť, že si myslíte, že neviete, alebo vám niekto povedal, že nemôžete.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie