Biológovia z Univerzity v Lunde vo Švédsku študovali životný cyklus sýkoriek veľkých (Parus major) v mestskom prostredí a v ich prirodzenom prostredí. V priebehu výskumu sa zistilo, že v meste sa u sýkoriek zrýchľuje starnutie buniek.
Na pätnásty deň po vyliahnutí mláďat im vykonali krvný test a zmerali dĺžku telomér, to sú koncové časti chromozómov, ktoré nenesú genetickú informáciu, ale chránia chromozómy od „zlepovania“. Teloméry sa skracujú pri delení buniek, pracuje proteín DNA – polymerázy a genóm sa zdvojuje. V súčasnosti vedci tvrdia, že skracovanie telomér je indikátor procesov starnutia.
V konečnom dôsledku mali vtáky, ktoré vyrástli v lese dlhšie teloméry o 11 % v porovnaní s vtákmi, ktoré vyrástli v meste. Pritom vtáky, ktoré priviezli do mesta z ich prirodzeného prostredia, ukázali rovnaký trend starnutia buniek. Podľa biológov súvisí tento problém so znečistením mestského ovzdušia, ktorý spôsobuje stres a rastúci tlak na mutácie DNA. V dôsledku toho ochranné a nervové systémy organizmu nepracujú tak efektívne.