Žihľava dvojdomá obsahuje množstvo vitamínu K, ktorý podporuje zrážanlivosť krvi, preto sa výťažok z listov žihľavy používa na zastavenie krvácania.
Príprava výťažku: 1 polievkovú lyžicu listov žihľavy zalejeme 1 pohárom vriacej vody a necháme vylúhovať 10 minút. Je možné použiť aj prášok z vysušených listov žihľavy, ktorý pomáha pri krvácaní z nosa. Ak práškom zo žihľavy posypeme ranu, veľmi rýchlo sa zbaví hnisu.
Každý pozná lopúch, ktorý rastie pozdĺž brehov riek, medzi kríkmi, na opustených pasekách. Lopúch pomáha zastaviť drobné krvácanie a liečiť rany. Šťavou z mladých listov sa potierajú odreniny a iné rany. Varené listy sa prikladajú na hnisavé rany.
Kostihoj lekársky urýchľuje regeneráciu tkanív. Na ranu sa prikladá kaša, ktorá sa pripraví varením rozdrvených koreňov a podzemkov rastliny. Na krvácajúce rany je potrebné naniesť malé množstvo prášku z kostihoja. Šťava z čerstvých listov a koreňov sa používa pri krvácaní z nosa, ale rovnako je možné použiť aj prášok z vysušených a rozdrvených listov.
V slovanskom ľudovom liečiteľstve sa jelšové šištice oddávna používali ako prostriedok na zastavenie krvácania. Odvar z jelšových šištíc sa pripravuje z 10 – 20 gramov suroviny. Šištice sa zalejú pohárom vriacej vody a zahrievajú v inom hrnci s vriacou vodou po dobu 30 minút. Odvar sa precedí a užíva sa 1 polievková lyžica 3 – 4 krát denne 30 minút pred jedlom.
Na brehoch riek, potokov a pozdĺž priekop rastie horčiak pieprový , ktorý dosahuje výšku 60 cm. Na jeseň sa sfarbuje do červena a má stonky s uzlami. Celá rastlina má štipľavú chuť ako paprika. Odvar z horčiaka má schopnosť zastaviť krvácanie. V lese môžeme použiť čerstvé listy.
Kapsička pastierska sa nachádza všade. Odvar zo suchých trojuholníkových kapsičiek alebo čerstvých listov zastavuje krvácanie. Trojuholníkové kapsičky sa používajú aj pri horúčke a zimnici.