Na genetiku mužov má alkohol rovnako škodlivé účinky ako na ženy. V semenníkoch mužov v ich spermatogénnom (semenotvornom) epiteli sa vytvára od 3 do 10 miliónov spermatozoidov denne. Spermatogénny epitel je najrýchlejšie deliace sa tkanivo v organizme a v prvom rade na neho pôsobí alkohol, ktorý je silný mutagén.
„Pokiaľ sa z krvi alkohol odbúra priemerne za 24 hodín, tak v niektorých vnútorných orgánoch, napríklad v mozgu, v pankrease a genitáliách bude prítomný v priemere 25 dní. Počas tejto doby sa vytvoria stovky miliónov spermií, ktoré budú vplyvom alkoholu takmer všetky poškodené.
Ak muž pravidelne konzumuje alkohol, tak po niekoľkých rokoch v jeho semenníkoch nezostanú žiadne nepoškodené nezmutované spermie,“ hovorí Dr. Alexej Selickij.
„U rodičov priemerne konzumujúcich alkohol sa rodia 4 až 5 krát častejšie deti s anomáliami ako u triezvych rodičov. U alkoholikov sa rodia deti s anomáliami až 37 krát častejšie ako u triezvych,“ hovorí Fiodor Grigorievič Uglov (1904 – 2008), akademik Ruskej akadémie lekárskych vied.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info