Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vitamínové preparáty môžu zabíjať

images11Multivitamínové tabletky nás nechránia pred chorobami, ale môžu  dokonca zvyšovať riziko vzniku niektorých nádorov.

Táto šokujúca informácia sa objavila v časopise „The Lancet“. Ide o najvplyvnejší vedecký a lekársky časopis na svete.

Na čom je založené tvrdenie vedcov?

Multivitamíny vo forme tabliet, kapsúl a sirupov sa stali súčasťou nášho života. Reklama a propagácia vyplnili svoju úlohu, mnohí začínajú svoj deň s tabletkami obsahujúcimi vitamíny a minerály. Niektorí ľudia dávajú prednosť multivitamínom registrovaným ako lieky, niekto si vezme biologicky aktívne doplnky výživy. Podstata liekov sa tým nemení, náplň je zhruba rovnaká. A také správanie je vítané rôznymi vedcami.

Oficiálne stanovisko opakovane vyjadrili odborníci Ústavu výživy Ruskej akadémie vied a znie, že súčasnému človeku chýbajú vitamíny, preto je potrebné ich užívať nie 2-3 krát do roka, ale takmer neustále. Nájsť špecialistu, ktorý by otvorene stál v opozícií k tomuto profylaktickému príjmu vitamínov je skoro nemožné.

Medzitým sa v posledných rokoch opakovane objavili vážne vedecké výskumy, ktoré užívanie multivitamínov vážne spochybnili. Čo je zaujímavé, žiadny z týchto výskumov nemal veľkú publicitu ani vo vedeckej, ani vo verejnej tlači.

Beta karotén s vitamínom A zvyšuje úmrtnosť o 30 % a s vitamínom E o 10 %.

Toto bolo zistené vedcami, ktorí skúmali vplyv multivitamínov na prevenciu zhubných nádorov tráviaceho traktu. „Nemohli sme nájsť dôkaz, že bio doplnky s antioxidantmi môžu zabrániť rakovine tráviaceho traktu naopak, môžu zvýšiť úmrtnosť“, píšu na stránkach „The Lancet“.

multivitamin18Horšie ako ostatné sa ukázali kombinácie beta karoténu s vitamínmi A a E (vďaka týmto vitamínom sa v posledných rokoch nahromadilo veľa nežiaducich účinkov). Aj keď sú tieto údaje dôveryhodné, vedci opatrne používajú termín „možno“ a zdôrazňujú potrebu ďalšieho výskumu (na ktorý pravdepodobne už nedostanú pre istotu granty).

Niektorí vedci mali odvahu pre výpočet potenciálnych strát spojených s nadmerným užívaním vitamínov.

„Pokiaľ sú výsledky vedcov dôveryhodné“, píše v komentároch „The Lancet“ David Forman z Univerzity v Leeds a Douglas Altman z Anglického inštitútu rakoviny, „tak z jedného milióna ľudí, ktorí užívajú tieto preparáty, 9000 ich zomrie predčasne“.

Predstava, že niektoré vitamíny okrem vedľajších účinkov môžu aj zabíjať, označujú „desivým predpokladom“.

Ako prebiehal výskum?

Výskum bol vykonaný v súlade s najprísnejšími štandardmi skupinou vedcov, členov „Cochrane Collaboration“. Je to vplyvná medzinárodná organizácia zaoberajúca sa revíziou klinických štúdií liekov, potravinových doplnkov a rôznych metód liečenia.

Pre tento účel sa používa takzvaná meta-analýza, zhromažďujú sa všetky výskumy na určitú tému a vyberajú sa z nich tie, ktoré boli prevedené správne a korektne, zhrnú sa výsledky a potom znova skúmajú. Prostredníctvom tohto prístupu, ktorý zahŕňa veľký počet ľudí sa môžu objaviť nové a neočakávané dáta.

V tomto prípade vedci zhrnuli 14 výskumov, ktoré prebehli skôr, a v ktorých sa zúčastnilo viac ako 170 tisíc ľudí. Všetky tieto výskumy boli na tému vplyv antioxidačných vitamínov na prevenciu nádorových ochorení tráviaceho traktu, rakoviny pažeráku, žalúdka, čriev, pankreasu a pečene.

vitaminyMedzi antioxidanty zaradili beta karotén (prekurzor vitamínu A v organizme), vitamín A, tiež vitamín C, E a selén. Tieto látky sú dobre známe a populárne, preparátov je s nimi veľmi veľa. Zvyčajne ich používajú na ochranu tela pred chorobami srdca, onkologickými ochoreniami a starnutia všeobecne. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály, ktoré prispievajú k rozvoju týchto ochorení vrátane starnutia. To je teória, ale v praxi to funguje nejako inak.

Nulový výsledok v prevencii kardiovaskulárnych chorôb a v prevencii rakoviny.

Pred dvomi rokmi v „The Lancet“ boli publikované výsledky jedného veľkého výskumu Heart Protection study. Zúčastnilo sa ho viac ako 20 tisíc ľudí s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Skúmali sa ochranné účinky rovnakých antioxidantov, beta karoténu a vitamínu C a E.

Výsledok bol nulový.

V priebehu päť ročného pozorovania preparáty vôbec nebránili rozvoju infarktu, mŕtvice a rôznych druhov rakoviny. Pritom obsah vitamínov v krvi vzrástol, ale z nejakého dôvodu nefungovali ako sa očakávalo.

Napriek týmto údajom sa lieky a potravinové doplnky s antioxidantmi na ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami aj naďalej vyrábajú, registrujú a reklamujú po celom svete.

Veľký škandál sa stal ešte v roku 1998. Vtedy Svetová zdravotnícka organizácia WHO a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny IARC vydali oficiálne upozornenie, že lieky s betakaroténom a jemu blízkych látok sa nemôžu používať na prevenciu rakoviny. K takémuto záveru prišli svetový vedci, ktorí preanalyzovali výsledky mnohých výskumov na prevenciu chorôb s pomocou beta karoténu a vitamínu A.

„V žiadnom z týchto výskumov nepreukázali preparáty preventívny vplyv“, varoval vtedy doktor Harry Vainio, ktorý bol vtedy na čele jedného z oddelení IARC. „Okrem toho, u fajčiarov dobrovoľníkov, ktorí užívali preparáty, boli nájdené vyššie riziká vzniku rakoviny pľúc a zvýšenie úmrtnosti od kardiovaskulárnych chorôb“.

„Naša skupina dospela k záveru, že zatiaľ nie sú informácie o tom, ako beta karotén a ďalšie karotenoidy ovplyvňujú procesy, ktoré vedú k rakovine. Žiadna z týchto látok sa nesmie predávať ľuďom ako preparáty, ktoré bránia rozvoju nádorov.“

Zatiaľ je prevencia rakoviny čerstvým ovocím a zeleninou účinnejším prostriedkom, ako užívanie jedného alebo niekoľkých podobných látok vo forme potravinových doplnkov.

i11068w460h276xyz1001

Prešlo šesť rokov a objavili sa nové údaje o negatívnych účinkoch beta karoténu a ďalších antioxidantov. Komerčné používanie týchto preparátov ale pokračuje. Seriózne výskumy dokazujúce ich efektívnosť a bezpečnosť výrobcovia nerobia. Na rozdiel od liekov sa vitamíny považujú za užitočné a bezpečné všeobecne.

Celý problém je v molekulách.

Prečo sa teória nepotvrdzuje v praxi? Vyzerá to, že celá vec je v chémii. Antioxidanty v ovocí a zelenine pracujú, ale zo skúmavky nie. Biochemikom sú známe podobné prípady, keď sa živé molekuly správajú inak ako ich syntetické kópie. Často je to spojené izomériou, javom, keď rovnaké molekuly majú rôzne rozloženie atómov v priestore. Tu môžeme spomenúť takzvané trans tuky, ktoré sa správajú inak než prírodné tuky s rovnakým molekulárnym zložením.

Alebo zvýrazňovač chuti glutamát nátria, široko používaný v potravinárskom priemysle. Aj on je vo forme dvoch izomérov, živý glutamát z prírodných zdrojov sa líši od syntetického. Okrem toho, živé vitamíny v plodoch ovocia a zeleniny sú vždy obklopené rôznymi sprievodnými látkami, ktoré často zohrávajú významnú pozitívnu úlohu. Syntetické vitamíny sú zbavené týchto vlastností.

Vedecký výskum v tomto smere nám môže priniesť v najbližších rokoch ešte veľa prekvapení a nie všetky budú príjemné. Neustále sa potvrdzuje, že oficiálna medicína je ešte len niekde na začiatku. Alebo je brzdená zámerne?

Alexander Melnikov, kandidát medicínskych vied

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie