Skupinová štúdia kórejských vedcov zistila, že zníženie zvyškového rizika kardiovaskulárnych ochorení u ľudí s 8-ročnou fajčiarskou históriou trvá viac ako 25 rokov. Čiže po ukončení osemročného fajčenia, trvá zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení ešte 25 rokov. Zároveň u ľudí s menšími skúsenosťami s fajčením bolo toto obdobie približne desať rokov. Práca bola publikovaná v JAMA Network Open.
Fajčenie je hlavným modifikujúcim rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Každý rok na ňu zomrie viac ako osem miliónov ľudí na celom svete. Vďaka poradenstvu na odvykanie od fajčenia, nikotínovej substitučnej terapii a liečbe drogovej závislosti a zvýšenému kultúrnemu a sociálnemu povedomiu klesla miera fajčenia dospelých z 32,7 percenta v roku 2000 na 22,3 percenta v roku 2020. Štúdie skúmajúce časové zmeny v riziku kardiovaskulárnych ochorení po ukončení fajčenia sú však vo vedeckej literatúre zastúpené slabo.
Výskumný tím pod vedením Joona Hwana Choa z Chung-Ang University Hospital hodnotil kvantitatívnu súvislosť medzi odvykaním od fajčenia a následným rizikom kardiovaskulárnych ochorení ako funkciu trvania fajčenia a času od ukončenia fajčenia. Na tento účel vedci analyzovali skupinu 5 391 231 účastníkov. Celkovo bol výskyt kardiovaskulárnych ochorení u bývalých a súčasných fajčiarov výrazne vyšší ako u tých, ktorí nikdy nefajčili.
Navyše, v porovnaní so súčasnými fajčiarmi, bývalí fajčiari s menej ako osemročnými skúsenosťami s fajčením mali významné zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení do 10 rokov od ukončenia fajčenia. Zároveň u fajčiarov s viac ako osemročnými skúsenosťami s fajčením dochádzalo k znižovaniu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení pomalšie ako u tých, ktorí prestali fajčiť s krátkou anamnézou fajčenia. Podľa vedcov sa konečné riziko znížilo do 25 rokov od ukončenia fajčenia.
Na základe výsledkov tejto práce výskumníci navrhujú, aby sa bývalí silní fajčiari s fajčiarskou históriou dlhšou ako osem rokov porovnávali s tými, ktorí naďalej fajčia, pokiaľ ide o hodnotenie rizika kardiovaskulárnych ochorení. Potenciálne potrebujú takíto pacienti rovnaké metódy prevencie a liečby kardiovaskulárnych ochorení ako súčasní fajčiari.
https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2825743
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info